Комунальний заклад "Зміївська гімназія №1 "Сузір'я"
Зміївської міської ради Чугуївського району Харківської області
Урок з літературного читання в 4 класі
Робота з дитячою книгою
Тема: «Казка – скарбниця мудрості»
Мета: формувати в учнів компетентності:
-предметні: повторити вивчене про казки, поглибити знання про різновиди казок, їх особливості, структуру; формувати здатність опрацьовувати отриману інформацію; розвивати у дітей потреби до здобуття нових знань; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до книги, підвищувати пізнавальний інтерес учнів до читання.
-ключові: вільне володіння державною мовою, громадянську та соціальну компетентність, культурну компетентність.
Обладнання: презентація на ноутбуці, картки з завданням, скринька з прислів’ями, листи з загадками.
Розробила
вчитель початкових класів
спеціаліст "вищої" кваліфікаційної категорії,
Титаренко Надія Володимирівна
Урок з літературного читання в 4 класі
Робота з дитячою книгою
Тема: «Казка – скарбниця мудрості»
Мета: формувати в учнів компетентності:
-предметні: повторити вивчене про казки, поглибити знання про різновиди казок, їх особливості, структуру; формувати здатність опрацьовувати отриману інформацію; розвивати у дітей потреби до здобуття нових знань; збагачувати словниковий запас; виховувати любов до книги, підвищувати пізнавальний інтерес учнів до читання.
-ключові: вільне володіння державною мовою, громадянську та соціальну компетентність, культурну компетентність.
Обладнання: презентація на ноутбуці, картки з завданням, скринька з прислів’ями, листи з загадками.
Хід уроку
І. Організація класу (створення позитивного психологічного клімату класу)
Усміхніться всім довкола:
Небу й сонцю, добрим людям.
І тоді обов’язково
Наш урок цікавим буде.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра «Дешифрувальник»
Завдання – розшифрувати прислів’я. Пояснити його значення.
І команда(червоні) – сьО і цізка нецькі, а тох лусахв – омоледьц!
( Ось і казці кінець, а хто слухав – молодець! )
ІІ команда(сині) – рокоС кзкаа омивтьяс, ат ен рокос ідол орибтьяс.
( Скоро казка мовиться, та не скоро діло робиться. )
ІІІ команда(жовті)– авм акзак, а ніем – ублибікв в’яакз.
( Вам казка, а мені – бубликів в’язка. )
ІІІ. Оголошення теми і мети уроку.
Ми зустрілись з вами, діти,
В казку двері відчинити,
Чарівну країну казку.
В ній ти знайдеш мами ласку,
Нових друзів, чари сну,
Вічну радість і весну.
Отже, сьогодні ми з вами помандруємо казковими стежинами, відкриємо двері у чарівну неповторну країну, де добро бореться зі злом, де живуть жахливі чаклуни і прекрасні красуні, де завжди є місце для здійснення найзаповітніших мрій.
ІV. Актуалізація опорних знань.
(Казка – розповідний народнопоетичний або писемно-літературний твір про вигадані події та вигаданих осіб, іноді за участю фантастичних сил.)
(Казка має специфічний зачин (жили-були), в деяких казках є приказки.
Дійові особи ( тварини, посуд, рослини, тощо) можуть розмовляти.
Виконуються різні фантастичні дії.
Тричі повторюється якесь завдання, якась дія.
Сили добра завжди перемагають сили зла.
Кінцівка казки – приказка.)
( Народні, авторські )
( Соціально-побутові, про тварин, фантастичні ).
(Л.Українка, І.Франко, Шарль Перро Г.Х. Андерсен…)
2. Тест по вивченій темі «Казка – скарбниця мудрості»
1. Казки за змістом поділяють на 3 групи:
А про тварин, чарівні, соціально – побутові
Б про тварин, людей, чарівні.
В соціально – побутові, чарівні, про людей.
2. В якій країні відбувалися події, описані в казці «Чий дарунок найкращий?»
А Китай
Б Корея
В Фінляндія
3. Які риси характеру найменшого сина допомогли розколоти горшочок в казці «Кам’яний горшочок» ?
А найпильніший, найвитриваліший
Б наймогутніший, найбагатший
В найсильніший, найвищий
4. Яке прислів’я влучно передає головну думку казки «Біднякова ріпа»:
А Без діла слабіє сила
Б Будеш трудитися – будеш кормитися
В Зробив діло – гуляй сміло.
3. Робота в командах:
а) утворення груп:
Вчитель роздає учням три розрізані аркуші, на яких намальовано малюнки та написано назви груп. Учні складають малюнки, утворюючи таким чином три групи. Кожна група отримує чарівний сундучок.
В казках сили добра перемагають сили зла. Тож вам зараз треба буде швидко зібрати 3прислів’я про добро і пояснити їх.
1. Не одежа красить людину, а добрі діла.
2. Все добре переймай, а зла уникай.
3. Хочеш собі добра – не роби нікому зла.
4. Конкурс капітанів
Скласти «Асоціативний кущ» до слів – ДОБРО, ЗЛО, КАЗКА.
V. Фізкультхвилинка (музична)
VІ. Робота з літературними казками. (Презентація)
1. учень. Данія. Місто Копенгаген. Саме тут народилися Русалонька, Снігова королева, Гидке каченя та добрий чарівник Оле - Лукойє. А створив їх Ганс Крістіан Андерсен - син бідних батьків, але людина з дуже багатою фантазією. Він ніколи не мав сім’ї та своїх дітей. Але його казки стали справжніми перлами всесвітньої літератури.
2. «Казкова пошта»
( Діти читають і відгадують від кого вони.)
Лист 1
В ліс по стежці я ходила,
Сірого вовка зустріла.
До бабусі завітала
І її я не впізнала.
Очі, зуби - все страшне!
Чи впізнали ви мене?
(Червона шапочка)
Лист 2
У бору моя хатинка,
Приведе туди стежинка.
В мене кістяна нога,
Звуть мене …
(Баба Яга)
Лист З
Друзі мої - П’єро й Артемон.
Добрими бути - для нас це закон.
Навіть страшний Карабас Барабас
Зрадити дружбі не змусить всіх нас.
(Буратіно)
Лист 4
Моя казка всім відома,
У семи живу я гномів.
Стан тонкий, тендітна ніжка .
Хто я, друзі? ...
(Білосніжка)
Лист 5
На бал я мріяла потрапити завжди
Та шлях закритий був мені туди.
У шати одягла мене хрещена
И подарувала туфельку для мене.
Вона блищить у сяйві кришталю.
Тож, здогадайтесь як моє ім’я.
(Попелюшка)
Лист 6
Він звірят усіх лікує,
Від холери їх рятує.
Вилікує він за мить
Все, що в звірів заболить.
(Айболит)
3.Прослуховування казки Брати Грімм «Лис і кіт»
- До якої групи відноситься ця казка?
4. Інсценізація казки Брати Грімм «Лис і кіт»
5. Аукціон знань «Моя улюблена казка»
(Розповіді учнів).
VІІ. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
VІІІ. Рефлексія.
- Який настрій ви маєте на кінець уроку? Покажіть смайликом.
- А чи бачили ви Чехословацький фільм – казку «Три горішки для Попелюшки»? Дозвольте вам теж передати кожному по 3 горішки для здійснення бажання.
ІХ. Домашнє завдання ( за вибором учнів).
1. Скласти казку на вільну тему…..
2. Скласти біном фантазії на тему «Яблуко та верба»
Біном фантазії – прийом, вигаданий італійським письменником Джанні Родарі. Його смисл полягає в тому, що беруться два абсолютно, на перший погляд, несумісні поняття, і про них складається невелике оповідання