Урок образотворчого мистецтва
Тема. Передавання основного характеру об’ємної форми. Порівняльний характер форм та розмірів, їх складових частин. Ліплення на тему «Гриби» (пластилін)
Мета: продовжувати вчити порівнювати форму та розміри предметів розрізняти їх складові частини; розвивати вміння передавати особливості об’ємної та силуетної форми предметів, зорову пам’ять, фантазію, окомір, моторику рук, образне мислення, відчуття пластики та форми; виховувати інтерес до ліплення, охайність під час роботи, вміння планувати свою діяльність і доводити її до кінця; формувати естетичний смак, стимулювати творчу активність учнів та виховувати дбайливе ставлення до природи.
Обладнання: пластилін, стека, дошка для пластиліну, серветку, таблиця «Прийоми ліплення», технологічна карта виготовлення гриба «Мухомора»
ХІД УРОКУ
-
Організація класу
Хто почув дзвіночок, стає у рядочок.
Урок розпочинаємо, про щось нове пізнаємо.
-
Повідомлення теми і мети уроку
-
Сьогодні на уроці ми помандруємо у подорож до лісу, а що ми там знайдемо – ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Стоїть при доріжці
На товстенькій ніжці.
Хоч шапочку має,
Та нас не вітає.
А виріс він після дощу,
Сховайся під пеньком,
Накрив голівоньку свою
Жовтесеньким листком. (Гриб)
-
Правильно, це гриби. Сьогодні в лісі з вами ми будемо збирати грибочки.
-
Робота над темою уроку
-
Бесіда
-
Які гриби ви знаєте?
-
Які бачили або доводилося збирати вам?
-
А чи всі гриби можна збирати? (Ні)
-
Чому? (Тому що деякі з них отруйні.)
-
А які отруйні гриби вам відомі?
-
Розпізнавання грибів
-Ось нам при доріжці зустрілися гриби.
І великі, і малі
Повдягалися в брилі,
І дощу ці одноніжки
Не бояться анітрішки.
Ліс – улюблений їх край.
А як звуться – відгадай.
-
Які ви серед них впізнали? (Діти називають)
-
Тепер перевіримо.
Білий гриб розкішний,
Поважний і пишний.
Дуже смачний,
Над грибами головний.
По-нашому я – печериця,
А по-французьки – шампіньйон.
Хоч куцонога, блідолиця,
Але витримую фасон.
Мене шукайте на світанні
У лісі, полі, у садку…
На пеньок повсідались,
У родини поєднались.
Що це за гриби дрібненькі?
Всім відомо: це опеньки.
Ніжні, гарненькі,
Як лисичка, руденькі,
Лісові сестрички.
Це гриби - лисички.
Я – мухомор, я – мухомор,
Червоний, наче помідор.
Кашкет цяцьковий, розлогий,
А сам – стрункий і довгоногий.
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний, пам’ятай!
Мене побачиш – обминай…
-
Давайте перевіримо, які назви грибів ви запам’ятали.
-
Які з них отруйні, а які - їстівні?
-
Добре, але сьогодні ми будемо знайомитись з формою і кольором лише одного з них.
Що це за гриб? (Мухомор)
-
Який він – отруйний чи їстівний? (Отруйний)
-
Правильно. Хоч він і отруйний, але дуже гарний! Червоний колір шапочки попереджає вас про небезпеку. Вслухайтесь у назву – мухомор (від морити мух)
-
Предмет і матеріал ліплення
-
А з чим ми будемо працювати сьогодні і як робитимемо гриб, ви дізнаєтесь, відгадавши загадку.
Спочатку твердий, а в руках еластичний,
З нього утвориш щось симпатичне.
Схожий на глину, але кольоровий.
З чого вийде грибок пречудовий? (З пластиліну)
- Щоб працювати з пластиліном, нам треба пригадати прийоми ліплення.
4. Таблиця «Прийоми ліплення»
-
Діти, продемонструйте рухи ручками. (Учитель перечитує, а діти демонструють)
-
Скачування кульки.
-
Розкачування заготовки.
-
Сплющування.
-
Вдавлення та заглиблення.
-
Прищипування.
-
Витягування.
-
З’єднування.
-
Техніка безпеки
-
Діти перш ніж приступити до роботи, ми повторимо правила поведінки і техніку безпеки під час роботи з пластиліном.
-
Роботу розпочинай лише з дозволу вчителя.
-
Використовуй інструменти лише за призначенням.
-
Користуйся інструментами, як показує вчитель.
-
Інструменти зберігаються лише в призначеному місці.
-
У процесі роботи не відволікайся.
-
Під час роботи тримай робоче місце у належному порядку, а в кінці – прибери.
-
Пам’ятай! Необережне користування інструментами призводить до травм.
-
Під час роботи з пластиліном не нюхай і не смакуй його.
Фізкультхвилинка
Я – мухомор, я – мухомор,
Червоний, наче помідор.
Кашкет цяцьковий, розлогий,
А сам – стрункий і довгоногий.
Серед урочища грибного
Не знайдеш красеня такого.
Та я отруйний, пам’ятай!
Мене побачиш – обминай…
6. Демонстрація мухомора
Учитель демонструє зразок виробу – мухомор.
7. Технологія виготовлення
-
А в якому порядку ми будемо працювати? Нам допоможе технологічна карта. (Перегляд карти.)
-
Підготуй шматки пластиліну різних кольорів.
-
Розігрій пластилін у долонях.
-
Ніжку гриба розкачай у вигляді стовпчика і надай йому потрібної форми.
-
Зроби «спідничку» для ніжки гриба та прикріпи її.
-
Для шапочки гриба розкачай червону кульку і сплющ її, прикріпи маленькі білі цяточки.
-
Розкачай білу кульку, сплющ її, з’єднай із червоним кругом.
-
На великому пальчику легенько заокругли шапочку гриба.
-
Міцно з’єднай шапочку із ніжкою гриба.
8. Практична робота
-
Тепер ми можемо приступити до виконання роботи. (Учитель демонструє за картою порядок виконання.)
9. Виставка
-
Ви сьогодні усі – молодці! Дівчатка продемонструйте свої роботи.
-
А тепер – хлопчики.
-
Ваші роботи потраплять на виставку.
10. Перевірка робочих місць.
-
Підсумок уроку. Рефлексія
-
Сьогодні ви сумлінно, охайно працювали. Я дякую вам за роботу. Ми вже знаємо, що мухомор - отруйний. Але в природі все пов’язано між собою, і цей гриб для чогось теж потрібний, тож його не потрібно збивати ніжками або топтати. З нього роблять настоянки, які знищують паразитів. А деякі тварини вживають цей гриб, щоб одужати під час хвороби. А ось які гриби ми можемо побачити у продажу. (Учитель показує шампіньйони та вішанки.)
-
Покажіть цеглинку: якщо вам було важко – червоний
якщо вам було легко – зелений
якщо мали труднощі - синій