Урок 1
Тема: Таємниці мистецтва Стародавнього Єгипту. Архітектура. Скульптура.
Мета: формування ключових компетентностей: розглянути культурну спадщину Стародавнього Єгипту, умови та особливості розвитку єгипетської культури, щоб усвідомити значення єгипетської культури в історії Стародавнього Сходу; вчити опрацьовувати історичні джерела;
міжпредметної естетичної компетентності: оволодіння знаннями про досягнення культури Древнього Єгипту; уміння аналізувати й оцінювати найважливіші досягнення культури Древнього Єгипту; виховувати бажання накопичувати духовні і матеріальні цінності, повагу до культурної спадщини різних народів;
предметних мистецьких компетентностей: дати поняття «стиль»; ознайомити з шедеврами єгипетського мистецтва, як з яскравими прикладами античного стилю; з особливостями канону зображення людини в скульптурі єгиптян, виховувати естетичний смак, розвивати творчі здібності.
Технічне оснащення: комп’ютер, мультимедійна дошка.
Методи і прийоми, використовувані вчителем на уроці: бесіда, заповнення таблиці, розв’язування ребусів, вікторина «Виграй або програй», гра «Випадкове колесо».
Обладнання: для вчителя - презентація «Таємниці мистецтва Стародавнього Єгипту»;
для учнів - підручник (Мистецтво: підручник для 8 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Л.М.Масол. – Харків ТОВ «ФОЛІО», 2016
Хід уроку:
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація та актуалізація навчальної діяльності
На уроках мистецтва в 8 класі ми будемо говорить про стилі і напрямки в світовій мистецькій культурі. «Стилі та напрями мистецтва стародавніх епох і цивілізацій» – так звучить тема І семестру, розкриваючи яку від уроку до уроку ми детальніше познайомимось з мистецтвом, яке стояло на початку цивілізації та дало поштовх для розвитку та досконалості різних мистецьких стилів , історією їх виникнення і найкращими взірцями музичного та образотворчого мистецтва стародавності.
Вікторина «Виграй або програй»
Вкажіть де на малюнку піраміди Гізи
![]()
Якої частини тіла немає у Сфінкса?
Губ Хвоста Бороди Носа
Хто був головним богом в єгипетській міфології?
Онубіс Тот Баскет Ра
Яка піраміда найбільша?
Гізи Хеопса Фран Озази
Чиє тіло Сфінкса?
Людини Тигра Лева Яблука
Столиця Єгипту….
Асьюїт Александрія Каїр Київ
2. Робота з літературним твором
- Прослухайте рядки з поезії Тараса Шевченка і ви зрозумієте, до якої країни ми сьогодні потрапимо.
(уривок з « З України в Єгипет і назад»)
На голому піску стоять.
По шнуру піраміди вряд,
Мов фараонова сторожа ,
І ніби фараонам знать
Вони дають, що правда Божа
Встає вже. Встала на землі,
Щоб фараони стереглись!
(Тарас Шевченко)
ІІІ. Оголошення теми уроку.
- Тож, як ви уже здогадались, тема нашого уроку пов’язана з мистецтвом стародавнього Єгипту. І звучить вона так: «Таємниці мистецтва Стародавнього Єгипту»
ІV. Вивчення нового матеріалу
Загадковий, чарівний, таємничий Стародавній Єгипет. Скільки цікавого було почуто про нього на уроках історії, захоплюючих кінострічок знято, художніх і наукових робіт створено за історичними і науковими дослідженнями. А скільки ще невідомого приховує від нас ця загадкова цивілізація?
Пригадаймо разом, з якими пам’ятками художньої культури Стародавнього Єгипту ви ознайомлювалися на уроках історії, української та зарубіжної літератури, ?
З якими архітектурними спорудами асоціюється Єгипетська культура?
Який із них вважають одним із Семи чудес світу?
Єгипетська цивілізація, що розвивалася упродовж тритисячолітньої історії до нашої ери , сформувала високохудожні традиції , які мали величезний вплив на подальший розвиток світового мистецтва. У чому ж полягають секрети єгипетського стилю?
V. Сприймання художніх творів.
1. Синтез мистецтв в архітектурному ансамблю.
Розповідь вчителя:
Усі види мистецтва в Стародавньому Єгипті були тісно пов’язані з релігійним культом і підпорядковувалися суворим канонам. Мистецтво тяжіло до грандіозності, тому і не дивно, що найпоширенішою архітектурною формою були піраміди – монументальні кам’яні споруди – гробниці фараонів. Їх в країні 118, найбільша з яких є гробниця Хеопса, названа Хуфу, або Велика.
Цікаві факти. https://faktypro.com.ua/page/23-czikavikh-faktu-pro-piramidu-kheopsa#google_vignette
Найвища й найвеличніша - піраміда, збудована в XXV ст. до н. е. Будувати її фараон почав відразу ж після того, як зійшов на престол. Керував будівництвом піраміди відомий архітектор Хеміун. Сотні тисяч рабів і вільних селян працювали на будівництві піраміди.
Коли Хеопс побачив піраміду, він залишився незадоволеним і наказав збільшити її розміри. На будівництво йшли всі гроші з державної скарбниці, і Хеопсу через силу вдалося добудувати піраміду. Висота піраміди була майже 147 м, а її вага становить більше шести мільйонів тонн, будували її протягом 20 років. Піраміда Хеопса створена з 2,3 мільйона блоків, ідеально рівних і відповідних один до одного. Вона єдина з «Семи чудес світу», що збереглися до нашого часу. Її вік — приблизно 4500 років. Гробниця Хеопса була найвищою спорудою в світі до будівництва Ейфелевої вежі в Парижі в кінці XIX ст. Є думка, що піраміда Хеопса являє собою своєрідний календар. Майже доведено, що вона служить і теодолітом, і компасом, причому такої точності, що з нею можна звіряти найсучасніші компаси.
2. Скульптура. Типи скульптур.
Фараони, які правили в Єгипті після Хеопса, хотіли перевершити його, але не змогли. Піраміди Хефрена й інших фараонів нижчі від піраміди Хеопса. Поряд із пірамідою Хефрена знаходиться сфінкс. Єгипетський Сфінкс, або Великий Сфінкс Гізи – візитна картка Єгипту. Хоча було встановлено, що гігантська статуя створена людиною, досі вчені так і не визначили, навіщо ж вона була побудована. Одні кажуть, що її створили, щоб віддати шану божеству. Інші стверджують, що єгипетські правителі побудували його тільки з власної забаганки, і особливого релігійного значення статуя не мала.
Цікаві факти. https://hittravel.com.ua/tsikavi-fakty-pro-yegypetskogo-sfinksa/
Єгипетський сфінкс – найстаріша, найбільша скульптура з каменю. Хоча фактичний вік досі точно не визначений, вважається, що сфінкс – старший за будь-які інші скульптури. Має довжину 72 метри та височіє на 20 метрів. Більшість свого існування єгипетський сфінкс був занесений піском. Востаннє її розкопали та відновили у 20-х роках минулого століття.
Великий сфінкс Гізи не є сфінксом. У Гізі насправді височіє скульптура андросфінкса, оскільки він не має крил.
Сфінкс колись був покритий фарбою. Залишки червоної фарби досі можна знайти на обличчі статуї, а на тілі Сфінкса є сліди синьої та жовтої фарби.
Таємниця відсутності носа у Великого Сфінкса породила різноманітні міфи та теорії. Одна з найпоширеніших легенд свідчить, що Наполеон Бонапарт наказав відбити ніс статуї в пориві гордині. Однак, ранні ескізи Сфінкса показують, що статуя втратила носа ще до народження французького імператора.
Сфінкс колись був бородатим. Сьогодні залишки бороди Великого Сфінкса, видалені зі статуї через сильну ерозію, зберігаються в Британському музеї та в Музеї єгипетських старожитностей, створеному в Каїрі в 1858 році.
Деякі вчені вважають, що Сфінкс з пірамідами Гізи є гігантською машиною для уловлювання та переробки сонячної енергії.
Які ви знаєте види скульптури, рельєфу?
Заповнення таблиці. Робота з підручником
|
Кругла скульптура |
Рельєф |
|
Висікали з кам’яної брили або цілісного шматка дерева. Канонічні статуї фараонів, царів і цариць та інших. Перший тип скульптур: людина, яку зображають, стоїть (фігура випрямлена з високо піднятою головою, руки — уздовж тіла, ліва нога робить крок уперед). Другий тип: людина, яку зображають, сидить у застиглій позі, руки зігнуті в ліктях, а долоні — на колінах. Дерев’яні статуетки, як і великі статуї, розфарбовували; чоловічі фігури розписували коричневим кольором, а жіночі — жовтим.
|
Застосовували різні види рельєфу: барельєф, заглиблений рельєф (контури зображення врізали у поверхню каменю). Притаманна площинність, умовність образів. Поєднання різних перспектив: голову і ноги людини зображували у профіль, а очі, плечі та руки — фронтально, розгорнуті у фас. фігури фараонів мали бути вищими за всі інші, фігури вельмож — трохи меншими, а простих людей — зовсім крихітними. ворогів зображували неодмінно переможеними, долілиць.
|
VІ. Творча практична робота
Скласти і намалювати ребус до теми
Приклад
VІІ. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра «Випадкове колесо»
https://wordwall.net/uk/resource
VІІІ. Оцінка діяльності учнів