Урок "З. Мензатюк. Новий рік"

Про матеріал
Розгорнутий конспект відкритого уроку з читання "З. Мензатюк. Новий рік", 2 клас.
Перегляд файлу

Відділ освіти Бердянського виконавчого комітету

Бердянської міської ради Запорізької області

 

Методичний кабінет

Бердянської загальноосвітньої школи І - ІІІ ст. № 1

 

 

 

 

Урок читання в 2 класі

з теми

«Рік новий – чудове свято! Авторська казка. З. Мензатюк «Новий рік»»

 

 

 

 

Розробила:

учитель початкових класів

ЗОШ І – ІІІ ст. № 1

Хмарній Я.С.,

«спеціаліст».

Провела:  10.12.2021 р.

 

 

 

 

 

Бердянськ – 2021

Тема: Рік новий – чудове свято! Авторська казка. З. Мензатюк «Новий рік».

Мета:

  1. Навчальна: 

Формувати предметні компетентності:

  •     власне читацька – формувати і розвивати навички читання вголос правильно, свідомо, вміння інтонувати прості речень, аналіз та інтерпретація змісту тексту, формувати рефлексивний досвід за змістом прочитаного;
  •     комунікативно-мовленнєва – формувати навички сприймання та оцінювання усної інформації, аналізу та інтерпретації почутого, правил спілкування та збагачувати словниковий запас;
  •     творчо-діяльнісну – формувати пошуковий інтерес до матеріалу, що вивчається, вміння не зупинятися на досягнутому, розвивати пізнавальну активність учнів;
  1. Розвивальна:

Розвивати ключові компетентності:

- Вільне володіння державною мовою: активне використання рідної мови в освітньому процесі;

- Інноваційність: здатність успішно навчатися, відчувати себе частиною суспільства й брати участь у справах товариства;

- Навчання продовж життя: оволодіння вміннями й навичками, необхідними для подальшого навчання, навчання працювати самостійно та в групі.

-Громадянські та соціальні компетентності: співпраця з іншими особами для досягнення спільної мети, активність у житті класу і школи, дбайливе ставлення до власного здоров'я.

Наскрізні змістові лінії – «Громадянська відповідальність», «Здоров'я і безпека»

  1. Виховна:

Виховувати інтерес до казок, до народних свят.  

Завдання уроку:

Учні повинні знати:

  • поняття «авторська казка»;
  • традиції святкування Нового року;

Учні повинні вміти:

  • організовувати своє робоче місце;
  • правильно і виразно читати;
  • розвивати образну уяву, увагу, пам’ять, швидко орієнтуватися в тексті;

Учні повинні розуміти:

  • відмінності понять «народна казка» та «авторська казка»;
  • правила мовного етикету;
  • роль учня;
  • сприймати пропозиції й оцінку вчителя.

Тип уроку: урок     засвоєння    нових  знань

Міжпредметні зв’язки: математика

Обладнання: підручник, картки для роботи в групі, презентація, предметні малюнки, набір цеглинок LEGO.

 Технології:

• інтерактивна технологія;

• технологія розвитку критичного мислення;

• створення ситуації успіху;

• ігрова технологія.

    Методи, форми та прийоми роботи:

методи: бесіда, формування очікуваних результатів, робота з книгою, частково-пошуковий, ілюстративний, імітаційний, оперативний;

• прийоми: вправа «Продовж речення», гра «Назви казку та її головних героїв», «Асоціативний кущ», вправа «Передбачення», вправа «Кероване читання», вправа «Пошуковці», інсценізація, вправа «Мікрофон», робота з LEGO;

• форма роботи: фронтальна, групова, колективна.

 

 

 

 

Хід уроку

І. Орієнтація, мотивація діяльності  учнів. ( Підготовка до активної діяльності).

1. Організація класу. Створення емоційного фону.

Доброго дня! Доброго дня!

Хай плещуть долоньки,

Хай тупають ніжки,

Працюють голівки,

і сяють усмішки.

Доброго дня! Доброго дня!

Бажаєте ви, бажаю вам я.

 

  • У кожного на парті вежа LEGO. Покажіть за допомогою цеглинки, який у вас зараз настрій?
  •  Якщо гарний - покажіть зелену цеглинку;
  • Якщо сумний – червону. (Сподіваюсь, в кого сумний настрій, впродовж уроку він підвищиться)

II. Цілепокладання

1. Визначення очікуваних результатів.

Вправа «Продовж речення»:

  - Від сьогоднішнього уроку я очікую… (отримати нові знання, прочитати щось цікаве, стати розумнішим, цікаві завдання)

  - Щоб гарно працювати на уроці, мені потрібно… (бути кмітливим, уважним, зосередженим)

А я, в свою чергу, хочу побажати вам бути активними та дружними.

Сподіваюся, що урок буде цікавий і плідний, ви на ньому дізнаєтеся багато нового.

2. Мотивація навчальної діяльності

Звучить мелодія «В гостях  у казки»

  • Діти, подивіться, будь ласка, на ялинку. Вона незвичайна. Бачите зірки сяють? Прошу 5 дітей зняти їх та виставити на дошці. Яке ж тут слово заховалось? (казка)
  • Справді, ми сьогодні потрапимо в гості до казки.
  • Ви любите казки?

 

 Гра «Назви казку та її головних героїв», робота у групах

Діти, я отримала чарівні телеграми. Попрацюйте в групах, дістаньте їх з конвертів та дізнайтеся, хто з казкових героїв їх надіслав та з якої вони казки.

1 група – Підійшли вони до хатинки. Півник крилами змахнув: — Ку-ку-рі-ку! На плечі косу несу! Йду до хати! Хочу Лисицю прогнати! (Зайчикова хатинка)

  2 група – Ведмідь уткнув свою голову в дупло дерева та й висунув язик, щоб злизати мед (Ведмідь і бджоли)

3 група – От Лисичка до глечика — голова не влазить! Вона сюди, вона туди, вона i лапкою — не витягне. (Лисичка і Журавель)

4 група – Ви мене тоді пожаліли, то і я вас пожалів. Як кажуть: «Старе добро не забувається!» (Ведмідь і павучок)

5 група – Так і сталося. Коли хліб добре випікся, курочка зі своїми курчатками зі смаком його з’їли. (Курочка, мишка та півник)

  1.  група – «Ох i пощастило ж мені! — подумала лисиця. — Такого птаха впіймати! Справжнісінький скарб! (Лисиця і яструб)

На це завдання, я Вам даю 2 хвилини.

- Отже, з яких казок були телеграми? (відповіді груп) Хто придумав ці казки? (народ)

3. Повідомлення теми і цілі уроку.

Ознайомлення з поняттям «авторська казка»

-  Сьогодні ми з вами починаємо знайомитися з казками у яких автором є конкретна людина– авторськими казками або їх ще називають літературними.

«Асоціативний кущ»

 - Подивіться на дошку, що ви собі уявляєте, коли чуєте слово зірка? (ніч, галактика, космос, сонце, сяйво) А чи знаєте ви, що Зірка- може бути ім’ям? Саме з Зіркою Мензатюк та її авторською казкою «Новий рік» ми сьогодні будемо знайомитися.

 

ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ

Діти, рухайте очима по клітинкам. (Зробіть два кроки вниз, один в право, три кроки вверх, два кроки вліво. На якій цифрі зупинились? 6.)

 

ІІІ. Цілереалізація

      1. Актуалізація й корекція опорних знань.

Давайте познайомимося з авторкою нашої казки.   

Зірка Мензатюк народилася в Чернівецькій області. Писати почала, коли вчилася у другому класі. Одного разу вчителька задала написати вдома переказ "Ліс восени". Зірка так захопилася, що переказ розтягнувся на цілих п'ять сторінок. Так дівчинка стала письменницею і одного разу написала про зимове свято. Ану відгадайте, про яке свято йде мова? (Новий рік)

  • Чому його називають чудовим святом?

Читання з різною інтонацією і почуттям (с.68) троє дітей біля дошки

Відкриваємо підручники на 68 ст. Спробуйте прочитати речення з різною інтонацією за метою висловлювання

Скоро Новий рік. Скоро Новий рік? Скоро Новий рік!

    Робота зі словами (с.68)

Перед тим, як почнемо читати казку попрацюймо зі словами. Прочитайте правильно: (на дошці)

Настелити, потрусити, розтопити, розкрити, обізвалися, червонимо, справляйте, озирнулися, вдача.

Які слова вам не знайомі? (Червонимо, озирнулися, вдача)

      2. Сприйняття й первинне  усвідомлення  навчального   матеріалу, осмислення зв'язків і співвідношень в об'єктах вивчення.

  • Покажіть за допомогою цеглинки LEGO, який у вас зараз настрій?
  • Якщо гарний - покажіть зелену цеглинку;
  • Якщо сумний – червону.

Робота над казкою Зірки Мензатюк «Новий рік» с. 68 - 69

Робота над заголовком казки. Вправа «Передбачення»

- Прочитайте назву казки, як ви гадаєте, про що йтиме мова у ній?

Первинне читання тексту вчителем

Вправа «Кероване читання»

А зараз послухайте казку. Поставили пальчик та слідкуємо за мною:

І частина - (вчитель читає до слів «…Чи не тому, що нудно без роботи?»)

  • Що, на вашу думку, відбудеться далі?

ІІ частина - (вчитель читає до слів «…за цю справу візьмуся я, — зголосився Січень.»)

  • Про що, на вашу думку, буде йти мова далі?

ІІІ частина - (вчитель читає до слів «…на ялинках з’являються цукерки.»)

- Чи сподобалася вам казка? Чому Зірка Мензатюк вирішила, що це казка?

-  Чи співпали ваші очікування зі змістом казки? (ні)

 

3. ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА

Вправа «Пошуковці», робота в групах

Попрацюйте в групах та знайдіть у тексті відповіді на запитання.

1 група

Яку вдачу, на думку автора, мають місяці весняні? Літні? Осінні? Зимові?

(з якими за кольором цеглинками LEGO ви асоціюєте ці місяці)

  1. група

Чи погодилися весняні місяці, аби Новий рік починався в іншу пору року?

  1. група

Чому відмовилися від святкування літні місяці?

  1. група

Чому відмовилися від святкування осінні місяці?

5  група

Чому Новий рік починається не у грудні?

6  група

Знайдіть в тексті рядки та продовжіть речення:

Ось так і вийшло, що…

З яких частин складається ця казка?(Зачин, основна частина, кінцівка)

4. Узагальнення й систематизація знань, застосування їх у різних ситуаціях, наближених до життєвих.

Інсценізація казки «Новий рік»

ІV. Рефлексія.

Вправа «Мікрофон».

А зараз я прошу вас продовжити фразу

  • Сьогодні на уроці я:
  • Дізнався…
  • Навчився…
  • Найбільше мені сьогодні вдалося…
  • Найбільші труднощі я відчув…
  • На наступному уроці я хочу…
  • Цінування (формувальне оцінювання)

Діти, ви дуже добре попрацювали, чудово справилися з завданнями. Були активними, уважними, сміливими.

…я сьогодні вражена твоєю роботою. … я тебе найвиразніше читання. …ти був найактивнішим. …так тримати, я бажаю успіхів і надалі.

Хто знає символ наступного року? За вашу плідну роботу я хочу вам подякувати та вручити подаруночки.

  •    Покажіть за допомогою цеглинки LEGO, який у вас зараз настрій?
  •    Якщо гарний - покажіть зелену цеглинку;
  •    Якщо сумний – червону.
  •    Дякую вам, діти, за урок! Ви чудово працювали!

 

docx
Додано
11 січня 2022
Переглядів
1276
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку