Урок з літературного читання на тему "СУМНО ХЛЮПАЄ ДОЩ. ЛІНА КОСТЕНКО «СОЛОВЕЙКО ЗАСТУДИВСЯ»

Про матеріал

Тема. СУМНО ХЛЮПАЄ ДОЩ. ЛІНА КОСТЕНКО «СОЛОВЕЙКО ЗАСТУДИВСЯ»

Мета: вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити посильні висновки з прочитаного, вчити визначати настрій твору; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Знову день почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок

II. АРТИКУЛЯРНІ ВПРАВИ

  • 1.Фонетична зарядка
  • -Як гарчить собака?
  • -Як шипить гусак?
  • -Як цокає годинник?
  • -Як шипить змія?
  • -Як виє вовк?
  • 2.Робота над чистомовкою

Ка-ка-ка, ка-ка-ка –

Бігла ящірка прудка.

Ку-ку-ку, ку-ку-ку –

Я зустрів її в садку.

Ки-ки-ки, ки-ки-ки –

Ти хвоста їй відпусти

Ках-ках-ках, ках-ках-ках

Бо лишиться він в руках.

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Читання вірша Ліни Костенко з пам'яті.

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1.Відгадайте загадку.

• Хтось відкрив на небі душ,

Повно на землі калюж.

І на нас водиця л'ється.

Як це явище зоветься? (Дощ)

Перед вами хмарки. За кожну правильну відповідь я вам даватиму по краплинці і ви будите класти їх нижче хмарки. Чим сильніший дощ буде на вашому малюнку тим вища оцінка.

2.Актуалізація життєвого досвіду дітей

- Які бувають дощі?

(Грибний дощ, злива, грозовий, дощ із градом, мряка, косий, смуговий)

— Буває, що дощ ллє і ллє. Кінця-краю йому немає. Не чути співу пташок. Сумно хлюпає дощ — сумно на душі.

Бог має особливі склади дощу на краю світу... Коли з'являється потреба пускати дощ на землю, Бог посилає пророка Іллю і глухого янгола. Вони набирають дощ у хмару і розносять його по світу. При цьому буває нерідко так, що як почнуть вони пускати дощ, то пускають його безперервно декілька днів поспіль. Так стається тому, що глухий янгол запитує в Бога, куди потрібно пускати дощ. Бог каже йому: «Ходи там, де чорно»; а він, не розчувши, ходить там, де вчора. Бог каже: «Іди туди, де просять», а він, не розчувши, іде туди, де косять. Бог каже: «Іди туди, де ждуть», а він, не розчувши, іде туди, де жнуть.

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення теми і завдань уроку

1) Вступне слово вчителя.

— Сьогодні ми ознайомимося із віршем Ліни Костенко, у якому через один з дощів застудилася маленька пташка.

Яка — відгадайте!

• Маленький, сіренький

По гаях літає,

Уночі співає.

Як сонце заходить,

Він чарівний спів заводить.

— Тьох-тьох-тьох,

Тіву-тів...—

Лине радісно з гаїв.

То співаночка чия?

Голосного... (солов'я).

- Що вам відомо про цих пташок?

(Авторське крісло. Розповідь про соловейка заздалегідь підготовленим учнем)

Соловей - невеличка пташка коричнево-сірого кольору.

Попри звичайний вигляд спів пернатого неповторний. Соловей дуже моторний і спритний, його побачити серед природи дуже важко. Тільки солов'їні трелі вкажуть, що він десь поблизу. Птахи перелітні, з вирію повертаються пізно навесні. Співають від весни до початку літа. Потім зайняті клопотами про пташенят. Співає птах дуже старанно. Сидить непорушно, тільки тремтить його горлечко. Кожний соловей має свою особисту пісню.

Цікаво, що за солов'їним співом люди здавна роблять погодній прогноз. Якщо навесні пернатий співає всю ніч, значить буде тепла сонячна погода.

2)Робота із заголовком та ілюстрацією (с.84)

- Хто зображений на малюнку?

- Де знаходиться соловейко?

- Як ви гадаєте, чому він у ліжку?

- Що свідчить про те, що він захворів?

- Прочитайте назву твору. Про що йтиметься у вірші?

3) Виразне читання вірша вчителем.

- Чи сподобався вам вірш? Що саме сподобалося?

- Чи справдилися ваші передбачення?

- Яким ви уявляєте соловейка?

Фізкультхвилинка

4) Перегляд відео з віршем, читання вірша хором

5) Словникова робота

- Чи трапилися незрозумілі слова чи вислови?

- Як вирозумієте вислів «дощик періщить заходився» (Сильно, безперервно йде дощ)

- Що таке плед? (Ковдра) ( З хмарки читається тлумачення слова)

6) Виразне читання вірша учнями.

а)Робота в парах. Читання способом «Обличчя до обличчя»

б)Поглиблене усвідомлення фактичної інформації

- Які слова у вірші свідчать про те, що дощ дуже сильний?

- Прочитайте рядки, що можуть бути підписом до ілюстрації

- Що у вірші казкового? Доведіть рядками вірша.

- Визначте настрій вірша. Чим зумовлений такий настрій?

- Знайдіть і прочитайте рими, що використала поетеса.

7) Робота в групах

- Складіть казку про те, як друзі допомогли Соловейкові одужати. (3-4 речення) і малюнок

Підсумок з вивчення поезії Ліни Костенко

1) Вступне слово вчителя.

— Поезії Ліни Костенко відкрили вам таку таємницю: персонажами твору, крім людей, можуть бути також явища природи, дерева, птахи, звірі, наділені людськими властивостями. Пригадайте вірші з такими персонажами.

2) Гра «З якого твору рядки?».

• Вже напряла хуртовин

На шапки для верховин,

На сувої полотна

На завісу для вікна... («Пряля»)

• Сині пальчики — мерзне житечко.

Нема решета, дайте ситечко!

(«Баба Віхола»)

• Поки дні іще хороші,

Поки є іще тепло,

А як випадуть пороші,

Заберу їх у дупло. («Білочка восени»)

• Дощик, дощик, ти вже злива!

Плаче груша, плаче слива.

(«Соловейко застудився»)

Виконання пісні про дощик (карооке).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи цікавим був урок?

— Що вам найбільше сподобалося на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати вірш (с.84)

Перегляд файлу

Олександрівська загальноосвітня школа I-III ступенів

 

 

 

Відкритий урок з літературного читання у 2 класі на тему:

 

«СУМНО ХЛЮПАЄ ДОЩ.

 ЛІНА КОСТЕНКО «СОЛОВЕЙКО ЗАСТУДИВСЯ»

 

Картинки по запросу соловейко

 

 

 

                                                        Вчитель початкових класів

                                Сергієнко Л.А.

 

 

 

 Тема. СУМНО ХЛЮПАЄ ДОЩ. ЛІНА КОСТЕНКО «СОЛОВЕЙКО ЗАСТУДИВСЯ»

 

Мета: вдосконалювати техніку правильного, свідомого, виразного читання; формувати в учнів уміння аналізувати, узагальнювати, робити посильні висновки з прочитаного, вчити визначати настрій твору; виховувати любов і бережливе ставлення до природи.

Хід уроку

I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

 Знову день почався, діти,

Всі зібрались на урок.

Тож пора нам поспішати –

Кличе в подорож дзвінок

II. АРТИКУЛЯРНІ ВПРАВИ

  1. Фонетична зарядка
  • Як гарчить собака?
  • Як шипить гусак?
  • Як цокає годинник?
  • Як шипить змія?
  • Як виє вовк?
  1. Робота над чистомовкою

Ка-ка-ка, ка-ка-ка –

Бігла ящірка прудка.

Ку-ку-ку, ку-ку-ку –

Я зустрів її в садку.

Ки-ки-ки, ки-ки-ки –

Ти хвоста їй відпусти

Ках-ках-ках, ках-ках-ках

Бо лишиться він в руках.

 

III. ПЕРЕВІРКА ДОМАШНЬОГО ЗАВДАННЯ

Читання вірша Ліни Костенко з пам’яті.

 

IV. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ.

ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ І МЕТИ УРОКУ

1.Відгадайте загадку.

• Хтось відкрив на небі душ,

Повно на землі калюж.

І на нас водиця л’ється.

Як це явище зоветься? (Дощ)

Перед вами хмарки. За кожну правильну відповідь я вам даватиму по краплинці і ви будите класти їх нижче хмарки. Чим сильніший дощ буде на вашому малюнку тим вища оцінка.

2.Актуалізація життєвого досвіду дітей

- Які бувають дощі?

(Грибний дощ, злива, грозовий,  дощ із градом, мряка, косий, смуговий)

 

— Буває, що дощ ллє і ллє. Кінця-краю йому немає. Не чути співу пташок. Сумно хлюпає дощ — сумно на душі.

     Бог має особливі склади дощу на краю світу... Коли з’являється потреба пускати дощ на землю, Бог посилає пророка Іллю і глухого янгола. Вони набирають дощ у хмару і розносять його по світу. При цьому буває нерідко так, що як почнуть вони пускати дощ, то пускають його безперервно декілька днів поспіль. Так стається тому, що глухий янгол запитує в Бога, куди потрібно пускати дощ. Бог каже йому: «Ходи там, де чорно»; а він, не розчувши, ходить там, де вчора. Бог каже: «Іди туди, де просять», а він, не розчувши, іде туди, де косять. Бог каже: «Іди туди, де ждуть», а він, не розчувши, іде туди, де жнуть.

 

V. СПРИЙМАННЯ Й УСВІДОМЛЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Повідомлення  теми і завдань уроку

1) Вступне слово вчителя.

— Сьогодні ми ознайомимося із віршем Ліни Костенко, у якому через один з дощів застудилася маленька пташка.

 Яка — відгадайте!

• Маленький, сіренький

По гаях літає,

Уночі співає.

Як сонце заходить,

Він чарівний спів заводить.

— Тьох-тьох-тьох,

Тіву-тів...—

Лине радісно з гаїв.

То співаночка чия?

Голосного... (солов’я).

- Що вам відомо про цих пташок?

(Авторське крісло. Розповідь  про соловейка заздалегідь підготовленим учнем)

    Соловей - невеличка пташка коричнево-сірого кольору. 

     Попри звичайний вигляд спів пернатого неповторний. Соловей дуже моторний і спритний, його побачити серед природи дуже важко. Тільки солов'їні трелі вкажуть, що він десь поблизу. Птахи перелітні, з вирію повертаються пізно навесні. Співають від весни до початку літа. Потім зайняті клопотами про пташенят. Співає птах дуже старанно. Сидить непорушно, тільки тремтить його горлечко. Кожний соловей має свою особисту пісню. 

  Цікаво, що за солов'їним співом люди здавна роблять погодній прогноз.  Якщо навесні пернатий співає всю ніч, значить буде тепла сонячна погода. 

2)Робота із заголовком та ілюстрацією (с.84)

 - Хто зображений на малюнку?

- Де знаходиться соловейко?

- Як ви гадаєте, чому він у ліжку?

- Що свідчить про те, що він захворів?

- Прочитайте назву твору. Про що йтиметься у вірші?

3) Виразне читання вірша вчителем.

  - Чи сподобався вам вірш? Що саме сподобалося?

-  Чи справдилися ваші передбачення?

- Яким ви уявляєте соловейка?

Фізкультхвилинка

4) Перегляд відео з віршем, читання  вірша хором

5) Словникова робота

- Чи трапилися незрозумілі слова чи вислови?

- Як вирозумієте вислів «дощик періщить заходився» (Сильно, безперервно йде дощ)

- Що таке плед? (Ковдра) ( З хмарки читається тлумачення слова)

6) Виразне читання вірша учнями.

    а)Робота в парах. Читання способом «Обличчя до обличчя»

    б)Поглиблене усвідомлення фактичної інформації

   - Які слова у вірші свідчать про те, що дощ дуже сильний?

   - Прочитайте рядки, що можуть бути підписом до ілюстрації

   - Що у вірші казкового? Доведіть рядками вірша.

   - Визначте настрій вірша. Чим зумовлений такий настрій?

   - Знайдіть і прочитайте рими, що використала поетеса.

7) Робота в групах

- Складіть казку про те, як друзі допомогли Соловейкові одужати. (3-4 речення) і малюнок

 Підсумок з вивчення поезії Ліни Костенко

1) Вступне слово вчителя.

— Поезії Ліни Костенко відкрили вам таку таємницю: персонажами твору, крім людей, можуть бути також явища природи, дерева, птахи, звірі, наділені людськими властивостями. Пригадайте вірші з такими персонажами.

2) Гра «З якого твору рядки?».

• Вже напряла хуртовин

На шапки для верховин,

На сувої полотна

На завісу для вікна... («Пряля») 

• Сині пальчики — мерзне житечко.

Нема решета, дайте ситечко!

(«Баба Віхола») 

• Поки дні іще хороші,

Поки є іще тепло,

А як випадуть пороші,

Заберу їх у дупло. («Білочка восени») 

• Дощик, дощик, ти вже злива!

Плаче груша, плаче слива.

(«Соловейко застудився»)

 Виконання пісні про дощик (карооке).

VI. ПІДСУМОК УРОКУ

— Чи цікавим був урок?

— Що вам найбільше сподобалося на уроці?

VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Навчитися виразно читати вірш (с.84)

docx
Додано
5 листопада 2018
Переглядів
1511
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку