Урок літературного читання в 4 ласі з використанням технології розвитку критичного мислення
Вчитель Яценко І.П.
Тема: Леся Українка «Конвалія».
Мета: продовжити ознайомлення учнів із творчістю Лесі Українки; формувати навички правильного свідомого виразного читання; розвивати інтерес до читання, логічне і критичне мислення, зв’язне мовлення; виховувати любов до художнього слова.
Хід уроку
I етап. Актуалізація
1. Перевірка домашнього завдання
Вправа «Кубування»
Назви . Назви як називався твір, що ми опрацювали на минулому уроці? Хто його автор та головні герої?
Чому. Як на твою думку, чому літературні вечори, що проходили в родині Косачів, були чи не найбільшою родинною подією?
Поясни. Поясни чому Леся перекладала казки Пушкіна, Андерсена українською мовою?
Запропонуй. На прикладі Лесі, запропонуй, що варто робити для того, щоб швидше навчитись і полюбити читати?
Придумай. Придумай продовження останнього абзацу твору.
Поділися. Поділися своїми враженнями від того, як родина Косачів проводила вечори.
2. Прийом «Асоціативний кущ»
Дітям демонструється фото квітки конвалії
– Що ви уявляєте, коли чуєте слово “конвалія”? Які асоціації виникають у вас?
( Колективне обговорення. Запис на дошці міркувань дітей. Побудова куща.)
3. Передбачення ( за ключовими словами)
Росла
Віку вкоротила
Панночка
Бал
Пов’яла
Кинула
II етап. Усвідомлення нового матеріалу
1. Читання поезії учнями самостійно.
2. Перевірка передбачення
– Чиє передбачення було найближчим до тексту?
3. Словникова робота
Читання колонок слів «луною» за вчителем
Крає віттям
зів’ялу пов’яла
панночка байдужою
захищалась музиченька
Крає — завдає муки, душевного болю.
4. Читання тексту вголос «ланцюжком» за абзацами.
5. Руханка «Австралійський дощ»
III етап. Рефлексія
1. Аналіз змісту вірша з елементами вибіркового читання
— Де росла конвалія?
— Як захищалася від негоди?
— Яка біда трапилася з квіткою?
— Як ви розумієте слова «віку вкоротила»?
— Куди понесли конвалію?
— Хто взяв її з собою?
— Який настрій був у панночки?
— Які почуття в цей час переживала конвалія?
— До кого вона зверталася зі словами прощання?
— Які слова вірша свідчать про бездушність панночки
2. Гра «Диктор телебачення»
Учні читають вірш, періодично відриваючи погляд від тексту, щоб подивитися на глядачів.
3. Робота в парах: складання «товстих та тонких запитань».
Діти складають запитання за змістом тексту двох видів. Тонкі мають відповідь «так» або «ні». «Товсті» мають розгорнуту відповідь.
4. Визначення головної думки тексту
- Як ви гадаєте, до чого нас закликає поетеса цим твором?
- Чи актуальна ця проблема сьогодні?
- Насправді в цьому вірші приховані відносини між людьми. Під образом конвалії, авторка приховала просту людину. Нешанобливе, зверхнє ставлення панів до простих людей.
5. Складання сенканів «Леся»
VІ. Підсумок уроку
— Що вас найбільше зацікавило?
— З яким настроєм завершуєте урок?