Тема. Рослини і тварини прісних водойм.
Мета. Засвоїти знання про життя прісних водойм улітку; моделювати ланцюги живлення представників прісних водойм улітку, висловлювати оцінні судження щодо необхідності збереження прісних водойм; формувати ключові компетентності: вміння вчитися, відтворювати інформацію з елементами логічної обробки матеріалу, знаходити в повідомленні інформацію, конкретні відомості, вчити співпрацювати в команді.
Тип. Засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання. Технологічні картки, ілюстрації, предметні картки, плакат «Водойма».
Хід уроку.
-
Організація класу до уроку.
-
Створення ситуації успіху.
-
Дайте відповідь на запитання «Яким я хочу бачити себе на уроці» одним словом. Відповідь повинна починатися з букви, яку ви бачите на картці. ( У- уважним, С – старанним, П – працьовитим, І – інформованим, Х – хорошим)
-
Яке слово утворилося? (Успіх)
-
Що необхідно робити аби досягти успіху? (Навчатися, працювати)
-
Тому девіз нашого уроку: «Щоб успіх мати, треба добре працювати»
Тож бажаю вам успіхів у навчальній діяльності
-
А як же буде побудовано роботу на уроці? Спочатку ми з’ясуємо, що нам відомо, виявимо, чого ми ще не знаємо, потім спробуємо самостійно відкрити нові знання.(Вивішую смайлики)
-
Синоптична хвилинка.
-
Як завжди почнемо урок з синоптичної хвилинки.
-
Доповідає черговий синоптик.
-
Сьогодні, 17 квітня, в нашому місті збережеться сонячна (похмура) погода. Температура повітря +…..С, вітер помірний (сильний, поривчастий), опадів не передбачається (йде дощ). І пам’ятайте, що найважливішою погодою є погода у вашому домі. Всього найкращого. Черговий синоптик ……..
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
-
Розгадування кросворду.
-
Розгадайте ребус і дізнайтеся, що ми будемо вивчати на уроці.( Прісні водойми).
-
Оголошення теми уроку
-
Вправа «Мозковий штурм»
-
Згадайте, що ми вчили про водойму раніше?
-
-Які водойми називають прісними?
-
- Які існують прісні водойми ?
Прісні водойми









Природні Штучні







Джерела Болота Ставки Водосховища
Річки Озера Криниці Канали
-
Мотивація навчальної діяльності на уроці.
-
Отже, щоб відкрити нові знання, ми повинні з’ясувати, чого ми ще не знаємо про прісні водойми.
-
Хто мені зможе скласти ланцюг живлення прісної водойми?
-
Чому виникло ускладнення? (Тому що ми ще не знаємо, які рослини ростуть у водоймі і які тварини населяють її.)
-
Це означає, щоб виконати це завдання, нам потрібно дізнатися більше про прісну водойму, а саме, які рослини та тварини населяють її. А вже на основі цих знань ми зможемо змоделювати ланцюги живлення представників прісних водойм. А ще ми дізнаємося чи треба їх охороняти і що треба зробити, щоб зберегти життя прісної водойми.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
-
Сьогодні ми працюватимемо в групах. Користуючись технологічними картками, виконати завдання.
1 група.
-
З’ясувати , які рослини ростуть в прісній водоймі.
2 група.
-
Вивчити, які комахи та дрібні тварини населяють водойми.
3 група
-
Дослідити, які риби живуть у воді.
4 група.
-
Проаналізувати, які птахи та звірі живуть і живляться на водоймі.
( Учні працюють самостійно в групах)
ІV. Первинне закріплення вивченого.
-
Опитування експертів. Утворення на дошці макета «Прісна водойма»
-
Фізкультхвилинка.
-
Встановлення взаємозв’язків природного угрупування «Водойма»
( Діти складають у групах і презентують свої роботи)
-
Роль водойми в житті людини.
– Що дає прісна водойма людині?
( Це питна вода, рослини, їжа для людини, полив городів, зрошення полів, електричний струм і т.д.)
-
Перегляд уривка з відео «Забруднення водойм» із завданням.
-
Перегляньте, будь ласка, уривок. Що ви можете сказати з приводу водойми?
-
Бесіда за уривком.
-
Що ви можете сказати з приводу водойми?
-
Як люди можуть зруйнувати (знищити) водойми? (забруднення промисловими відходами, забруднення миючими засобами, хімічними речовинами, неконтрольований вилов риби, )
-
Гра «дозволено», «заборонено».
-
На партах у вас є сигнальні картки. Я називаю дію, а ви мені просигналізуйте. Якщо «дозволено» це робити - зеленим кольором, а якщо «заборонено» - червоним.
-
Смітити на берегах.
-
У водойми не кидати відходи.
-
Не мити автомобілі у водоймах.
-
Не кидати промислові відходи.
-
Вирубувати ліси по берегах водойм.
-
Обмежити вилов риби.
-
Розроблення макетів заборонних знаків.
-
Скласти пазли і утворити заборонні знаки. Пояснити, що вони означають?
( презентація робіт учнів)
V. Підсумок уроку.
1. Вправа «Закінчи речення»
-
Водойми , у яких несолона вода називаються ………(прісні)
-
Ми знаємо такі природні прісні водойми ………..(річки, озера, болота, джерела)
-
У водоймах ростуть….(очерет, рогіз, ряска, латаття біле, жовті глечики, кушир, елодея)
-
У водоймах живуть…..( риби, раки, комахи, птахи, звірі).
-
Для захисту водойми потрібно ….
-
Висновок. Любити природу –це означає її берегти.