Урок з української мови. Апостроф. 2 класс.

Про матеріал
Мета уроку - удосконалювати навички написання слів, з апострофом, збагачувати словниковий запас, сприяти гармонійному розвитку всіх видів мовленнєвої діяльності; розвивати навички самостійної роботи. Прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови, розкрити іі багатств, виховувати повагу до сім`ї.
Перегляд файлу

Тема:  Апостроф.

Мета:  удосконалювати навички написання слів, з апострофом, збагачувати словниковий запас, сприяти гармонійному розвитку всіх видів мовленнєвої діяльності; розвивати навички                             самостійної роботи. Прищеплювати інтерес до вивчення рідної мови, розкрити іі багатств, виховувати повагу до сім`ї.

Обладнання: опорні моделі, предметні малюнки, таблиця «Апостроф», ребус, індивідуальні картки, гра «Чарівні кола».

Хід уроку:

  1. Організаційний момент:

1). Складіть девіз нашого уроку

 Щоб   треба  працювати

         мати             успіх             добре 

  1. Повідомлення теми і завдання уроку.

- Наш урок присвячений маленькому, але дуже важливому громадянину країни Граматика. Хто він відгадайте!

 Я такий же, як знак розділовий,

 І відомий шкільній дітворі.

 Та в словах української мови

 Я  пишусь не внизу, а вгорі.

 Спробуй лиш написати «ім`я» -

 Зразу стану потрібним і я. (Апостроф).

- Сьогдні на уроці ми продовжимо вчитися писати слова з апострофом, перекладати слова з російської мови на українську, робити висновки, виводити правила. Отже, будьте уважні!

  1. Актуалізація опорних знань.

1). Перевірка засвоєння правила про правопис апострофа

Картка 1. Записати букви після яких і перед якими пишеться апостроф

Після букв, запам’ятайте

Бе, Пе, Ве, Еф, Ем, та Ер –

Всі апостроф проставляйте

Між Я, Ю, Є, Ї тепер.

2). Перевірка домашнього завдання Впр. 131(2)

- Прочитайте зашифроване слово.

- Які слова чи словосполучення спадають вам на думку, коли ви чуєте слово сім’я?

       Дружина

  Мати   Затишок

 Дім     Бабуся

 Тато     Сестра

       Смачні обіди  Любов

   Діти  Батьківщина

  • Куди любить їздити сім’я? (в село до бабусі Мар’яни і дідуся Дем’яна )
  • Назвіть слова, які ви записали з апострофом. (сім’я, Мар’яна, Дем’ян, в’юн )

3). Зробити висновок

- На що вказує апостроф в слові?

4). Зробити звуковий аналіз слова

 сім’я – 4б., 5зв.

5). Індивідуальна робота

6). Згадайте прислів’я і прикмети про сім’ю. (запис речення з коментуванням)

Яка сім’я, такі і діти.

  1. Хвилинка каліграфії
  1. Урок продовжимо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

Ввв

  1. «Чарівна скринька» (укр.. народні вислови - фразеологізми)

В’ється в’юном (значення слова в’юн)

Двох слів до купи не зв’яже.

  • Записати вислови, правильно з’єднуючи букви.
  • Чому в словах пишеться апостроф? (після яких букв, перед якими)
  1. Робота над матеріалом уроку:

1). Запис на дошці. Поставити де потрібно апостроф (самостійно).

Сузіря, мряка, пірїна, буря, свято, вязати, мясо, пять, девять.  

  • Назвіть слова, в яких не записали апостроф. Чому?

 

2). – Як переносяться слова з апострофом?

        (Правило)

         Поділити слова на склади для переносу.

Фізпауза

        3). Гра «Чарівні кола». Робота в парах.   (Впр.134 с.52)

     - Прочитати слова, які записали.

        4). – Добре ви попрацювали,

          А тепер всі перекладачами стали.

       (Переклад з рос. мови Впр.135 с.52)

       - Скласти речення зі словосполученням зелена м’ята.

       ( Допомога: Де? Що робила? Яка? Що?)

       5). Письмо з пам’яті (Впр.132 с.52)

      Прочитайте скоромовку. Зверніть увагу на написання виділених слів.

     а)  Лексична робота.

           - Що означає розминає м’язи?

           - Якими словами можна замінити цей вираз?

(Робити зарядку, займатися   гімнастикою)

       б)  Зверніть увагу, які назви дерев зустрічаються в тексті? (в’язи, ясені) 

Ясен - словникове слово.  Дерево родини оливкових з перистим листям і міцною деревиною.

       в)  Запис скоромовки.

            В’яз  - ? – Знайти малюнок.

       Сполучення: молодий, стрункий, високий, старий, товстий, розлогий …ясен.

      Сичі в гаю перекликались, та ясен раз у раз скрипів. (Т.Г. Шевченко)

6). Повідомлення вчителя.

        - Є в укр. мові слова, де не треба писати апостроф,

             Не вдягайте колір тьмяний,

      Як на свято ідете!

      Пийте, діти, сік морквяний,

      Не забудьте і про те,

      Що апострофа немає

      Ще у деяких словах.

      Ці слова хай кожен знає:

      Мавпячий, бюро і цвях!

 

      Записати слова-винятки:

      Тьмяний, свято, морквяний, мавпячий, бюро, цвях.

  1. Підсумок уроку.
  1. - Коли ставиться апостроф?
  2. – Як переносити слова з апострофом?
  3. – Як на слух узнавати слова з апострофом?
  4. – Яке завдання сподобалось найбільше?

 

  1. Оцінювання.

VIII.    Домашнє завдання.

           с.53 Впр.136 ( I- «8», II- «12»)

         - Оберіть завдання, оцінивши свої сили.

 

docx
Додано
12 грудня 2021
Переглядів
435
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку