Тема: «Вага тіла. Невагомість»
Мета уроку:
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: набір тіл різної маси, штатив, динамометр, ваги
Перебіг уроку
І. Організація класу
(Створення робочої атмосфери уроку. Обговорення епіграфу до уроку).
- Яка головна думка цього висловлювання? (Фізика – опора і основа всіх без виключення наук)
ІІ. Перевірка домашнього завдання. Актуалізація опорних знань
Старт. Яку силу називають силою тяжіння? |
Сила тяжіння – це сила з якою Земля притягує до себе тіла, які перебувають на їй або поблизу. Якою літерою позначають силу тяжіння? |
Силу тяжіння літерою позначають F. У яких одиницях вимірюють силу тяжіння в системі СІ? |
Силу тяжіння в системі СІ вимірюють Н (Ньютонах) Чим характеризується сила? |
Точкою прикладання, величиною, напрямком. Що є причиною падіння всіх тіл на Землю? |
Причиною падіння всіх тіл на Землю є сила тяжіння. Яка сила тяжіння діє на камінь масою 2,5 кг? |
Сила тяжіння, що діє на камінь масою 2,5 кг дорівнює 25Н. Фініш. |
Покладіть на долоню підручник. Ви відчуєте, що він тисне на долоню з певною силою, спрямованою вниз. Як ми вже знаємо, ця сила обумовлена притяганням підручника до Землі.
Підвісимо до пружини тіло, пружина розтяглася. Тіло діє на пружину з певною силою, спрямованою вниз.
Отже, усі тіла внаслідок притягання до Землі або тиснуть на опору, або розтягують підвіс. Для характеристики такої дії у фізиці вводять фізичну величину – вагу тіла.
Силу, з якою тіло внаслідок притягання його Землею тисне на опору або розтягує підвіс, називають вагою тіла.
Сила тяжіння визначається як сила, з якою тіло притягується до Землі, а вага – як сила, з якою тіло під дією сили тяжіння діє на опору або розтягує підвіс. Ці сили діють на різні тіла: сила тяжіння – на саме тіло, а вага – на опору або підвіс. Якщо тіло нерухоме або рухається рівномірно, то сила тяжіння й вага рівні за модулем.
Вагу тіла позначають буквою P. Розрахунки показують, що вага тіла в стані спокою дорівнює силі тяжіння, що діє на це тіло: P=gm.
Якщо на столі нерухомо лежить книга масою 500г, то на цю книгу діє сила тяжіння 5 Н, але й вага цієї книги також дорівнює 5 Н. однак це не означає, що вага й сила тяжіння – та сама сила. Ці сили істотно відрізняються одна від одної.
По-перше, ці сили прикладені до різних тіл: сила тяжіння прикладена до тіла, а вага тіла до опори або підвісу. По-друге, ці сили мають різну фізичну природу: сила тяжіння – це прояв сил всесвітнього тяжіння, що діють на відстані, а вага – зазвичай сила пружності, що діє за безпосереднього контакту.
І нарешті, сила тяжіння діє на тіло, що перебуває поблизу Землі, завжди, а вага тіла може при цьому дорівнювати нулю.
Стан, за якого вага тіла дорівнює нулю, називають невагомістю.
Вам відомо, що на орбітальних космічних станціях, що рухаються навколо Землі, тіла перебувають у стані, який називається невагомістю.
Космонавт, як і всі інші тіла, може вільно ширяти на космічній станції. У цьому випадку він не тисне на опору і його вага дорівнює нулю.
Характерною властивістю стану невагомості є відсутність «внутрішніх напружень» у тілі, наприклад відсутність тиску одних органів на інші в тілі людини.
Для людини невагомість, як правило, супроводжується розладом вестибулярного апарату, нервовими розладами, нудотою.
Вестибулярний апарат (лат. Vestibulum - переддень), орган, що сприймає зміни положення голови і тіла в просторі і напрямок руху тіла у хребетних тварин і людини; частина внутрішнього вуха.
Космонавти на орбіті перебувають у стані невагомості тривалий час. Щоб витримати цей стан, вони проходять спеціальну тривалу підготовку.
Якщо ви хочете відчути на собі короткотривалий стан невагомості, для цього необов’язково записуватися в космонавти – достатньо просто підстрибнути.
У тривалому стані невагомості перебувають космонавти в космічному кораблі, коли його двигуни вимкнені. При цьому космонавти разом із космічним кораблем рухаються під дією тільки сил тяжіння (з боку Землі, Місяця або яких-небудь інших космічних тіл).
(Перегляд відеофільму «Невагомість»)
Дати відповідьна запитання
Закріплення вивченого на уроці.
Давайте ви самостійно заповните порівняльну таблицю, що не знатимете , потім разом з'ясуємо( учні заповнюють таблицю потім разом з учителем обговорюють кожен пункт )
|
Сила тяжіння |
Вага |
Позначення |
|
|
Одиниця |
Н |
Н |
Формула |
|
|
Прилад |
динамометр |
динамометр |
Чи може =0 |
діє завжди |
може = 0 |
Іноді вагу плутають з масою. Вага – сила, векторна величина, маса – скалярна величина; вони характеризують різні властивості тіл і мають різні одиниці. Кожне тіло завжди має певну незмінну масу, а вага тіла може змінюватися, якщо опора ( підвіс ) нерівномірно рухається. Чи може вага = 0? Давайте перевіримо.
Дослід: динамометр з прикріпленим до нього важком підняти на певну висоту ( динамометр показує деяку силу – це вага, сила з якою важок розтягує пружину динамометра ); відпустимо систему, підставивши посудину з піском; в момент польоту динамометр показував 0Н.
Невагомість – це такий стан тіла, за якого тіло не діє на опору чи підвіс.
Тіло поблизу поверхні Землі перебуває в стані невагомості, якщо на нього діє тільки одна сила – сила тяжіння. На короткий час невагомість легко створити вдома, на вулиці, в класі тощо. Ви можете, наприклад підстрибнути і на мить опинитися в стані невагомості. Постійно в стані невагомості перебувають космічні орбітальні станції і все, що в них є. У нетренованої людини тривале перебування у стані невагомості, як правило, супроводжується нудотою, порушенням роботи м'язів, вестибулярного апарату, нервовими розладами, саме тому космонавти проходять серйозну фізичну підготовку.
Поміркуй і відповідай.
Відомий фантаст Герберт Веллс у своєму творі « Перші люди на місяці» писав: «Дивне це відчуття – витати в просторі: спочатку моторошно, але потім, коли страх проходить, воно не позбавлено приємності й дуже спокійно, схоже на лежання на м’якому пуховику. Повна відчуженість від світу й незалежність! Я не очікував нічого подібного. Я очікував сильного поштовху спочатку й запаморочливої швидкості польоту. Замість усього цього я відчув себе як би безтілесним. Це походило не на подорож, а на сновидіння.»
Яке явище описано в цьому уривку? (Невагомість)
Учитель: А тепер безпосередньо розглянемо дію сили тяжіння. Зараз ви сядете на стілець так, що не зможете з нього встати, хоча й не будете прив’язані, ви сприймаєте це, звичайно, за жарт. Сядьте так: тримайте тулуб прямо й підсовуйте ноги під стілець. А тепер спробуйте встати, не змінюючи положення ніг та не нахиляючи корпус уперед. Що, не можете встати? А тепер подивіться в опорний конспект, де ми зображали й писали напрямок сили дії тяжіння. Точка прикладання сили тяжіння – центр тяжіння – розташований у нас із вами поблизу хребта, сантиметрів на 20 вище від пупка. Щоб людина змогла стояти, необхідно, щоб вертикаль, проведена через цю точку, проходила між ступнями.
Можемо зробити висновок: щоб встати, нам необхідно нахилитися вперед (перемістивши центр тяжіння) або підсунути ноги під стілець(підвести опору під центр тяжіння).
Вправа « продовж речення»:
Сила, з якою тіло тисне на опору або розтягує підвіс …
Вагу позначають буквою …
Одиниця ваги …
Якщо тіло перебуває в спокої або рівномірно прямолінійно рухається то вагу можна
розрахувати …
Вага завжди прикладена до …
Стан, коли тіло не тисне на опору і не розтягує підвіс …