Вашій увазі пропоную перший урок з теми "Шкільне життя", де у вигляді мультфільму діти ознайомляться та зможуть закріпити лексику з теми. Навчаться будувати загальні та спеціальні запитання.
Урок у 5 класі «Шкільне життя»
Тема уроку: Шкільне життя
Підтема уроку: Моє шкільне приладдя
Тип уроку: комбінований
Мета: ознайомити з новими ЛО; повторити граматичний матеріал: загальні та спеціальні запитання; удосконалювати техніку читання; продовжувати розвивати комунікативні вміння учнів; формувати навички писемного мовлення; розвивати ерудицію; виховувати усвідомлення важливості навчання.
Очікувані результати: на кінець уроку учні зможуть висловлюватися шкільне приладдя, зможуть розказати учням в класі про предмети, що знаходяться в їх рюкзаку; навчаться складати тематичні діалоги, зможуть складати загальні та спеціальні питання.
Обладнання: зошит, підручник, картки, презентація;
Хід уроку
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення.
1. Greeting. Привітання.
T. Good morning, boys and girls.
Ps. Good morning.
T. How are you today?
Ps. Fine. Thank you.
2. Aim: Повідомлення теми та мети уроку(1 хв.).
T. Today are going to talk about our school and school things. Watch the video and try to remember as many school things as you can.
https://www.youtube.com/watch?v=g7kK989HiRQ
3. Warming up. Let`s play the game “Snowball”. First pupil says a word about school things, the second pupil repeats the first word and says his/her own word….. the last pupil has to repeat all the words.
II. Основна частина уроку.
Teacher gives some cards to the pupils for individual work.
Find the words in the word search and then write the names under the right item.
P |
E |
N |
C |
I |
L |
O |
A |
S |
E |
D |
S |
F |
C |
R |
O |
C |
R |
L |
I |
C |
N |
O |
C |
O |
P |
E |
N |
R |
U |
E |
A |
I |
G |
D |
H |
L |
K |
C |
A |
T |
B |
G |
D |
S |
C |
E |
O |
D |
I |
C |
T |
I |
B |
N |
I |
S |
A |
S |
O |
E |
O |
G |
L |
U |
E |
G |
B |
O |
O |
K |
L |
R |
O |
B |
Y |
P |
R |
O |
C |
R |
N |
A |
B |
C |
R |
A |
Y |
O |
N |
S |
S |
S |
Y |
O |
A |
R |
U |
L |
E |
R |
R |
C |
H |
A |
I |
R |
G |
Example.
We ..... paper with it. – We cut paper with it. These are the
scissors.
E x a m p l e:
Yesterday I draw a picture. But I didn’t like it and rubbed it
with an eraser. ()
Did you rub the picture with an eraser yesterday? – Yes, I did.
What did you rub the picture with? – An eraser.
At the lessons of music we usually measure things with a ruler. ()
Do we usually measure things with a ruler at the lessons of
music? – No, we don’t.
What do we usually do with a ruler? – We usually measure
things with it.
III. Заключна частина уроку
What grammar material did we revise?
What new words did you learn?
Let`s unscramble the words
NICELP
URREL
RASPHEREN
SSOSICRS
ULGE
2. Homework. Ex.7, p.186 (письмово), дати відповіді на запитання