Тема. Практична робота: визначити (за «Повчання дітям», «Слово о полку Ігоревім» та іншими джерелами) характерні для Володимира Мономаха, Ярослава Осмомисла, Ігоря Святославича вчинки і риси характеру, а також ставлення до цього князя його сучасників.
Урок розроблений з урахуванням нових навчальних програм 2017 р. до підручника В. С. Власова
Конспект уроку
з історії України
для 7-го класу
на тему
«Практична робота: визначити (за «Повчання дітям», «Слово о полку Ігоревім» та іншими джерелами) характерні для Володимира Мономаха, Ярослава Осмомисла, Ігоря Святославича вчинки і риси характеру, а також ставлення до цього князя його сучасників»
Підготувала
учитель історії та правознавства
Комунального закладу
«Першотравнева ЗОШ І-ІІІ ступенів
Зміївської районної ради
Харківської області»
Вистороп Т. В.
2018
Тема. Практична робота: визначити (за «Повчання дітям», «Слово о полку Ігоревім» та іншими джерелами) характерні для Володимира Мономаха, Ярослава Осмомисла, Ігоря Святославича вчинки і риси характеру, а також ставлення до цього князя його сучасників.
Мета: вчити учнів працювати з писемними історичними джерелами та літературними творами, знаходити в них історичну інформацію; характеризувати історичні постаті за літературними джерелами; розвивати увагу, пам'ять, мислення, вміння працювати в парах, аналізувати та робити висновки, висловлювати власні судження; виховувати інтерес до історичного минулого своєї Батьківщини.
Обладнання: підручник «Історія України, 7 клас» (В. С. Власов), роздатковий матеріал
Тип уроку: засвоєння нових вмінь та навичок
Форма уроку: практична робота
Хід уроку
«Тож, Бога ради, не лінуйтесь, я благаю вас!»
Володимир Мономах
«Повчання дітям»
a – рік походу новгород-сіверського князя Ігоря проти половців, описаного в поемі «Слово о полку Ігоревім»; b – рік початку першого князювання в Києві Ізяслава Святославича; c – рік Любецького з’їзду князів.
(1185 +1054 + 1097) : 3 + 1 = 1113 рік – укладення Нестором першої редакції «Повісті минулих літ», початок князювання в Києві Володимира Мономаха.
1051 + 27 = 1078 рік
Діти діляться на три групи, кожна отримує пазли. Зібравши їх вони мають назвати історичного діяча, зображення якого отримали.
Володимир Мономах Ярослав Осмомисл Ігор Святославич
До писемних історичних джерел крім літописів відносять і літературні твори.
Як ви гадаєте, чи може будь-який літературний твір розповісти про історичне минуле? Пригадайте, які такі твори ви вивчали на уроках української літератури. Про які події вони вам розповіли?
Діти діляться на чотири групи.
1-ша група.
Опрацюйте уривки з літопису (с. 112 підручника) та перекажіть відомості, отримані з них за планом:
План
2-га група
3-тя група
«Галицький Осмомисле Ярославе! Високо сидиш ти на своїм золотокованім престолі, підперши Гори Угорські (тобто Карпати) своїми залізними полками, заступивши королеві дорогу, зачинивши ворота Дунаю, справляючи суди аж до Дунаю! Гроза твоя по землях тече! Ти одчиняєш ворота київські; стріляєш з батьківського золотого стола салтанів по далеких землях!»
Питання
«У домі своїм не лінуйтеся, а за всім дивіться». Адже якщо ми не будемо слідкувати за своїм домом, то врешті-решт він просто зруйнується.
«Не проминіть ніколи людину, не привітавши її, і добре слово їй мовте». Адже вітаючись з людиною ми бажаємо їй здоров’я, або доброго дня, чим покращуємо їй настрій та отримуємо посмішку у відповідь.
«Коли добре щось умієте, - того не забувайте , а чого не вмієте, того учітесь». Вчитися потрібно завжди. Не лише в школі, а й взагалі в житті.
На мою думку, «Слово о полку Ігоревім…» є цінним історичним джерелом з історії Русі-України…
Ярослав Осмомисл…
Володимир Мономах…
Ігор Святославич…