Тема. Обережно льодохід.
Мета: познайомити із правилами поведінки на кризі в зимовий період, з наданням, в разі необхідності, допомоги потерпілому на воді взимку.
Учити дітей обережності і відповідальності за своє життя.
Розвивати сміливість і рішучість.
Виховувати активність і дисциплінованість.
Обладнання: план-конспект, малюнки, правила поводження на льоду.
Тема. Обережно льодохід.
Мета: познайомити із правилами поведінки на кризі в зимовий період, з наданням, в разі необхідності, допомоги потерпілому на воді взимку.
Учити дітей обережності і відповідальності за своє життя.
Розвивати сміливість і рішучість.
Виховувати активність і дисциплінованість.
Обладнання: план-конспект, малюнки, правила поводження на льоду.
Література:
2) www.wikipedia.org
4) Будна Н. О., Головко 3. Л., Рябова С. І. Уроки з курсу «Основи здоров'я». 4 клас: Посібник для вчителя. — Тернопіль : Навчальна книга — Богдан, 2005.— 128 с.
5) Гнатюк О. В. Охорона життя і здоров'я учнів: Посібник для вчителів початкових класів.— X. : «Скорпіон», 1998.— 128 с.
Хід заняття
1.1 Організаційний момент
Сьогодні ми поговоримо про відпочинок взимку, правила поведінки на кризі, як допомогти потерпілому, що провалився на льоду. Як ви думаєте, для чого нам потрібно все це знати?
2.1 Розповідь про зиму.
Зима — чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Щойно з'явиться сонечко, ми поспішаємо відпочити зі своїми друзями на ковзанах, санчатах, лижах. Доволі часто вирушаємо за місто, де багато снігу, стрімкі гірки, річка, закута в лід, та немає машин. Але відсутність транспорту не гарантує безпечного відпочинку.
Небезпека чатує поруч. Є крижана вода, в яку можна потрапити, розважаючись на льоду. Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому всі ми радісно зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, що може приховувати лід, зокрема тонкий лід.
Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитися на льоду.
Давайте уважно послухаємо казку і відповімо на запитання.
Умій почекати
Жили собі брат і сестра - півник та курочка. Пішов якось півник у поле. Бігав, стрибав, зігрівся, спітнів і побіг до струмочка пити холодну воду, а курочка йому гукає:
- Не пий, братику, почекай, поки прохолонеш!
Не послухався півник, напився холодної води - і захворів.
Побігла курочка до лікаря, прописав лікар півникові гірких ліків, і довго пролежав півник. Аж бачить, що річка льодом укрилася. Схотілося півникові на ковзанах поковзатись, а курочка й каже йому:
- Ой, почекай, півнику! Дай річці зовсім замерзнути.
Не послухався півник. Таки пішов на річку. Лід проломився, а півник - шубовсть у воду! Тільки того півника й бачили.
- Чим півник відрізнявся характером від своєї сестриці?
- Що спонукало півника не слухати її порад?
- А чи бувають діти схожі поведінкою на такого неслухняного братця?
- Про що вони забувають?
- Чому навчає казка?
- Які існують причини попадання людей взимку у воду?
2.4 Що таке льодохід і чим він небезпечний?
Весною, коли сонце пригріває землю своїм промінням, починає танути сніг і вода швидким потоком поспішає до річок, ламаючи льодяний покрив і несучи шматки льоду до моря. Це льодохід.
Можна годинами спостерігати за цим дивовижним явищем природи, а повз тебе пропливатимуть великі й малі крижини. Вони тиснуть одна на одну, з тріском ламаються. Льодохід має величезну руйнівну силу. Зустрічаючи на своєму шляху перепони, крижини розбивають їх, як тріски. Від сильних ударів руйнуються мости, лінії електропередач тощо.
Інколи деяким дітям хочеться показати сумнівне «геройство» і вони стрибають на крижини, що з великою швидкістю несуться по річці, щоб покататися. Ні в якому разі не переймай цього безумства!
Такий нерозсудливий «герой» завжди опиняється в холодній льодяній воді і добре, якщо поруч знайдеться людина, що допоможе вибратись на берег. Інакше — смерть.
Якщо хтось потрапив в крижану воду, ви можете допомогти йому. Але діяти потрібно дуже обережно. Я хочу ознайомити вас з правилами надання допомоги людині яка потрапила в крижану воду.
• перебувати якомога далі від ополонки;
• протягнути потерпілому довгу жердину, дошку або палицю, можна лижу, мотузку;
• витягаючи потерпілого, попросити його працювати ногами; якщо вдалося потерпілого витягти, не зводитися на ноги, рухатися до берега повзком;
• на березі викликати «швидку медичну допомогу», загорнути потерпілого у ковдри або в сухий одяг;
• не занурювати потерпілого в теплу воду, адже може не витримати серце;
• по можливості, прикласти до тіла пляшку з гарячою водою або грілку;
• дати попити теплої води, якщо є — чаю.
Отже, будьте обережними, не ризикуйте своїм життям! Не виходьте на лід без дорослих!
2.6. Цікаві факти про лід.
А чи ви знаєте скільки льоду на планеті?
Майже десята частина планети постійно вкрита льодом. Загальна його кількість, що міститься в льодовиках, айсбергах, снігових заметах, морських та підземних льодах, а також в атмосфері Землі, становить неймовірно велику кількість тонн.
Якщо весь цей лід рівномірно розподілити по поверхні земної кулі, то товщина льодяного покриву становитиме близько 50 метрів.
Наше щастя, що майже всі льодовики знаходяться в Антарктиді.
Найтовстіший лід (більше 4 км) був також виявлений в Антарктиді.
Мешканці півночі розтоплюють лід, перетворюючи в питну воду. З нього будують житла. Дивно, але в таких житлах тепло, сухо й затишно. Вчені доводять, що в майбутньому льодовики забезпечать питною водою всіх бажаючих.
Чому лід слизький?
Всім відомо, що лід — це вода, яка замерзла. Коли людина чи транспорт рухаються по льоду, вони тиснуть на нього зі значною силою і під цим великим тиском лід тане. Між твоїм взуттям і льодом з'являється незначний прошарок води. Завдяки йому — лід стає слизький і на ньому можна ковзатися. Перемістиш ногу в інше місце — там відбудеться те ж саме: лід перетвориться в тоненький шар води. Чим дужчий тиск на лід, тим швидше він тане, тим і слизькіший.
3.1 Запитання по темі заняття.