Закріплювати знання з нумерації чисел у межах 10, таблиць додавання й віднімання числа 2; вдосконалювати вміння складати приклади на віднімання з прикладів на додавання; вчити порівнювати вираз і число; шляхом створення ситуації успіху розвивати пізнавальний інтерес, бажання вчитися, пізнавати нове; виховувати почуття доброзичливості, бажання допомагати друзям у скрутну хвилину.
Автор. Тимощук Олена Євгеніївна, вчитель-методист
Дубенського НВК «ЗНЗ-ДНЗ»
Математика. 1 клас. Урок доброзичливості
Урок у Лісовій школі
Тема: Вправи й задачі на засвоєння таблиць додавання й віднімання числа 2 .
Порівняння виразу й числа.
Мета: Закріплювати знання з нумерації чисел у межах 10, таблиць додавання й віднімання числа 2; вдосконалювати вміння складати приклади на віднімання з прикладів на додавання; вчити порівнювати вираз і число; шляхом створення ситуації успіху розвивати пізнавальний інтерес, бажання вчитися, пізнавати нове; виховувати почуття доброзичливості, бажання допомагати друзям у скрутну хвилину.
Тип уроку: Урок закріплення нових знань.
Хід уроку
І .Організація класу
Для навчання час настав.
-Діти, поверніться один до одного, подивіться в очі, приємно посміхніться і
збережіть цей лагідний настрій на весь урок.
а) лічба від 3 до 9, від 4 до 10, від 8 до 2, від 7 до 3;
б) лічба парами: 2, 4, 6 ,8 ,10;
в) сусіди чисел: 2, 5 ,6 ,7;
г) закінчи ряд: 1, 2, 3, 4, 5...
2. Усний рахунок (за таблицями )
(з віялами)
-Дякую, дякую . А хочете я вам за це дорогу до Лісової школи покажу? (Підлітає до столу, на якому облаштована Лісова школа)
Тут сова чекає нас.
.
4. Математичний диктант
(Вчитель вказує на Ведмедика і розповідає )
Ведмедика зимовий сон змагає ,
Він лапу ссе і позіхає .
Сова:
-Мишко, занадто ти повільний,
Тому оцінки лиш задовільні.
Ведмедик тільки:
-Е-е, - та, - у-у.
Не розумію, не збагну…
Насправді дуже я старався,
Не знаю, в кого це я вдався?
Я спати хочу, я втомився,
А тут з диктантом забарився.
З диктантом ще й незвичним, а математичним.
Допоможіть, малята,
Я вам за це, свій улюблений мед віддам.
(Діти записують математичний диктант )
Попереднє 7, наступне 9, попереднє 4, попереднє 6, наступне 8; 10 – це 8 і…;8 – це 4 і… .
(Перевірка диктанту: 4, 10, 3, 5, 9, 2, 4.)
Ведмедик:
-Дякую, вам, малята, я вам за це свій мед віддам … (неохоче пропонує)
Вчитель:
- Діти, чи будемо брати цей мед у ведмедика ? (Діти відмовляються )
Дякуємо, тобі, любий, не треба нам твого меду, залиш його собі, адже зима попереду.
Він тобі більше треба.
Ведмедик:
-Дякую, малята, дякую! Ви мені дуже допомогли ! Я повік цього не забуду!
Повторення раніше вивченого
1.Повторення вивченого про додавання та віднімання 0 та 1.
Тут Вовчик із Ведмедя насміхався,
Сидів та на уроці грався .
-Не слід на когось- то кивати,
А краще лінощі здолати, -
Повчально мовила Сова, -
В якої наймудріша голова.
-Я краще відпочину, погуляю,
М’яча по лісі поганяю.
Вчитель:
-Що означає додати нуль? Відняти нуль?
-Що значить додати 1? Відняти 1?
2. Гра «Футбол»
( Вчитель називає приклад на випадки додавання та віднімання нуля та 1, кидає
м’яч дітям. Вони його ловлять і повертають, називаючи відповідь.)
Вовк:
- Дякую вам, діти! Мені дуже сподобався ваш футбол! Чим я можу вам за це віддячити?
Вчитель:
-Діти, що замовите Вовчику? (Нічого. Нехай нікого не ображає в лісі, особливо, Зайчика.)
А)
-Математика – наука дуже серйозна. У ній є дії додавання та віднімання.
-Назвіть, як називаються числа при додаванні.
-Як називають знак при цій дії? Покажіть його.
-Як по-іншому називають суму? (Всього, разом.)
-Назвіть числа при відніманні.
-Покажіть знак цієї дії.
-Як можна ще сказати про результат дії віднімання? (Решта, залишок, остача.)
Б)
Взаємозв’язок дії віднімання з дією додавання
Вчитель:
І, здається, нас не чує.
-Здоров був, Їжаче!
Їжак:
-Добридень, дітки. Але мені ніколи. Складне завдання маю і ніяк не второпаю: як це з одного прикладу на додавання можна скласти два приклади на віднімання?
А, можливо, ви мені допоможете? Я віддам всі груші й яблучка для вас, що для сім’ї припас.
Робота за таблицею: (усно, з поясненням )
4+2=6 5+3= 8 3+1=4
6-4= 8-5= 4-
6-2= 8- 4-
Їжачок:
- Дякую вам , дітки! Візьміть за це мої яблучка та груші.
Вчитель:
-Візьмемо? (діти знову відмовляються)
Вчитель:
-Дякуємо тобі, любий друже. Неси ці ласощі для своєї сім’ї.
Їжачок:
-Сердечно дякую вам, дорогі діти! Ви – справжні друзі!
Фізкультхвилинка
Закріплення та удосконалення вивченого
(з капітанами,але спочатку знову звертаються до Лісової школи)
( Вчитель розповідає далі про пригоди лісових героїв )
Тут знов Сова когось навчає:
-Ти, Зайчику, хоча й кмітливий,
Та неуважний , полохливий, -
Сова спокійно проказала.
-Поводься так , як я тебе навчала!
Зайчатко схлипує так гірко:
-І як додати чи відняти оту двійку ?
Вчитель:
-Давай, Зайчику, разом із нами попрацюєш. Тоді , як додати та відняти 2, відразу зрозумієш.
(діти записують та розв’язують коментовано приклади )
3-2= 8-2=
9-2= 5+2=
6+2= 7+2=
Зайчик:
-Дякую, вам, любі друзі за науку ! Візьміть гостинці, що у моїй торбинці, які для братиків своїх припас. (зніяковіло )
(Діти відмовляються )
Вчитель:
Дякуємо тобі, миле звірятко, але неси свої гостинці братикам.
Зайчик:
-Дякую вам любі, дякую! Я ніколи вашої ласки не забуду! Прощавайте!
(Вчитель продовжує від імені Сови)
-Ось Білочка – відмінниця у нас,
Охайна і уроки вчить щораз.
Хоч і метка, занадто жвава,
Активна вже і вправна!
Маленька Білочка раділа:
Ще б пак! Сама Сова її хвалила!
(Білочка дуже засмучено розглядає нерівності )
Білочка:
-Малята, благаю, допоможіть! Я не можу виконати це завдання! Я вам за це усі свої горішки віддам.
9-2 * 6 6+2 *9
4+2 * 7 5-2 * 2
Вчитель:
-Діти , спробуємо ми ... хоча теж таке завдання вперше бачимо .
Поміркуємо ?
Що записано зліва ? ( Вираз )
Що записано справа ? (Число )
Отже , нам треба порівняти вираз і число .
(Запис і розв’язування нерівностей)
(З’являється Лисичка )
(Улесливо )
Що ж малята ?
Настав мій час працювати .
Я руда , низького зросту ,
Маю хитру вдачу.
Розв'яжіть мою задачу.
Логічна задача : Скільки в нашій школі навчається білочок ? Зайченят ?(Полічити на таблиці кількість вух і лап, хвостів та за їх кількістю здогадатися)
Складання та розв’язування задачі за малюнком
(Лисичка співає і коментує )
А щоб краща , а щоб краща була моя хатка.
Треба піти у садочок, квіточок набрати .
Полічіть : Я зібрала для букету 5 квіточок . Дві з них зів’яли . Скільки квіток залишилось ?
VII.Підсумок уроку .Рефлексія.
не вимагали і не брали у звіряток за свою допомогу .
Якось сказав мудрець :
Живи, добро звершай.
Та нагород за це не вимагай.
Лише в добро і в вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи і від звіра .
Хай оживає істина проста:
Людина починається з добра !
Нехай доброта живе у ваших серцях, душах, словах і вчинках !
На цьому наш урок закінчено.