План – конспект уроку з інформатики,
проведеного в 4 класі
Провела
учитель початкових класів
Заводського ліцею №2
Заводської міської ради
Миргородського району
Полтавської області
Кісенко Ніна Іванівна
Тема. Як задавати кількість повторень.
Цілі: формування предметних та ключових компетентностей:
інформаційно-комунікативні:
розуміння ролі інформатики та ІКТ у сучасному суспільстві;
уміння аналізувати прості інформаційні процеси, будувати інформаційні моделі об’єктів і процесів;
здатність ефективно планувати та здійснювати свою діяльність із використанням ІКТ;
здатність логічно та критично мислити у процесі планування та організації діяльності;
уміння безпечно працювати з комп’ютером;
загальнокультурні:
формування вміння працювати в парі, групі;
розвиток навички толерантної поведінки;
соціальні:
готовність дотримуватися правових і морально-етичних норм під час роботи з даними та програмними продуктами, а також у комп’ютерних мережах.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручник, таблиця «Очікування», торбинка з літерами абетки, різні види орнаментів, вишиванки, рушники, презентація з теми «Як задавати кількість повторень», смайлики.
Програмне забезпечення: середовище електронного виконавця Скретч.
Тип уроку: вивчення нових знань, формування вмінь та навичок.
Хід уроку
І. Організаційний етап
1. Привітання.
Доброго ранку! Доброго дня!
Хай плещуть долоньки, хай тупають ніжки,
Працюють голівки і сяють усмішки.
Доброго ранку! Доброго дня!
Бажаєте ви і бажаю вам я!
2. Перевірка готовності учнів та обладнання до уроку.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1.Технологія «Банани»
Вікінжифорвимавіктиучиська
Закресліть фразу «вік живи, вік учись» і залишиться ключове слово. (Інформатика)
Інформатика – наука, про яку скажу вам так,
Що без неї не запустиш ні ракету, ні літак.
Ось вмикаю я комп’ютер, загорається екран,
Натискаю кнопку Enter і пірнаю у екран.
2.Гра «Знайди зайве слово»
Навігатор, диктофон, кінокамера, екран, ноутбук.
3.Відгадування загадок.
У блоці цім живе процесор. У їдальні, ресторані
Помічник він, не агресор. Зразу це побачиш ти.
В ньому щось гуде, співає. І в комп’ютері це також
Одним оком він моргає. Легко в пам’яті знайти.(Меню)
Ось я кнопку натискаю Він покаже все на світі
І папір вже заправляю. Що малюють, пишуть діти.
Він друкує без зупинки Грають як і що співають,
Вірші, пісні і картинки. І як пошту відправляють…
І швидкий він, наче спринтер. (Екран)
Відгадайте, хто він?(Принтер)
4.Робота в парах. Розгадування ребусів (с.54 посібника)
Відповіді: алгоритм, виконавець, команда, Скретч.
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1.Фронтальне опитування
-Які команди може виконувати виконавець собака? А робот?
-Чи зрозумілою буде команда собаці «вліво кермо», «іди до дошки»?
-Отже, команди актуальні лише для тих виконавців, які їх розуміють, і лише у спеціальному середовищі.
2. Оголошення завдань уроку.
-Сьогодні на уроці ви з’ясуєте, що таке «цикл»; дізнаєтеся про алгоритми з повторенням; познайомитесь з командами алгоритмів з повторенням у середовищі Скретч; виконаємо завдання з циклом у середовищі Скретч.
3. Очікувані результати.
- Що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
-Напишіть про це на ягідках калини і прикріпіть до гілочки.
ІV. Вивчення нового матеріалу.
1.Пояснення вчителя. Повторення ви часто спостерігаєте у природі при зміні пір року, при зміні дня і ночі. Повторення можна побачити в орнаментах, писанках, вишиванках, в рушниках. Процеси, які неодноразово повторюються, називаються циклічними. У повсякденному житті ви теж стаєте учасниками циклічних процесів: щодня прокидаєтеся, умиваєтеся, снідаєте, ідете в школу; щозими святкуєте Новий рік, щоліта відпочиваєте…
Алгоритм, у якому передбачено повторення виконання певних команд, називають алгоритмом із повторенням або циклічним алгоритмом.
2.Слайд. Складання алгоритму для робота.
Робот на галявині з грибочками.
Команди: Підійди до гриба. Відріж. Поклади в кошик.
-Скільки разів повторюються команди? (15)
-Чому саме 15 разів? (Тому що 5 грибочків на галявині)
-Ось як виглядатиме алгоритм у блок-схемі.
Блок-схема алгоритму:
Початок
Повторити 5 разів
Підійди до гриба
Відріж
Поклади у кошик
Кінець
Ми скоротили наш алгоритм, вказавши кількість повторень команд і отримали циклічний алгоритм.
Отже, циклічний алгоритм – це такий алгоритм, який містить у собі повторення. Циклічний алгоритм складається з циклу. Цикл – це команди, які повторюються більше одного разу.
3. Вправа на закріплення.
-Скільки разів на тиждень повторюється даний алгоритм:
Прокинутися о 7 годині.
Зібратися до школи.
Піти в школу.
Навчатися.
Повернутися додому.
Зробити уроки.
Відповідь: 5 разів.
-Чи є даний алгоритм циклічним? (Так, бо команди повторюються більше одного разу.)
V. Фізкультхвилинка
Ми по вулиці пішли, ось до лісу ми дійшли.
Потім ми лісочком йшли і грибочок там знайщли.
Нахилилися, підняли, у кошик поклали і рушили далі.
Ми лісочком йшли, йшли, раптом яблучко знайшли.
Дотягнулися, зірвали, у кошик поклали і рушили далі.
Ми лісочком йшли, йшли, пташеня знайшли.
Нахилилися, підняли, у гніздечко поклали і рушили далі.
VІ. Засвоєння нових знань. Формування вмінь.
Робота за підручником: с.88, запитання й завдання 1-5.
Навести приклади алгоритмів із заданою кількістю повторів у казках («Котигорошко», «Івасик-Телесик», «Колобок», «Кривенька качечка»…)
На запропонованих орнаментах, серветках, вишиванках, рушниках визначити групу команд, що повторюються.
4.Гра «Аукціон»
Повторення правил техніки безпеки під час роботи з комп’ютером.
Хто останній назве правило, той і переможець гри.
5.Робота за комп’ютером.
Слайд. •Пояснення вчителя.
У середовищі Скретч алгоритм з безперервним повторенням можна реалізувати за допомогою команди «Завжди» з групи «Керувати».
Також у середовищі Скретч для реалізації алгоритму із заданою кількістю повторень існує команда «Повторити N» з групи «Керувати», де N – кількість повторень. (Показ на слайді)
Скільки разів треба виконати певну кількість команд, використовують алгоритм із заданою кількістю повторень, указуючи кількість повторень.
•Виконання практичної роботи в групах. Скласти алгоритм з повторенням для казкових героїв : Котигорошка, Івасика-Телесика, Колобка, Кривенької Качечки.
VІІ. Вправи для очей.
Очі заплющимо ми дуже щільно,
Щоб жоден промінець не було видно!
Тепер розплющимо, покліпаєм очима.
Подивимось по сторонах та навкруги.
VІІІ. Рефлексивно – оцінювальний етап
1. З’ясування очікувань.
2.Фронтальне опитування
З якими командами Рудого кота ви ознайомилися?
Чого навчилися під час роботи за комп’ютером?
Що було важко на уроці?
З яким завданням справилися легко?
3.Технологія «Абетковий суп».
Учні по черзі виймають із чарівної торбинки літеру абетки і на цю ж букву складають підсумкове речення до уроку:
А – Алгоритм – порядок дій для виконання певного завдання.
Б – Було дуже цікаво задавати алгоритм з повторенням.
В – Виділяти групу команд в алгоритмі треба чітко.
…..
4.Самооцінка роботи на уроці й оцінювання роботи товаришів у групах.
5.Нагородження смайликами.