Конспект уроку з української мови
для учнів 11 класу
«Повторення й узагальнення вивченого з лексикології »
Мета уроку: створити умови для:
- повторення й систематизації знань учнів про лексику української мови , зокрема про синоніми, омоніми, антоніми та пароніми; формування умінь творчо використовувати синоніми у власному мовленні, доцільно – антоніми, омоніми та правильно – пароніми;
- розвитку творчих здібностей учнів;
- виховувати повагу до рідного слова та української музики.
Тип уроку: урок повторення знань.
Обладнання: презентація.
Хід уроку
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Використання емоційного криголаму.
Визначте свій емоційний стан. Запишіть обраний фразеологізм у зошит, поясніть його.
ІІІ. Актуалізація знань
- Як називаються усі слова будь-якої мови? (Лексика)
- Які групи лексики за походженням ви знаєте? (іншомовного походження та власне українська)
- Які ознаки слів іншомовного походження ви можете назвати? ( слова на а, о, е; наявність ф у слові; збіг голосних або приголосних)
|
Аргумент |
Доказ |
|
Галстук |
Краватка |
|
Фіаско |
Невдача, провал |
|
Шопінг |
Закупи |
|
Лайк |
Вподобайка |
|
Меседж |
Повідомлення |
Прослухайте уривок української пісні на слова В. Симоненка у виконанні KOZAK System « Не моя»
Ну скажи, хіба не фантастично
Що у цьому хаосі доріг
Під суворим небом, небом вічним
Я тебе зустрів і не зберіг?
Запишіть з уривку іменники, які вони.
Хаос – іншомовного походження, доберіть український відповідник.
Небо, дороги – власне українські.
- Що називаємо синонімами? ( це слова, що по-різному звучать, але близькі за значенням. Вони відрізняються відтінками значення)
- Що називаємо антонімами? (слова протилежні за значенням)
- Чи до всіх слів української мови ми можемо дібрати синонім? Антоніми?
До виписаних іменників складіть синонімічний ряд, за можливості – доберіть антоніми.
Хаос – відсутність порядку, розгардіяш, безладдя, бардак, розгром, гармидер. Хаос – порядок.
Дороги – путь, стежка, тропа, шлях, стезя, манівці, шосе, траса, тротуар.
Небо – блакить, небозвід, небеса, захмар’я. Небо – земля.
На екрані ви бачите пари слів. Що зображено? Як називаються такі групи слів? (омоніми - це слова, які однаково звучать та пишуться, але мають різне значення). Як називаються омоніми, які використовують в різних мовах (міжмовними).
Складіть речення з одним міжмовним омонімом час, неділя, луна.

Хвилина ментального здоров’я.
Що означає слово intermezzo? (перепочинок)
Вправа заземлення.
Прослухайте українську пісню «Люблю тебе».
Ти маниш мене, дурманиш.
Люблю тебе.
Серце моє ти раниш.
Люблю тебе, і ти це знаєш.
Ця біль мине
Думки я словами відганяю
Ця біль мине
Межі мого серця грають
Ти довела мене до краю
Ця біль мине.
Яку помилку почули? (Ця біль мине). Чому запропонований виконавцем варіант є неправильним? (в українській мові слово біль чоловічого роду). Складіть речення зі словом біль.