На цьому уроці ознайомлюємо учнів з новою одиницею довжини — міліметром; повторюємо перетворення іменованих чисел; вправляємося у кресленні і вимірюванні відрізків; формуємо вміння розв'язувати задачі на три дії складанням виразу; вдосконалюємо обчислювальні навички; виховуємо старанність.
Тема: МІРИ ДОВЖИНИ. МІЛІМЕТР. ВІДНОШЕННЯ МІЖ ОДИНИЦЯМИ ДОВЖИНИ. КРЕСЛЕННЯ І ВИМІРЮВАННЯ ВІДРІЗКІВ. АНАЛІЗ РОЗВ’ЯЗАННЯ ЗАДАЧІ НА ТРИ ДІЇ
Мета: ознайомити учнів з новою одиницею довжини — міліметром; повторити пере-творення іменованих чисел; вправляти у кресленні і вимірюванні відрізків; формувати вміння розв’язувати задачі на три дії складанням виразу; вдосконалювати обчислювальні навички; виховувати старанність.
Хід уроку
IIІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
— Сьогодні на уроці ми повторимо відомі вам одиниці довжини, ознайомимося з новою одиницею вимірювання довжини — міліметром, проаналізуємо співвідношення між одиницями довжини.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
1. Підготовча робота
— Які одиниці вимірювання довжини ми вивчили у 1-му і 2-му класах?
(Сантиметр, дециметр, метр)
2. Пояснення нового матеріалу
— Щоб виміряти будь-який предмет потрібні відповідні міри довжини.
Проблемна ситуація
— Якими одиницями довжини ви будете користуватися, якщо потрібно виміряти:
— Перед тим, як обрати одиницю довжини, прикиньте на око розмір мурахи. Ви бачите, що вона набагато менша від сантиметра. Що ж це за одиниця вимірювання? Це — міліметр. Він у 10 разів менший від сантиметра. Він потрібний не тільки для того, щоб вимірювати предмети завдовжки менші від сантиметра, а ще й для точності вимірювання. Адже математика — це точна наука. Не існує такої величини, як «трішечки». Під час вимірювання відрізка завдовжки 3 см 2 мм не можна сказати, що довжина цього відрізка дорівнює 3 см і «трішечки». Це буде неправильно.
Міліметр — десята частина сантиметра, сота частина дециметра, тисячна — метра.
— Допишемо в наш рядок ще одну одиницю вимірювання довжини — міліметр.
1 м = 10 дм = 100 см = 1000 мм
3. Первинне закріплення
1) Робота за підручником (с. 66, завдання 444).
2) Практична робота.
— Виміряйте довжину олівця, ширину зошита, підручника.
3) Креслення відрізків (с. 66, завдання 445).
4. Перетворення іменованих чисел (с. 67, завдання 446)
5. Самостійна робота (с. 67, завдання 447)
— Виміряйте і запишіть довжину кожного відрізка.
V. РОЗВИТОК МАТЕМАТИЧНИХ ЗНАНЬ
1. Робота над задачею (с. 67, завдання 449)
1) 30 + 24 = 54 (в.) — у товарному потязі
2) 54 – 9 = 45 (в.)
Відповідь: на 45 вагонів більше у товарному потязі, ніж у пасажирському.
Творча робота над задачею
— Як дізнатися, у скільки разів у пасажирському потязі менше вагонів, ніж у товарному?
54 : 9 = 6 (разів)
— Як зміниться відповідь задачі?
2. Самостійна робота (с. 67, завдання 448)
3. Аналіз розв’язання задачі на три дії (с. 67, завдання 450)
Аналіз умови задачі за коротким записом на дошці.
— Розгляньте записи у підручнику.
— Поясніть, про що ми дізнаємося в кожній дії.
4. Завдання з логічним навантаженням (с. 68, завдання 451)
Розв’язання
1) 18 – 2 = 16 (р.)
2) 16 : 2 = 8 (р.)
3) 8 + 2 = 10 (р.)
Відповідь: в одному акваріумі 8 рибок, а в другому — 10 рибок.
VI. Підсумок уроку
— Що нового дізналися на уроці?
— Скільки міліметрів в 1 см? 1 дм? 1 м?
Й до нього трійку додали.
На шість помножим результат.
Ще треба вісімку віднять.
Тепер віднімем те число,
Що в нас задумане було.
Тепер усе на п’ять діліть
І результат мені кажіть,
А я вгадаю те число,
Що в вас задумане було!
(Віднявши від результату 2, «вгадати» задумане.)