Урок з природознавства "Хто такі звірі..?"

Про матеріал

Цікавий урок з природознавства з великим розмаїттям вправ: асоціативний кущ, логічна гра, гра "Відгадай", робота з малюнками, з підручником та зошитом та ін..

Перегляд файлу

КОНСПЕКТ УРОКУ З ПРИРОДОЗНАВСТВА

З ТЕМИ «ЗВІРІ» ДЛЯ 1 КЛАСУ

 

 

Тема: Звірі.

Мета: продовжувати формувати уявлення дітей про тварин, зокрема про звірів, розширити знання про деяких диких тварин, учити дітей встановлювати причинно-наслідкові зв’язки в природі, учити описувати спільні і відмінні ознаки тварин; прищеплювати любов до природи, бережливе ставлення до тварин.

 

Обладнання: малюнки, таблиці, загадки з використанням мультимедійних засобів, ребуси.

 

Хід уроку

 

І. Організаційний момент.

Наш урок природничий

І цікавий, і незвичний,

Вирушаємо у путь –

Нас цікаві справи ждуть.

На уроці у нас сьогодні буде сяяти сонечко. Воно своїм теплом і світлом буде надихати нас на творчу роботу, а його лагідні промінці даруватимуть нам цікаві завдання, які відкриють безліч таємниць.

 

II. Повторення вивченого на попередніх уроках.

Бесіда.

  • Що належить до живої природи?

(Рослини, гриби, тварина, людина – це тіла живої природи).

  • Чим рослини і тварини схожі?

(Усі організми живляться, дихають, ростуть, розмножуються, відмирають. Тіла живої природи називаються організмами).

  • До якої природи належать тварини?

(Живої. Вони живляться, дихають, народжуються, відмирають).

  • Які тварини виникли раніше – дикі чи свійські?

(Колись багато тисяч років тому, усі тварини були дикими).

  • Корова, свиня, качка – хто за ними доглядає? Де вони живуть?

(Свійських тварин утримують люди. Вони їх годують, будують для них житло, піклуються про потомство. Усі свійські тварини походять від своїх диких родичів).

  • Що дають нам свійські тварини?

(М’ясо, молоко, яйця, мед, вовну і шерсть).

  • Скажіть, на які групи можна поділи тварин?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Птахи

 

 

Комахи

 

Риби

 

Звірі

 

 

  • Яких птахів ви знаєте?
  • За якою характерною ознакою ми визначаємо птахів?

(Тіло птахів укрите пір’ям).

  • Чому деякі птахи відлітають у теплі краї?
  • Яких перелітних птахів ви можете назвати?
  • Яких зимуючих птахів ви знаєте?
  • Як ви їм допомагаєте взимку?

 

Гра «Шифрувальник». Пропонуємо пограти у гру «Відгадайте назви»

 

 

С  А  К

В  Т   І

Л       А

 

Н      К

Г       І

Р       С

 

Н  Ш  К

А

И

Ш

 

С  А  Н

И      И

Ч      К

 

Народ скаже як зав’яже

 

А хто пам’ятає прислів’я, приказки, прикмети про птахів? Горобець маленький, а серце має. Восени і городець багатий. Ластівка день починає, а соловей закінчує. Регулярне кування зозулі віщує теплу погоду.

 

  • Назвіть комах

(Лимонниця, мурашка, муха, бджола, хрущ)

  • Де ви їх бачили?

(Комах можна побачити в лісі, на луці, в полі, у саду, на городі.)

  • Назвіть частини тіла комахи.

(Тіло комахи складається з голови, грудей, черевця і шести ніжок).

  • Що таке глобус?

(Модель нашої планети).

  • Яку частину на глобусі займає вода? Наведіть приклади прісноводних риб?
  • Які рибки живуть в акваріумі?

(Гупі, мечоносець, самик, золота рибка).

– Як людина може піклуватися про риб?

 

 

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Відгадування загадок.

 

Боюсь я вовка і лисицю,

Боюсь мисливської рушниці.

Тому від страху перед ними,

Я сплю з відкритими очима. (Заєць)

 

Сірий, зубастий,

По полю блукає,

Ягнят шукає. (Вовк)

 

В теплій шубі він лежить,

Цілу зиму міцно спить.

А пробудиться від сну –

Зустрічатиме весну. (Ведмідь)

 

Живу в норі, у теплому кублі,

Щоб зайти до хатки,

Витираю лапки. (Борсук)

 

Червонясту шубку має,

По гілках вона стрибає.

Хоч сама мала на зріст,

Та великий має хвіст.

Як намисто оченята.

Хто це? Спробуй відгадати. (Білочка).

 

  • Як можна їх назвати? До якої групи тварин віднести?
  • Чому це не комахи? Не риби? Не птахи?

 

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.

На уроці ми вивчатимемо характерні ознаки звірів, більше зізнаємося про них, їхню поведінку, спосіб життя.

 

Гра. «Відгадай тварину».

Влітку їсть траву, а взимку, коли сніг глибокий, їсть гілки кущів, кору дерев. Дуже швидко бігає і стрибає. У нього дуже багато ворогів. Це і лисиці, і вовки, і собаки, і хитрі птахи, і мисливці. Один його порятунок – швидкі ноги. (Заєць).

 

Замість шерсті його тіло вкрито голками, яких шість – вісім тисяч. Нічна тварина. Полює на змій, мишей, жаб за допомогою нюху. Наколює на голки лісові яблука для того, щоб кислий сік, який стікає по голках на шкіру, виганяв бліх. Ці комахи-паразити дуже дошкуляють їм, а лапою дістатися до них вони не можуть. (Їжачок).

 

При перестрибуванні з гілки на гілку вони долають відстань до 15 метрів, хвіст про цьому служить їм за парашут. Харчуються горіхами. Насінням шишок, жолудями, грибами .бруньками з дерев. Одна вона може запасти до 2 тисяч грибів, переважно маслят.

 

Фізкультхвилинка.

 

V. Закріплення й осмислення вивченого матеріалу. Робота з підручником.

Виконання завдань на с. 36 зошита.

 

Гра «Заблукала тварина»

Загубили ці малята

Свою маму, свого тата.

Де живуть, вони не знають

І сидять тепер, ридають.

Ви тваринам підкажіть –

У дім рідний відведіть.

 

Логічна вправа.

  • Навіщо нам потрібні дикі тварини? Ми можемо прожити без них. Адже від диких тварин одна шкода та страх. Правильна ця думка чи ні? Свою думку доведіть.

Повідомлення науковців про користь деяких тварин.

  • Це неправда, що дикі тварини не потрібні. Вони приносять багато користі. Сонечко, наприклад, поїдає тлю і цим рятує виноградники та інші рослини.
  • Зозуля, хоч і підкидає свої яйця у гнізда іншим пташкам, але робить одну важливу страву – поїдає волохату гусінь, найбільшого ворога садів.

 

 

Ось лисичка, заєць, білка –

Всі пухасті шубки мають,

Вам на одяг позичають

Шапки шуби, коміри…

Де би це ви взяли?

  • Шпак знищує до 3 тисяч різноманітних комах, 150 короїдів. Це справжній лікар дерев.
  • Змія. Зміїна отрута потрібна для виготовлення ліків.

Усі тварини вкрай потрібні для людини!

  • Давайте виведемо правило екологічної поведінки людини.

 

Слід усім запам’ятати:

Тварин треба… (захищати),

Їх оселі не… (руйнувати),

Краще взимку… (підгодувати).

 

VI. Підсумок уроку.

Складання. «Асоціативного куща»:

 

жаба

лелека

окунь

ведмідь

мурашка

 

Дикі тварини

 

Тварини

 

Свійські тварини

 

корова

свиня

курка

кінь

кішка

 

 

  • Над якою темою працювали?
  • Якими ознаками звірі відрізняються від риб?

А від комах? Від птахів?

– Назвіть морських звірів.

(Дельфін і кит – це не риби, а великі морські звірі!)

  • Які великі звірі живіть в Україні?

(Лось – великий звір. Зубр – великий і могутній бик).

  • Чи є свійські тварини – звірі?

 

  • Ми повторили, закріпили, узагальнили знання про тварин.

Світ прекрасний навколо тебе –

Сонце ясне і синє небо.

Птахи і звірі, гори і ріки –

Нехай він буде таким навіки!

Нехай людина добро приносить –

Бо світ навколо любові просить.

 

  • А для чого треба охороняти тварин?

(Тварини запилюють рослини (бджоли)

Тварини знищують шкідників рослин (птахи)

Тварини-санітари, знищують трупи тварин (вовк)

 

  • З кожним роком тварин стає все менше і їх обов’язково треба охороняти.

 

Що таке Червона книга

Природа рідна – наша втіха,

То ж нехай вона не знає лиха!

А що таке Червона книга

Для чого вона потрібна

В червону книгу ми занесли

Світ неповторний та чудесний,

Що поступово вимирає,

Давно рятунку в нас благає.

Ми всі господарі природи

Тож збережемо її вроду.  

1

 

doc
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
1909
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку