Урок з теми "Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва"

Про матеріал
Урок і презентація з теми "Періодичний закон і Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва" спрямовані на первинне осмислення і закріплення матеріалу з даної теми. Під час уроку формуються уявлення про будову Періодичної системи, про періодичність змін властивостей хімічних елементів в Періодичній системі, формуються уміння використовувати періодичну систему для пошуку інформації про хімічні елементи та їх властивості. Під час ігрових моментів в учнів розвивається інтерес до предмету, увага, командна робота.
Перегляд файлу

 

Тема. Періодичний закон й Періодична система хімічних елементів

Д. І. Менделєєва.

 

Мета: розглянути структуру Періодичної системи, сформувати поняття про періоди і групи; систематизувати знання учнів про періодичність змін властивостей хімічних елементів в Періодичній системі; сформувати вміння використовувати періодичну систему для пошуку інформації про хімічні елементи та їх властивості; виховувати точність, увагу, інтерес до предмету.

 

Обладнання: періодична система Д. І. Менделєєва (короткоперіодичний та довгоперіодичний варіанти), презентація Power Point.

 

Базові поняття і терміни: Періодична система, Періодичний закон, порядковий номер, періодичність, період, група, підгрупа.

 

Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

 

Методи навчання: пояснювально-ілюстративні – бесіда, розповідь; практичні – розв’язування вправ; репродуктивні; частково-пошукові, ігрові.

 

Хід уроку

 

І. Організація класу

ІІ. Актуалізація опорних знань

«Мозковий штурм»

- Що вивчає хімія?

- З чого складаються всі речовини?

- Що називають хімічним елементом?

- Скільки хімічних елементів вам відомо?

- Які існували перші спроби класифікації хімічних елементів?

- Чи були вони досконалими? Чому?

- Яка класифікація хімічних елементів була найдосконалішою?

 

ІІІ. Об’ява теми та повідомлення мети уроку

Оголошення теми, мети уроку (слайд 1)

 

IV. Мотивація навчальної діяльності

Епіграф уроку (слайд 2)

Природа має лише один секрет:

чи тут, чи там, у космосу глибинах.

Все: від малих піщинок до планет –

із елементів складене єдиних.

С. Щипачов

“Читаючи Менделєєва”

V. Вивчення нового матеріалу

1.    Відкриття Періодичного закону і ПСХЕ

Коротка біографія Менделєєва (слайд 3)

Розповідь учня

А зараз ми поринемо у ті часи, де відбувалося відкриття Періодичної системи та Періодичного закону Д. І. Менделєєва

(слайд 4).

Бесіда.

  1. Що робив Менделєєв, пробуючи класифікувати елементи?
  2. Коли був сформульований Періодичний закон? (1 березня 1869 року).
  3. Сформулюйте Періодичний закон (Властивості елементів, а також утворених ними простих і складних речовин перебувають у періодичній залежності від відносних атомних мас елементів).
  4. Що побудував Менделєєв базуючись на Періодичному законі? (Таблицю хімічних елементів).

 

Розповідь учителя (слайди 5, 6, 7).

Якщо записати символи елементів кожного періоду в окремий рядок так, щоб природні сімейства хімічних елементів утворили вертикальні стовпчики, то одержимо довгу форму ПС. Існує ще коротка форма ПС.

 

- З чим у вас асоціюється Періодична система? (З багатоповерховим будинком).

- В кожній комірці розташований елемент. Яку ще інформацію ми можемо здобути про цей елемент?

 

2. Періоди.

Розповідь учителя.

Період – це горизонтальний ряд хімічних елементів, що починається лужним елементом , а закінчується інертним.

  • Чи є виключення з цього правила?

Періоди (7 періодів)

 

Малі                                       Великі

Малий період складається з одного ряду хімічних елементів, великий з двох рядів хімічних елементів.

 

3. Групи.   Головні та побічні підгрупи.

Розповідь учителя.

Група – вертикальний ряд хімічних елементів, який містить подібні за властивостями елементи (8 груп).

Розрізняють головну (складається з елементів малих і великих періодів) і побічну підгрупу ( складається з елементів лише великих періодів).

 

 

Групи  (8 груп)

 

Головні підгрупи                                          Побічні підгрупи

Учні паралельно з розповіддю складають схему «Будова ПСХЕ»

4. Властивості елементів у підгрупах.

Бесіда

  • Що відбувається з Ме і неМе властивостями елементів в групах, періодах?
  • Як змінюється їх валентність в групах і періодах?

Робота з таблицею.

Закономірність зміни властивостей хімічних елементів (слайд 8)

Властивості

Закономірності зміни у головних підгрупах

Закономірності зміни у періодах

Металічні

Посилюються ↓

Посилюються ←

Неметалічні

Посилюються ↑

Посилюються →

Вища валентність за Оксигеном

Постійна

Збільшується →

 

VI. Узагальнення та систематизація знань

Бесіда за періодичною системою:

  1. Назвіть елементи 5 групи головної підгрупи
  2. Назвіть елементи 3 групи побічної підгрупи
  3. Назвіть елементи 8 групи побічної підгрупи
  4. Назвіть елементи 2 групи головної підгрупи

Завдання.

  1. Розсипані словосполучення

Знайди відповідності між термінами і означеннями (взаємоперевірка)


1 таблиця


а. малий


в


2 підгрупа


б. натрій


є


3 період


в. Менделєєв Д.І.


а


4 галоген


г. аргон


з


5 лужний метал


д. барій


б


6 лужноземельний метал


е. оксиген


д


7 інертний елемент


є. головна


г


8 валентність ІІ


ж. аурум


е


9 валентність ІІ і ІІІ


з. хлор


и


10 благородний метал


и. ферум


ж

 

  1. Відгадай елемент

Із запропонованих складів необхідно скласти назви хімічних елементів

 

    НІТРО

 

 

   ФУР

 

   ГЕН

 

     КУП

 

 

  СУЛЬ

 

   РУМ

 

  1. Лист хімічному елементу
  • Чи мають адресу хімічні елементи?
    Тож спробуємо написати листа хімічному елементу, але перш за все підпишемо конверт. 
  • Що вказують на конверті?
    • Країна (періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва).
    • Область (номер періоду, ряду)
    • Місто (номер групи)
    • Будинок (підгрупа)
    • Квартира (порядковий номер)
    • Прізвище (назва хімічного елементу)
    • Ім’я (символ хімічного елементу)
  • Завдання
    Підпишіть конверт для листа хімічному елементу: 
    І варіант Сульфуру
    ІІ варіант Нітрогену
    ІІІ варіант Купруму
    Відповіді
    І варіант
    • Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
    • 3
    • VІ
    • Головна
    • 16
    • Сульфур
    • S
    ІІ варіант
    • Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
    • 2
    • V
    • Головна
    • 7
    • Нітроген
    • N
    ІІІ варіант
    • Періодична система хімічних елементів Д.І. Менделєєва.
    • 4
    • І
    • Побічна
    • 29
    • Купрум
    • Cu
    ( самоперевірка ).

    4) Вікторина «Хімічні елементи»
    1. Назвіть елементи, які розпочинаються на «А»
    2. Назвіть елементи, які закінчуються на «А»
    3. Які хімічні елементи названі на честь вчених? (Кюрій, Менделєєвій, Нобелій, Фермій, Борій, Резерфордій, Ейнштейній).
    4. Які хімічні елементи названі на честь планет? (Нептуній, Уран, Плутоній).
    5. Які хімічні елементи названі на честь країн та континентів? (Полоній Польща, Америцій, Францій, Європій).
    6.   Який елемент входить до складу гемоглобіну крові? (Ферум).
    7.   Який елемент використовується у літакобудуванні і в обгортці шоколаду (Алюміній).
    8.   Складіть назви елементів із букв слова Протактиній.
  1. задача – визнач елемент

Одновалентний метал масою 17г спалили в кисні об’ємом 1,12л (н.у.). Назви метал, який було спалено.

 

VІI. Домашнє завдання (слайд 11)

1)  § 21 – опрацювати, тести № 2 – 9 (письмово) с.117, 118;

2) творче завдання: скласти кросворди, тестові запитання, ребуси, питання 

     вікторини за темою «ПСХЕ, хімічні елементи»

 

VIІІ. Підбиття підсумків уроку.     Рефлексія.  

- Чи досягли ми поставленої мети?

- що нового ви узнали на уроці?

- чи сподобався вам урок?

Позитив – подякуйте собі за плідну працю .

doc
Пов’язані теми
Хімія, 8 клас, Розробки уроків
Додано
28 січня 2019
Переглядів
2496
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку