Опорний заклад «Каланчацький заклад повної загальної середньої освіти №1 Каланчацької селищної ради Херсонської області»
Урок природознавства
Вода в природі та житті людини.
Підготувала учитель
вищої категорії Бєлєнкова Н.В.
Тема. Вода в природі та житті людини. (Слайд 1)
Мета. З'ясувати властивості води, дати учням уявлення про зміни станів води (твердий, рідкий, газоподібний); розвивати активне пізнавальне ставлення до природи, дослідницький підхід до пізнання властивостей води; розповісти про значення води для рослин, тварин, людини; виховувати пізнавальний інтерес.
Обладнання: підручник, робочий зошит, проектор, мультимедійна презентація.
Тип уроку. Комбінований
Міжпредметний зв’язок. Читання
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Один, два, три, чотири, п’ять.
Прошу всіх рівненько встать.
Сьогодні урок – відкритий для всіх.
Багато гостей! То ж вітаємо їх!
Діти: Доброго ранку! Доброго дня!
Ми вам бажаєм здоров’я й добра.
Тихо, діти, всі сідаєм,
Наш урок природознавства розпочинаєм.
Щоб урок пройшов не марно, треба сісти рівно, гарно,
Не крутитись на уроці як папуги чи сороки.
Сказати хочеш – не кричи , лише руку підніми.
2. Емоційний настрій.
Подивіться, будь ласка, чи все ви приготували до уроку. Погляньте один на одного, посміхніться, побажайте один одному гарного уроку. Сядьте рівненько. Розпочнемо урок!
3. Хвилинка спостережень.
Як годиться для початку
(слайд3) Все повторимо спочатку.
Вправа «Погода»
Створення проблемної ситуації: - В одній чарівній країні жили щасливі люди. Сади рясніли фруктами, поля колосилися житом і пшеницею, на луках паслася худоба, у лісах співали птахи. Але сталося якесь лихо і вся благодать стала пропадати: рослини зів’яли, корови перестали давати молоко, птахи перестали співати. Засумували люди, задумалися і звернулися за порадою до Мудреця. Вислухав їх Мудрець, взяв гілочку верби і пішов з нею по лісах, по полях та городах. Зупинився Мудрець за городами і сказав: «Копайте тут, знайдете скарб.» Люди копали день і ніч.
Звідки ж прибула до нас краплинка? Дати відповідь на це питання вам допоможе відповідь до загадку. Слайд №8
Відгадайте загадку.
Я і хмара, і туман,
І струмок,і океан,
І літаю, і біжу,
І скляною бути можу! (Вода) Слайд 3
Гра «Слова про воду».
Одна дитина — Фея Води. У неї в руках чашка з водою. Фея Води обходить дітей і бризкає на них з своєї чашки. Той, на кого потрапили краплі води, повинен сказати яке-небудь одне слово, яке у нього асоціюється з водою.Наприклад: водопровідник, умивання, душ, напій тощо.
Гостею нашого сьогоднішнього уроку буде вода, а наша краплинка просто відірвалась від неї.
Хто пригадає:які властивості має вода? Яка вона? (Слайди)
IV. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні ми дізнаємося, як вода перетворюється на туман, або може стати шматочком льоду, яке значення має вода в природі.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Читання казки. (Слайд 11)
—Зібралися якось Орел, Щука і фігуристи-спортсмени та розговорилися про те, яка речовина на світі їм більше подобається.
Фігуристи. Наша речовина тверда як камінь, абсолютно прозора, на сонці блищить і іскриться — душу радує.
Щука. А я люблю рідку речовину. Вона така пружна!
Орел. Мені подобається біла речовина, як я сам. Вона така легка! Я часто бачу її біля свого гнізда високо в горах.
Дослід (проводить учитель).
— Показали фігуристи свою улюблену речовину (шматочки льоду на блюдці).
Показала щука своє — воду в тарілці.
А Орел говорить: «У мене тут її немає, але зараз буде».
(На штативі один під одним розташовують: спиртівку — тарілку з во-
дою — блюдце з льодом. Проводять спостереження за випаровуванням
і конденсацією пари.) (Кипить чайник)
— Звідки на дні блюдця взялися краплі води? Чому у блюдці з'явилася вода? (Пара від киплячої води піднімалася вгору, а на холодному блюдці знову перетворювалася на воду; лід у блюдці почав від тепла танути — перетворювався на воду.)
— Засміялися радісно Орел, Щука і Фігуристи. Виявляється, любили вони одну і ту саму речовину — воду, але спостерігали кожний по-різному. Вони почали всім загадувати загадку: «Донизу летить крапельками, а вгору — невидимками». (Вода)
—Ми можемо спостерігати воду в трьох станах: рідкому, твердому і газоподібному.
3. Бесіда (на основі побаченого). слайд 12
— Яка вода падає з хмар на землю влітку? Взимку?
— Яка вода випаровується з носика чайника, що стоїть на вогні?
— Якою буває вода?
4. Робота в парах (слайд 13)
1)як довести, що сніг і лід — це замерзла вода?
2)що відбувається з бурульками теплої сонячної днини?
Фізкультхвилинка музична (Слайд 14)
5.Робота в групах
У вас на партах розрізаний на шматки малюнок. Мудрець спеціально ускладнює завдання, щоб ви скоріше мудрішали. Кожна група складе малюнок, назве, що вийшло та який це стан води. ( Діти всі називають результат.)
6. Перегляд фільму
Води на Землі багато. Де її можна зустріти в природі
запитати когось із учнів - Як ти думаєш багато чи мало води на землі?
Я стверджую, що на нашій планеті води багато(діти діагностуют відповідь за допомогою знаків рук «+», «-« )
-Чи погоджуєтесь ви з моєю думкою? Покажіть.
-А так це чи ні проглянемо уривок з фільму.
7.Бесіда (на основі побаченого).
(Учні називають, а на слайді з являються картинки)
— Де ще можна знайти воду на землі? (У рослинах)
— Дійсно, у листях, стеблах, плодах рослин теж міститься вода (наприклад, помідор на 95 % складається з води, огірок — з 98 % води).
— У тілі тварин і людини теж є вода — 65 %. Вода є в кожній живій істоті.
— Що сталося б, якби в природі зникла вода? Погляньте в підручник с. ,і подумайте. (Де немає води, там немає життя.) думки дітей
Читати інформацію на слайдах
— Рослинам потрібна вода? Вони п'ють? (Звісно, так.)
— Що станеться, якщо не поливати кімнатні рослини? (Вони засохнуть.)
— Чи потрібна вода тваринам?
%— Для чого тварини використовують воду?
— Багато тварин мешкають у воді. Бобер споруджує собі будинок посеред водойми з підводним входом — це захист від хижаків.
Висновок. Вода необхідна всім живим істотам. Рослини, тварини і люди п'ють воду для того, щоб постійно оновлювати її запаси в організмі. Без води живий %організм гине. Для деяких тварин (наприклад, риб), вода, крім усього, є єдиним місцем життя. Без води не можуть жити рослини.
3) Створення асоціативного куща « Використання води»
— Як і де людина використовує воду? Розкажіть за допомогою своїх малюнків де ви використовуєте воду вдома.
З давніх часів люди використовують річкові та морські шляхи для плавання і перевезення вантажів. Силу води люди вже давно змусили служити собі. Спочатку це були водяні млини і машини. Тепер побудовані потужні гідроелектростанції.
(Людина будує ГЕС і виробляє електроенергію.)
—Людина повинна поливати поля, інакше загинуть овочі та злаки.
ІY.Узагальнення й систематизація знань та вмінь учнів
Гра «Павутинка»
Уявіть, що ви рослини, тварини, люди якихось професій. Чи потрібна вам вода? Для чого? Наприклад, я – кухар. Вода мені потрібна для приготування страв та миття посуду.
1. Я – квітка. Вода мені потрібна, бо я хочу пити.
2. Я – дерево. Вода мені потрібна, бо вона дає мені поживні речовини.
3. Я – ряска. Я живу у воді.
4. Я – пташка. Я хочу пити.
5. Я – рибка. У воді я дихаю
6. Я – дельфін. Я живу у воді.
7. Я – мама. У воді я перу білизну.
8. Я – бабуся. У воді я розчиняю сіль, цукор, оцет, щоб консервувати овочі та фрукти.
9. Я – шофер. Водою я мию машину.
10. Я – аптекар. За допомогою води я роблю ліки.
11. !Я – робітник. Працюю на заводі. Вода потрібна мені, щоб охолоджувати готову продукцію.
12. Я – продавець. Влітку я продаю багато напоїв, цим захищаю людей від перегрівання.
13. Я – пожежник. Вода потрібна, щоб гасити пожежі.
За що ми можемо подякувати водичці? ( за те, що вона дає життя , а без води усе загине)
VІ. Підсумок уроку . Рефлексія. (Слайд )
Вправа «Мікрофон»
— Де зустрічається вода в природі? Чи можуть жити без води рослини, тварини? У яких трьох станах може перебувати вода?
Вода буває у_____ станах.
Коли холодно, вода_______ .
Коли кипить чайник, з його носика виходить___________ .
Коли взимку сонце пригріває лід __________.
Вода____ сіль і цукор.
Вода____ пісок, камінчик, цвях.
Вода потрібна______ ,____ ,____ .
Вода так міцно увійшла в наш побут, що ми і не уявляємо свого існування без неї. Цю речовину справедливо називають колискою життя.
Чи довели ми, що вода – це скарб народу?
У вас на столах лежать крапельки і хмаринки , якщо урок був пізнавальним і корисним для вас, покажіть крапельку. Якщо урок був для вас не цікавим, і ви нічого нового не дізналися , покажіть хмаринку.
Закінчився наш урок. Піднялись на один крок.
Стали трішки ми мудріші. Про водичку взнали більше.
Що бува вона тверда, а не тільки лиш рідка.
Може й парою ставати , й людям всім допомагати.
Дуже всім вона потрібна
Адже в світі без води- НІ ТУДИ І НІ СЮДИ! (Останній слайд)