Урок української мови в 1 класі
Тема. Звуки [л], [л']. Буква Лл. Логічні вправи. Розповідь за малюнком.
Мета. Закріплювати вміння читати склади і слова з буквою Лл; вчити читати речення і зв’язні тексти з вивченими літерами; вдосконалювати навички звуко-буквеного аналізу слів; розвивати зв’язне мовлення, фонематичний слух; прищеплювати вміння робити добро.
Обладнання. Ляльки на руку, фішки для звуко-буквеного аналізу, «чарівна торбинка», картки з словами («Блискавка»), таблиці складів, предметні малюнки, опорна схема, маски білочки і зайчика.
Хід уроку
І. Організаційний момент
Дзвоник всім нам дав наказ:
«До роботи швидше в клас»!
Попрацюймо всі старанно.
Щоб урок пройшов цей гарно!
ІІ. Актуалізація опорних знань
Девіз сьогоднішнього дня – Твори добро, щоб кращим став цей світ
-А що на вашу думку означає творити добро?
(хороше, приємне, потрібне, гарне, співчуття, милосердя, допомога)
-А ви вмієте творити добро? Що саме ви робите?
(Годівнички для птахів)
ІІІ. Оголошення теми і мети
-Сьогодні до нас на урок завітали звірята з казки Людмили Уляницької «Ланцюжок добра».
-Ми будемо з вами читати і відтворювати за малюнками зміст цієї казки і дізнаємося, що ж об’єднало цих звірят.
-А також будемо читати склади і слова з буквою Л.
ІV. Повторення та закріплення вивченого матеріалу
1. Зарядка для язичка
-Але спочатку нам потрібно розім’яти наш язичок. Давайте зробимо зарядку для язичка з нашим ляльковим театром.
-Одягніть ляльку на руку.
-Послухайте скоромовку. (Підказка для тих, хто читає)
-Повторіть скоромовку пошепки повільно, чітко вимовляючи кожен звук.
-Повторіть впівголосу повільно, чітко.
-Повторіть впівголосу, швидко, чітко.
-А тепер позмагаємось, хто кого перескоромовить.
-Зніміть ляльку, покладіть її на куточок парти.
2. Звукова зарядка
-Діти, хто помітив , які звуки повторювалися у скоромовці найчастіше?
-Про кого скоромовка?
-Давайте всі разом зробимо звукову зарядку до слова «лелека».
(Голосний – складають руки в коло, приголосний – зігнута в лікті рука перед собою).
3. Звукова модель
-А тепер викладіть це слово звуковими фішками.
-Перевіряємо, в кого так, як на дошці?
-Сховайте фішки.
4. Гра «Чарівна торбинка»
-А тепер перевіримо, чи вмієте ви добирати слова із звуками [л], [л'].
-Пограємо в гру «Чарівна торбинка»
5. Гра «Блискавка»
-А якою буквою позначаються звуки [л], [л'] на письмі?
-Пограємо у «Блискавку» (плескаємо в долоні, якщо у цьому слові є буква л)
6. Розчитка (з мішечками з піском на голові для постави)
-А зараз всі приготуйте таблиці. Завдання для вишеньок і черешеньок.
-Вишеньки покладіть мішечки і читайте самостійно пошепки таблицю.
-Черешеньки вийдіть до дошки, почитаємо злиття, перші три рядочки.
-Гладимо котика (лагідно), стрибаємо по гарячих камінцях (оклична інтонація), дивуємося (питальна інтонація).
-Добре, сідайте, приєднуйтеся до вишеньок, але читаєте лише ті злиття, які вмієте, домовились?
7. Гра «Дощик»
-А зараз всі разом читаємо дощиком.
8. Гра «Земля-небо»
-Покладіть руки на коліна, граємо в гру «Земля-небо»
-Покладіть таблиці на куточок парти.
9. Словникова робота
-Давайте тепер почитаємо наші стовпчики слів з дошки. Читаємо пошепки. Вголос.
-Хто помітив, яке спільне злиття звуків у цих словах?
- Лавина – велика маса снігу, льоду, що зсувається з гори
-Валіза – тверда коробка з прикріпленою кришкою для дорожніх речей, чемодан.
-Млин – споруда, що розмелює зерно на борошно за допомогою вітру, води, пару.
-Прочитайте наступні слова пошепки.
-Читають дівчатка, хлопчики.
-Яке питання можна поставити до цих слів? (Що)
-Як називають такі слова? (Назви предметів)
-Як називаються слова, до яких можна поставити питання Який? (Назви ознак)
10. Гра «Чарівники»
-Гра «Чарівники». Перетворіть ці слова, щоб вони відповідали на питання Який? Яка? Яке? (сік з лимону, варення з малини, чай з липи, відвар з калини)
-Чим корисні ці напої? (Багато корисних вітамінів, Лікувальні властивості, Використовують при застуді)
-Кого лікували цими напоями, підніміть руку.
-Зараз холодна пора року, потрібно берегти своє здоров’я.
-Що треба робити, щоб не захворіти?
-Зробимо зарядку.
ФІЗХВИЛИНКА
V. Робота над новим матеріалом
-Розгорніть підручник на с. 73
-Ми будемо читати і відтворювати за малюнками казку Людмили Уляницької «Ланцюжок добра» та дізнаємося, що ж об’єднало цих звірят.
-Розгляньте малюнок в підручнику?. Кого ви бачите?
-З якими звірятами ми зустрічалися на минулому уроці?
-Розкажіть, що трапилося з Оленятком?
-Послухайте продовження казки.
-Прочитайте пошепки.
-Прочитайте вголос Вишеньки, а Черешеньки слухають і запам’ятовують.
-Що запитало Оленятко?
-Повторіть хором
-Що відповів Їжачок?
-Повторіть хором.
--Як оленя могло віддячити їжачкові?
--Розгяньте наступний малюнок. Чому плаче білочка?
-Як допоміг зайчик?
-Яка між ними могла бути розмова?
(опора)
1.-Чому ти...?
2.-Я…
3.-Не плач…
4.-Чим мені…?
5.-Зроби добро…
-Розіграти в парах пошепки
-На сцені
-Оплески
-Розгляньте наступний малюнок.
-Що трапилося з бобреням? Хто допоміг?
-Хто врятував із біди їжаченя?
-Послухайте кінцівку казки.
-Прочитайте пошепки, вголос. Черешеньки слухають і запам”ятовують.
-Що зрозумів їжак?
-Прочитайте, як буває у житті.(Вишеньки - читають, черешеньки -повторюють)
-Подивіться на картинки на дошці.
-То що ж об’єднало цих звірят? (Добро)
-Хто почав ланцюжок добра?
-Хто його продовжив?
-До кого воно повернулося?
-Який висновок зробив їжачок?
-А який висновок зробили ви?
-Ланцюжок добра не повинен розриватися. Запам’ятаймо це. У житті завжди є місце для добра.
Групова робота
-А зараз пограємо в гру «Плутанка"
-Розшифруйте слова і прочитайте пораду від Їжачка.
1 гр. Робіть
2 гр. добрі
3 гр. справи!
(Робіть добрі справи)
-Які добрі справи можете робити ви? (гарно вчитися, слухатися батьків, поважати старших)
- VІ. Підсумок
-Що найбільше запам’яталося, сподобалося?
-Що розкажете вдома батькам?