Ознайомлення учнів з ознаками птахів; навчати визначати птахів, описувати їх; формувати поняття “осілі птахи", “перелітні птахи"; розвивати бажання піклуватися про птахів; виховувати бережливе ставлення до птахів.
Тема: Птахи.
Мета: Ознайомити учнів з ознаками птахів; навчитися визначати птахів, описувати їх; формувати поняття “осілі птахи”, “перелітні птахи”; розвивати бажання піклуватися про птахів; виховувати бережливе ставлення до птахів.
Обладнання: Ілюстрації риб, комах, презентація «Птахи», м’яч годівничка.
Тип уроку. Ознайомлення з новим матеріалом.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
1. Створення ситуації успіху.
Усі сідайте тихо, діти.
Домовляймось – не шуміти,
Руку гарно підіймати,
На уроці не дрімати,
А знання мерщій хапати,
Щоб не було нам мороки.
Всі готові до уроку?
Тож, гаразд, часу не гаймо,
Наш урок розпочинаймо.
2. Вправа «Погода»
— Яка зараз пора року?
— Який місяць?
— Яке число?
— Тепло чи холодно надворі?
— Який стан неба?
— Яка температура повітря?
— Чи були сьогодні протягом дня опади?
II. Актуалізація знань, умінь і навичок.
1. Фронтальна бесіда. «Мікрофон»
- З якими групами тварин ознайомилися на минулих уроках?
- Назвіть відмінні ознаки комах? Риб?
2. Гра « Риби і комахи».
Зображення риби – плескають в долоні, зображення комахи – махають руками.
ІII. Формування нових знань, умінь і навичок.
1. Повідомлення теми і завдань уроку.
— Розгадайте кросворд і прочитайте ключове слово. (Птахи)
Кросворд ПТАХИ
1) Які ноги, такий ніс.
По болоту ходить скрізь.
Хату на хаті має,
Жабам рахунок знає. (Чапля)
2) Вірно людям я служу,
Їм дерева стережу,
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним здобуваю. (Дятел)
3) Що воно за дивна птиця
Світла денного боїться.
Дзьоб крючком, великі очі,
І не спиться їй щоночі.
«Ху-ху-ху!» — кричить вона.
Відгадали, хто? (Сова).
4) Пошив рудий кожух
На зиму... (омелюх).
5) Жовтогруді щебетушки
Купили чорні капелюшки,
А ще мають білі щічки,
Називають їх... (синички).
— Тема нашого уроку — «Птахи». Розкажіть, яких птахів ви спостерігали в лісі, в парку, біля річки, в зоопарку, у дворі.
Завдання:
2. Створення проблемної ситуації.
— Хто такі птахи? Чим вони відрізняються від інших тварин?
(Чапля, синиця, чайка, індик, гуси, кури, голуб, снігур). Слайд 6.
3. Розв’язання проблемної ситуації. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
— Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Основна відмінність птахів від інших тварин — наявність пір’яного покриву тіла.) Тому їх ще називають пернатими.
— Давайте розглянемо тіло птахів. Слайд 7
— Якою є особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг і пари крил.).
— Навіщо птахам пір’я? (Пір’я рятує птаха від спеки і холоду, маскує від ворогів, допомагає літати).
— Що допомагає птахам добувати їжу? (Дзьоб, кігті. За допомогою дзьоба птахи добувають їжу, чистять своє пір’я, в’ють гнізда, доглядають за пташенятами, подають сигнали.)
— Чим корисні птахи? (Птахи — дуже корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників сільського господарства. А також розносять насіння на великі відстані, де з нього виростять нові рослини. Пташине м’ясо, яйця — цінні продукти харчування. Без пташиного співу і щебету природа була б сумною і непривітною).
4. Знайомство з поняттям « осілі птахи».
Птахів, які живуть у нас весь рік, називають осілими.
Синиця, дятел, голуб, горобець.
5. Знайомство з поняттям «перелітні птахи».
Птахи, які прилітають до нас навесні, називають перелітними.
Ластівка, соловей, чапля, лелека, жайворонок, шпак.
6. Питання для роздумів.
• Чому ці птахи відлітають в теплі краї?
7. Фізкультхвилинка
На болоті в хороводі - ходьба з високим підніманням колін і змахами рук
Сіра чапля діток водить, - кружляння на місці
Танцювали що є сили –
Все болото розмісили.
Прилетіли вранці бусли, - легкий біг, змахи руками
Посідали і загрузли. - повернення на місця.
8. Завдання для ерудитів.
• Чи всі птахи літають? (Пінгвін і страус не літають).
• Чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін.)
8. Цікаво знати.
• Страуси – найбільші птахи. У них малі крила, порівняно з тілом, тому вони не можуть літати. У них довгі ноги, завдяки яким страуси швидко бігають.
• Пінгвіни не вміють літати і бігати. Крила використовують, як ласти, щоб плавати у воді і під водою.
9. Зарядка для очей.
Розгадування ребусів.
IV. Закріплення вивченого.
1. Робота з підручником.
2. Робота в парах.
— Оберіть певного птаха і розкажіть про нього за планом: синиця, дятел, страус, лебідь.
1) Як називається птах?
2) Свійський він або дикий?
3) Водоплавний чи ні?
4) Перелітний або зимуючий?
5) Де мешкає птах?
6) Чим він живиться?
7) Чим примітний?
8) Чим корисний людині?
3. Гра «Де мешкає птах?
4.Гра «Зайвий птах».
Голуб, лелека, ворона, горобець. Зайвий птах – лелека ( перелітний).
Шпак, соловей, індик. Зайвий птах – індик (свійський).
V. Підсумок уроку.
1. «Мікрофон».
- Про що дізналися на уроці?
- Чого навчилися?
- Що сподобалося найбільше?
2. Подяка учням за роботу.
Слухання пісні солов’я.
Збіг наш урок, як коротка мить.
Дуже швидко час біжить.
Ще попереду у нас багато кроків
І цікавих, і важких уроків.