Урок з природознавства
3 клас
Тема: «Як охороняти повітря від забруднення»
Мета: продовжувати формувати уявлення про склад повітря (азот, кисень, вуглекислий газ), про домішки в повітрі; джерела забруднення повітря та шляхи збереження його чистоти; показати на прикладах та ознайомити зі значенням чистоти повітря в житті людей; продовжувати формувати вміння порівнювати, робити висновки, застосовувати знання у новій ситуації; розвивати творчу активність, уважність, споcтережливість; виховувати прагнення охороняти чистоту повітря і зберігати власне здоров’я та навколишню природу.
Тип уроку: інноваційний, з використанням інтерактивних технологій.
Вид уроку: урок з вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: колективна, групова та парна.
Обладнання: ноутбук, проектор, аудіозаписи, презентації, малюнки видів транспорту, листки самоконтролю, демонстраційний матеріал, таблиця «Склад повітря», зошити, підручник, сигнальні картки.
Хід уроку
-
Організація класу.
Девіз уроку:
Правила в нас веселкові,
Честі, добра і любові.
Основне в нас правило таке:
Люби природу, як себе.
-
Підсумок фенологічних спостережень.
(1-ий учень повідомляє, 2-ий записує в таблицю,інші в зошити)
-
Дата (Сьогодні 14 жовтня)
-
Який зараз місяць? (Жовтень - це другий місяць осені і десятий місяць року)
-
Який стан неба? (Небо хмарне, найбільша частина його вкрита сірими, важкими хмарами. Сонця не видно, бо заховалося за темними хмарами.)
-
Якою є температура повітря? (Повітря прохолодне, вологе. Температура повітря становить на сьогодні + 10*.)
-
Чи є опади? Вітер?
-
Що ви можете сказати про тривалість дня і ночі?(Тривалість дня зменшується, а тривалість ночі збільшується)
-
Порівняйте погоду з минулим тижнем? Що ви помітили? (Ознаки осені, наближення зими і т.д. )
-
Від чого залежить погода? (Від вітру)
-
Актуалізація опорних знань.
-
Інтерактивна технологія «Мозковий штурм».
Бесіда (спираючись на знання учнів отримані на попередніх уроках).
-
Відгадайте загадку. «Воно таке велике, що займає цілий світ, воно таке маленьке, що в найменшу щілину зайде». (Повітря).
-
Що є основними із складових життя на Землі?(Повітря і вода)
-
Чи було би життя на Землі без води і повітря?
-
Чи може людина жити без повітря чи води? (Людина без води може прожити 3-4 дні, а без повітря 1-2 хвилини)
-
Що таке повітря? (Те, чим ми дихаємо. Це природна суміш газів: кисню, азоту, вуглекислого газу, водяної пари, з яких складається атмосфера Землі. Тобто повітряна оболонка планети).
-
Де є повітря? (У грунті, у воді, навколо нас).
-
З чого складається повітря?
-
Які властивості має повітря? ( Воно прозоре, безбарвне, не має запаху, при нагріванні розширюється, а при охолодженні стискається, погано проводить тепло, легше за воду, поширюється скрізь).
-
Гра «Вірю — не вірю».
-
На попередніх уроках ми пояснювали, доводили твердження, а сьогодні
відповідаємо за допомогою сигнальних карток (зелена картка - вірю, червона - не вірю).
-
Повітря має колір. (Ні, воно прозоре, але товстий шар повітря має блакитний колір.)
-
Повітря легше за воду.(Так, тому повітряні кульки, надувні круги не тонуть у воді.)
-
Повітря нерухоме. (Ні, воно весь час рухається. Це і є вітер, який ми відчуваємо.)
-
Повітря перебуває в газоподібному стані.(Так)
-
Повітря міститься у твердих речовинах, наприклад, ґрунті, крейді. (Так. У цьому ми переконалися, коли проводили дослід з крейдою.)
-
Повітря, яким ми дихаємо, насичене вуглекислим газом. (Ні. Найбільше в повітрі азоту, одну п’яту складає кисень, а решта — вуглекислий газ та інші гази.)
-
Повітря служить щитом для Землі. (Так, воно оберігає Землю від охолодження, розсіює сонячні промені, є своєрідним щитом планети).
-
Повітря має запах. (Ні, повітря — без запаху.)
-
Ліси, парки, сквери – легені нашої планети! (Так, саме рослини виділяють кисень потрібний для дихання людям, тваринам, рослинам і тому їх назива-ють «зеленими легенями» Землі.)
-
Птахи настовбурчують пір’я під час морозів. (Так. На зиму у птахів з’являється пух, між яким є багато повітря. Воно зберігає тепло тіла птаха).
Отже, природа дає нам повітря без кольору, запаху, яке містить кисень, який необхідний людині і всім живим організмам.
-
Оголошення теми і мети уроку.
-
Яке повітря нам потрібне?(Чисте)
-
Сьогодні ви дізнаєтесь що забруднює повітря і як зберегти його чистим.
-
Вивчення нового матеріалу.
-
Розповідь з елементами бесіди про склад повітря. Презентація «Що забруднює повітря?».
Нас оточує повітря. Ним дихають усі живі організми. Але для дихання потрібне чисте повітря. Забруднене повітря викликає різні захворювання. Воно може спричиняти загибель живих організмів. Забруднене повітря — значна загроза для всього людства. Тому й повинні дбати про чистоту повітряного океану.
Звідки в повітрі беруться шкідливі речовини? Вони потрапляють до нього з димом фабрик, заводів, шахт, доменних печей, котелень. Отруюють повітря відпрацьовані гази автомобілів, літаків, тракторів, мотоциклів. Забруднюють повітря пил, дим і сажа від пожеж, ядерні вибухи, виверження вулканів, отрутохімікати на полях.
Багато небезпечних речовин потрапляє в повітря під час аварій на хімічних заводах, атомних станціях. Лихом не лише для України, а й для багатьох інших країн світу стала аварія на Чорнобильській атомній станції.
Наша держава дбає про чистоту повітря. В Україні прийнято Закон про охорону повітря. Він вимагає, щоб на всіх підприємствах встановлювалися спеціальні фільтри, пиловловлювачі. Вони затримують отруйні й радіоактивні речовини, пил, сажу, гази.
Словникова робота. Фільтри – це щільний матеріал, який використовується для очищення повітря, води. Пиловловлювачі – це пристрої для затримання пилу, бруду та інших шкідливих речовин.
Незамінними помічниками людини в очищенні повітря є рослини. Рослини поглинають з повітря вуглекислий газ і збагачують його киснем. Своїм листям вони затримують пил, сажу, інші шкідливі речовини.
Кожне дерево і кущ, посаджені нами, очищають повітря не лише нашого міста, а й усієї планети.
Розповідь вчителя супроводжується демонстраційним матеріалом.
Дайте відповіді на запитання:
-
Які речовини забруднюють повітря? (Пил, дим і сажа від пожеж, дим фабрик і заводів, гази автомобілів, ядерні вибухи, виверження вулканів, отруйні та радіоактивні речовини, отрутохімікати на полях).
-
Як в Україні дбають про чистоту повітря? (Прийнято Закон про охорону повітря, який вимагає, щоб на всіх підприємствах встановлювалися спеціальні фільтри, пиловловлювачі).
-
Кондиціонери очищують повітря?(Кондиціонери очищують повітря, якщо в них своєчасно міняють фільтри, а якщо ні,то повітря забруднюється бактеріями та хвороботворними мікробами.)
-
Чому рослини є незамінними помічниками людини в очищенні повітря? (Рослини своїм листям затримують пил, сажу, інші шкідливі речовини).
-
Використання протигазів.
Бувають надзвичайні ситуації, в яких необхідно вміти користуватись протигазом. Тому в нашій школі проводяться дні Цивільного захисту,коли з учнями проводяться тренувальні вправи. Зараз наші хлопці продемонструють свої вміння. (3 учні одягають протигази за 6-8 секунд)
-
Фізкультхвилинка (діти виконують танцювальні рухи під пісню «Райдуга»)
-
Виступи екологів.
Повідомлення еколога 1.
Україна посідає восьме місце в світі за рівнем викиду в повітря шкідливих домішок. Це пов’язано з тим, що в Україні розвиваються енергетична, гірничо-металургійна, вугледобувна, хімічна та машинобудівна промисловості.
Рівень забруднення повітря залежить не лише від обсягу викидів промислових підприємств і автотранспорту, а й від метеорологічних умов. Спекотні безвітряні літні дні або безвітряна погода восени та взимку, коли немає руху повітря, сприяє утворенню застійних явищ біля поверхні землі.
Повідомлення еколога 2. Презентація учня «Як зберегти повітря чистим»
Доросла людина вдихає за добу 700-900 літрів кисню. А легковий автомобіль за 1000 км пробігу використовує стільки кисню, скільки вистачило б одній людині на цілий рік! А сучасний реактивний літак при перельоті з Європи до Америки поглинає 35 тонн кисню.
Ліси на нашій планеті зникають зі швидкістю 20 гектарів за хвилину. Зникають цінні види тварин, птахів, рослин, гине риба. Потоки автомашин отруюють повітря, яким ми дихаємо.
В повітрі міста бактерій у 200 разів більше, ніж у повітрі лісу або парку.
На кожного жителя міста необхідно висаджувати до 50 квадратних метрів зелених насаджень. (Це квадратура нашого класу.) І тому ми повинні садити дерева , щоб урятувати нашу Землю.
-
Робота за підручником (с. 38–39)
Прочитайте першу частину тексту на с. 38. Складіть запитання за прочитаним та задайте його один одному.
-
Яке значення має повітря на Землі?
Прочитайте другу частину тексту на с.39
-
Як потрібно дбати про чистоту повітря? (Рослини очищують повітря. Тому потрібно їх берегти, висаджувати молоді деревця і кущі, висівати навесні квіти).
-
Поміркуйте, чи однакове повітря в місті і в селі, у лісі і біля автостради.
-
Пригадайте, де батьки радять вам гуляти?
-
Розгляньте малюнок на с. 38 та назвіть джерела забруднення повітря.
Висновки. Повітря забруднюється через шкідливі викиди підприємств, вихлопні гази машин, спалювання сміття, листя і бур’янів. Усі громадяни повинні дбати про чистоту повітря.
-
Створення проблемної ситуації
Проблема
-
Як дізнатися, чи забруднюється повітря там, де ви живете?
Дослід «Як виявити забруднення»
-
Якщо ви розкладете у різних місцях картонні квадратики, змащені жиром чи вазеліном, то приблизно через тиждень ви побачите на якому з них більше зібралося бруду.
Дослідження
-
В нашій школі і в нашому кабінеті, ще тиждень тому я розклала такі картонки: в роздягальні, на підвіконні, біля вчительського стола, за вікном та в коридорі.
-
Як ви думаєте, де саме виявилася найбрудніша картонка?
-
Де найчистіше повітря?
Висновки. Робота в групах. (Діти розглядають зразки дослідження і роблять висновки.)
-
Зробіть висновок, чому це так? (Повітря часто містить пил, а в роздягальні його найбільше, через брудне взуття, а в кабінеті менше, тому що ми перевзуваємось, провітрюємо на перервах кабінет, проводимо вологе прибирання, у нас є зелений куточок).
-
Чи можна сказати, що в нашому класі і в нашій школі дбають про чистоту повітря? Чому? (В коридорах нашої школи на підвіконні стоять квіти, у нас в класі є зелений куточок, на перервах обов’язково провітрюється приміщення і проводиться вологе прибирання ).
-
Закріплення матеріалу.
-
Робота в парах
-
Допоможіть розв’язати проблему.
а) Учитель на уроці природознавства попросив дітей розробити пропозиції щодо охорони повітря свого населеного пункту. Коли учні навели свої пропозиції, між ними виникла суперечка.
-
Перша група учнів запропонувала: зупинити всі фабрики і заводи. Припинити заготівлю деревини. Заборонити користуватися автотранспортом. Перетворити Землю на один величезний заповідник.
-
Друга група учнів висловила із цього приводу свою думку: фабрики і заводи повинні мати вловлювачі пилу і шкідливих речовин. Транспорт необхідно зробити екологічно безпечним. У містах і навколо них створювати сади, парки і ліси.
-
Які заходи, на вашу думку, є більш ефективними? Поясніть чому.
б) «Поряд — парк. Там згребли торішнє листя і запалили багаття. І вулиця, і перехожі потопають у великих сизуватих клубах диму...»
-
Аж страшно уявити, яким брудним повітрям ми дихаємо. Невже нічого не можна зробити? (Не спалювати листя, а вивозити за місто)
-
Гра «Види транспорту». Робота в парах.
(2 учні за дошкою розподіляють малюнки транспорту, інші на аркушах відповідають на тестові запитання)
Розподіліть транспорт на дві групи: 1- транспорт,який забруднює повітря,
2- транспорт, який не забруднює повітря.
Перевірка завдання з коментуванням.
-
Тестування з самоперевіркою. (6 питань по 2 бали)
-
Де немає повітря?
А) у грунті; Б) у космосі; В) у всіх порожнинах; Г) у воді.
-
Які властивості має повітря?
А) має запах, прозоре, нерухоме;
Б) рухається, важче за воду, має блакитний колір;
В) безбарвне, прозоре, без запаху.
-
Переміщення над земною поверхнею великих мас повітря створює
А) вітер; Б) сніг; В) вода.
-
Обери екологічний вид транспорту:
А) автобус, тролейбус, весловий човен;
Б) літак,поїзд, велосипед, трамвай;
В) трамвай, тролейбус, велосипед, весловий човен.
-
Що забруднює повітря?
А) рослини і тварини;
Б) пил, сажа, дим, радіоактивні речовини;
В) кисень, азот, пил, водяна пара.
-
Які шляхи збереження чистоти повітря винайшли люди?
А) спалюють опале листя;
Б) садять зелені насадження;
В) вирубують ліси.
-
Самоперевірка та оцінювання учнів. (Вчитель називає правильні відповіді, учні перевіряють себе.)
-
Підсумок уроку.
-
Все, що знаємо, пригадаємо і в гру «Мікрофон» пограємо.
-
Яку тему вивчали?
-
Що нового ви дізналися на уроці?
-
Про що слід запам’ятати назавжди?
-
Чи сподобався урок?
-
Запропонуйте способи очищення повітря на нашій планеті. (Заводи і фабрики повинні очищати викидні гази, більше користуватися тролейбусами, трамваями, поставити очисні фільтри на димарі заводів. Насаджувати дерева. Поступово переходити на електромобілі.)
-
Якими діями можна досягти чистоти повітря в квартирі, класі, спортивному залі? (Провітрюючи приміщення, ми позбуваємося вуглекислого газу, який ми видихали, а «запрошуємо» кисень; у приміщеннях розводити кімнатні рослини, які очищають повітря.)
-
Інтерактивна технологія «Карусель»
-
Заповніть листки самоконтролю
|
На мою думку:
а) Я працював чудово!
б) Я працював добре.
в) Я сьогодні працював недостатньо, бо ...
|
-
Хто вибрав відповідь під буквою «а»? Ви працювали чудово. Вітаю вас!
-
Добре працювали ті, хто вибрав букву «б».
-
А іншим бажаю навчитися працювати та отримувати насолоду від цього.
-
Домашнє завдання (Різнорівневе)
-
опрацювати статтю за підручником, відповісти на запитання
-
намалювати плакат на тему «Збережемо повітря чистим» або підготувати збірку цікавих відомостей про повітря.