Тема: УКРАЇНА В ПЕРІОД КРИЗИ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ
1964-1985 РОКИ
Мета заняття:
Формувати:
Очікувані результати
Формування умінь та навичок студентів:
Тип заняття: Комбіноване
Форми та методи проведення: Фронтальне опитування; метод-фотокросинг (індивідуальні завдання), випереджаюче завдання, постановка проблемного питання, робота з презентаціями, мозковий штурм
Обладнання: Презентації Canva, Power Point, інструменти Zoom, відеоматеріали, YouTube
План проведення заняття.
Основні питання:
1.Економічне становище країни. Рівень життя народу
2. Косигінські реформи.
3.Політико – ідеологічна криза.
4. Зовнішня політика СРСР
5. Екологічна криза.
6. Моральна криза суспільства.
Хід уроку.
І-ІІ. Слово викладача : Ми закінчили вивчати тему «Україна в період Хрущовської відлиги 1953-1964 роки». Це був надзвичайно важливий та одночасно складний період. Найбільші досягнення і одночасно провали радянської внутрішньої і зовнішньої політики, розвиток науки та техніки, зміни в повсякденному житті населення. Давайте згадаємо основні подій , явища , процеси, діяльність історичних постатей періоду десталінізації.
ІІІ. Фронтальне опитування
IV. Слово викладача. Тема сьогоднішнього заняття: УКРАЇНА В ПЕРІОД КРИЗИ РАДЯНСЬКОЇ СИСТЕМИ 1964-1985 РОКИ
З позицій сьогоднішнього дня післяхрущовське двадцятиріччя в Україні пройшло під знаком поглиблення кризи радянського суспільства, що поширилася на всі сфери життя – політику, економіку, соціальні відносини, ідеологію, культуру – і перетворилася у всеохоплюючу, системну кризу.
Але є і інша точка зору. Люди старшого і середнього покоління згадують ці роки як найкращі в своєму житті, роки матеріального добробуту і благополуччя. Подібні наротиви сьогодні поширює на пострадянському просторі росія. Вони жили тодішнім днем, вірили в світле майбутнє для своїх дітей, отримували зарплату, купляли дешеві продукти і не запитували: за рахунок чого це і чи надовго вистачить. Вони вірили, що так буде завжди. Адже їм зі шкільної парти «вбивали» в голову як одну з переваг радянського способу життя – впевненість в завтрашньому дні. Ми не можемо не враховувати думку цих людей.
Переконати в протилежному, частину суспільства важко, але необхідно для розуміння історичної правди, явищ, подій, процесів які відбуваються в наш час.
Тому мета нашого уроку така: розглянути період 1964 – 1985 рр. під різними кутами зору – позитивне і негативне. Але не ставиться завдання нав’язати опонентам своє переконання. У нас представлені обидві точки зору: інформаційний центр представляє позитивну оцінку даного періоду історії як періоду «матеріального статку і благополуччя». А чотири малих робочих групи спробують довести прояви кризових явищ в усіх сферах розвитку суспільства і відповідність даному періоду назви «застій». Аналітики дадуть оцінку роботи даних груп.
V. Постановка проблемного питання: «1964 – 1985 роки в історії України – це період «застою» чи роки матеріального добробуту і благополуччя?»
VІ. Робота в групах
1 . Економічне становище. Рівень життя народу.
Викладач наводить цитату. «На прапорі нашої партії, яка існує для народу і служить народу, написано : «Все для блага людини, все в ім’я людини». Наші досягнення служать людям. І кожен із нас відчуває це на собі, в житті своєї сім’ї». (Газета «Известия», 1979 р., 18 грудня).
Надається слово інформаційному центру (презентація 1).
СТАТИСТИЧНІ ДАНІ 1970-1980 ті роки
|
Бензин А-72 - 4 коп. за літр, 1972 року Бензин А-93 - 40 коп. за літр, А-76 - 20 коп. за літр, 1983 рік Мотоцикл Ява-350 - 600 руб. Автомобіль ВАЗ - 2101, нині копійка - 5530 руб. 1971 рік. Автомобіль ВАЗ-2102 універсал - 6030 рублів 1977 рік. Автомобіль ВАЗ-2106 Лада - 7200 руб., 1981 рік. |
|
Стипендія - 40 руб. Мінімальна зарплата - 60 руб. Зарплати на селі: доярка - 70 - 300 руб., польова - 19 - 70 руб., бухгалтер - 70-80 руб., водій машини - 20-100 руб., 1-го секретар райкому - 600 руб. Зарплати в місці: інженер - 120 руб., слюсар - 180 руб, токар 5-го розряду - 240 руб. Секретар ЦК КПРС - 800 рублів на місяць плюс 200 рублів «на харчування». |
|
Хліб чорний; - 16 коп. Батон - 22 коп. Хліб білий ;пшеничний; - 28 коп. Молоко - 28 коп. за літр Цукровий пісок - 36 коп. Гречка - 27 коп. Борошно пшеничне в/г - 22 коп. Зелений горошок - 49 коп. Огірки свіжі - 1,34 руб. Пиво Жигулівське - 37 коп. за пляшку 0,5 Пиво на розлив - 18-22 коп. за 0.5 літра Горілка - 3,62 руб. Ковбаса Докторська; - 2,20 руб. Портвейн 72 - 2,10 руб. Сітро Буратіно; - 25 коп. Пиво імпортне - 43 коп. Шампанське «Советское» - 4,17 руб. Сирок «Дружба» - 23 коп. |
Викладач наводить цитату: «В цілому 70 – ті роки можна оцінити як великий крок у розвитку народного господарства країни, всіх союзних… республік… І сьогодні, оглядаючись на минулі роки, ми з цілковитою підставою можемо сказати: гігантську виконано роботу. Сильнішою, багатшою, кращою стала наша велика Батьківщина». (Зі звітної доповіді Генерального Секретаря ЦК КПРС Л. Брежнєва XXVI з’їздові КПРС 23 лютого 1981 р.)
Група 1.Представляє кризові явища в соціально – економічній сфері (презентація 2)
Обмін думками з інформаційним центром.
|
В радянській державі медичне обслуговування було безкоштовним. Хоча воно й фінансувалося за остаточним принципом, однак мережа лікарських закладів в Україні була широкою. Кількість лікарів на тисячу жителів в країні була однією з найвищих у світі - на 10 тисяч населення припадало 38,9 лікаря (1985 p.). У цей час в Японії ця цифра складала 17,5 лікарів на 10 тисяч, у Франції - 17,9, у Великобританії - 18,3. Відкриття спеціалізованих медичних установ - кардіологічного центру в Києві, багато-профільних комплексів у Запоріжжі та Харкові та багато іншого. Україна, а особливо Крим, вкрилася широкою мережею санаторіїв, будинків відпочинку. Смертність зросла з 7,6 випадків на тисячу чоловік (1965) до 12,1 (1980). 34% сіл не мало мед-амбулаторій. Україна вийшла на перше місце у світі за рівнем дитячої смертності та ракових (онкологічних) захворювань (1989), 30% дітей народжувалися хворими. |
|
Склалося так, що наприкінці 1980-х років у м. Едмонтон (Канада) українських шкіл було більше, аніж у Донецьку, Луганську, Дніпропетровську й Харкові разом узятих. 700 тис. українців Криму не мали жодної власної школи. |
|
Стало можливим відкрите обговорення проблем збереження української мови, розширювалися сфери її вживання. Розпочалося видання багатотомного словника української мови, збільшилося видання україномовних книжок . |
|
У 1958 р . був прийнятий закон про зв’язок школи з життям, за яким, зокрема, батьки не мали права відмовитися від вивчення їхніми дітьми російської, англійської чи німецької мов, однак, могли відмовитися від української мови. |
|
У 1959 р. книжки українського мовою становили 53 % усіх книг, опублікованих в Україні, у 1960 - 49%. В 1965 р. цей показник знизився до 41% і далі неухильно зменшувався. |
Слово аналітикам. Голосують, хто переконливіше виступив.
Визначення кризових явищ в економіці
дефіцит товарів;
- відмова або повільне запровадження нових технологій;
- невисока якість більшості товарів;
- продовольча криза; хронічна криза сільського господарства;
- прихована інфляція (зростання цін при незмінних розмірах зарплати;
- переважно екстенсивний шлях розвитку економіки;
- висока затратність виробництва, енергоємність і матеріалоємність
продукції;
- поява тіньової економіки («цеховики»).
2. Політико – ідеологічна криза.
Викладач наводить цитату: «3 листопада мене вивели раніше за інших. У коридорі заставили роздягнутися. Я роздягнувся. Волосенко (начальник служби нагляду) запитав, чи то правда, що християнин хреститься у воді – я не знав, що відповісти.
Потім наважився і відповів, що так. Мені сказали, щоб я вийшов на двір. Коли я вийшов на двір, мене облили водою, дали в руки ікону Єрусалимської Божої Матері, що її у мене було відібрано з Євангелієм ще у вінницькій тюрмі, заставили стояти перед в’язнями… Дехто з віруючих почав плакати і вголос молитися – за «сочувствіє» бандерівцю, їх на місці й побили.
8 грудня 1972 року я прибув у спецлікарню… Сичовка…За період 1963 – 1973рр. у Сичовці було вбито або закатовано 475 осіб.» (З відкритого листа правозахисника Й. Терелі голові КДБ СРСР Ю. Андропову).
Група 2. Представляє кризові явища в політиці та ідеології (презентація 3).
Обмін думками з інформаційним центром.
Слово аналітикам. Голосують, хто переконливіше виступив.
3. Екологічна криза.
Учитель. У Конституції СРСР, прийнятій у 1977 році, вперше в світі було записано:
«В інтересах нинішнього і майбутнього поколінь в СРСР здійснюються необхідні заходи для охорони і науково обґрунтованого, раціонального використання землі та її надр, водних ресурсів, рослинного і тваринного світу, для збереження в чистоті
повітря і води, забезпечення відтворення природних багатств і поліпшення середовища, яке оточує людину».
Прокоментуйте це. Чи відповідає це дійсності?
Перегляд відеоматеріалів: YouTube, Розвінчання міфів: https://www.youtube.com/watch?v=JKMuZ8kEKlA (https://www.youtube.com/watch?v=KzvZ5kWhJr4)
Визнчення кризових явищ в політиці та ідеології
|
воєнні авантюри і нездатність з них вийти (Афганістан, Ефіопія, Ангола); - нездатність вищого керівництва реагувати на нові тенденції розвитку світу. “Старіння” керівництва на 1982 р. середній вік вищого керівництво перевищував 70 років); - недієздатність законодавчих органів, всі найважливіші питання вирішувалися у вузькому колі вищого партійного керівництва; - втрата динамічності у розвитку радянської моделі і, відповідно, її привабливості для інших країн; - корупція у вищих ешелонах влади: хабарництво, криміналізація, просування по службовій драбині за принципом знайомства, родинних зв`язків, особистої відданості; - посилення репресій проти інакомислячих (дисидентів). |
|
Розходження між ідеологічними догмами і реаліями життя; - усвідомлення нереальності досягнення мети побудови комунізму; - зростання дисидентського руху і настрої у суспільстві; - посилення ідеологічного тиску на суспільство. - відсутність наукового обґрунтування розміщення виробничих потужностей; - руйнування природного середовища придатного для життя людей (забруднення водоймищ, атмосфери тощо); |
|
|
Група 3. Представляє кризові явища в екології (презентація 4).
Обмін думками з інформаційним центром.
Слово аналітикам. Голосують, хто переконливіше виступив.
3. Моральна криза суспільства.
Викладач: У суспільстві того часу почала рости соціальна диференціація, яка ґрунтувалася не на трудовому внеску, а на ступені доступу до дефіциту. Вона посилювалась наростанням незаслужених і незаконних привілеїв для деяких категорій партійно – державного апарату. Це загострювало соціальну напруженість
у суспільстві. Природне прагнення людей жити хоч трохи краще в спотвореній
системі розподілу ламало в багатьох традиційні поняття обов’язку, честі, розмивало моральні устої суспільного життя, призводило до зростання злочинності, пияцтва. На початок 80-х років у країні щороку вчинювалося близько двох мільйонів різних злочинів. Споживання алкоголю на душу населення на цей час виросло порівняно з 50 – ми роками більш як у 2,5 раза.
Група 4. Представляє кризові явища в моральній сфері життя суспільства (презентація 5).
Обмін думками з інформаційним центром.
Кризові явища в моральній сфері життя суспільства
|
- поява явища подвійної моралі (розбіжності між декларованим стилем поведінки і реальними устремліннями та установками; безвідповідальність, прагнення перекласти відповідальність на іншого); - ріст престижності професій, посад, які дають змогу отримувати нетрудовий дохід; - поширення корупції; - поширення крадіжок на виробництві (несуни); - зростання кількості побутових злочинів; - прагнення зробити кар’єру незаконним шляхом; - ріст числа економічних (господарських) злочинів; - наростання споживацьких настроїв; - швидке поширення пияцтва і алкоголізму. |
Слово аналітикам. Голосують, хто переконливіше виступив.
Викладач :Представлені і обговорені обидві точки зору на даний період.
Питання Хто вважає, що треба провести зміни в цей період? (думку висловлюють підняттям руки).
VІІ . Вправа «Мозковий штурм»: пошук відповіді на питання «Що робити?»
Пропозиції студентів:
Викладач А тепер уважно перегляньте пропозиції і визначіться з відповіддю
на питання голосуванням: «Чи реально було реформувати СРСР, зберігаючи його основу – тоталітарний режим?» (Інформаційний центр проводить підрахунок результатів голосування і повідомляє їх).
Загальні результати голосування аналітиків (повідомляє викладач).
VІІІ. Викладач пропонує дати відповідь на проблемне питання:
ІХ.
Підсумки уроку. Виставлення оцінок.
Х. Домашнє завдання. Опрацювати §11-13 . Гісем О.В., Галімов А.А., Мартинюк О. М. Історія України : підручник для 11 класу. Харків : «Ранок», 2024. 320 с. Матеріали та конспект теми в Moodle-Розділ 5 Тема2.