Українська мова. Навчання грамоти
1 клас
Тема. Закріплення знань про звукове значення букв «Ш», «ш» (ша).
Мета. Закріпити знання дітей про звукове значення літери «ша», звук [ш ];
формувати навички читання тексту; розвивати мовлення учнів, логічне
мислення, вміння миттєвого розпізнавання слова як елемента розвитку
техніки читання; виховувати у дітей дбайливе ставлення до тварин,
любов до природи.
Тип уроку. Урок – гра.
Методично – дидактичне забезпечення уроку: квітка – семицвітка, складові таблиці, піраміди слів, картки зі словами.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
1 – ий учень
Пролунав дзвінок,
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці!
2 – ий учень
Щоб урок пройшов не марно,
Треба сісти рівно, гарно
І виконувати те,
Про що мова зараз йде. (1 слайд)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. (2 слайд)
Діти, сьогодні вранці я заглянула до поштової скриньки і знайшла там листа, який надійшов саме нам, учням 1 – В класу. (Відкриваю конверт і зачитую листа).
Доброго ранку, любі діти!
Я квітка – семицвітка.
Запрошую вас зі мною навчатись і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюстці і виконувати завдання. А хором промовляти такі слова: «Пелюстку відірвемо,
Гуртом усі почнемо».
За гарні, чіткі й правильні відповіді я подарую вам маленькі квіточки.
(Квітка – семицвітка закріплена на дошці).
ІІІ. Актуалізація знань (3 слайд)
1 – а пелюстка(червона).
Зі мною будете грати,
Знання закріпляти.
1. – Яку букву вивчали на минулому уроці?
- Який звук вона позначає?
- Назвіть слова, в яких зустрічається цей звук (у різних позиціях; на початку, всередині, в кінці).
2. Читання складової таблиці.
|
А |
О |
У |
І |
И |
Е |
СК |
СКА |
СКО |
СКУ |
СКІ |
СКИ |
СКЕ |
СЛ |
СЛА |
СЛО |
СЛУ |
СЛІ |
СЛИ |
СЛЕ |
БР |
БРА |
БРО |
БРУ |
БРІ |
БРИ |
БРЕ |
ВП |
ВПА |
ВПО |
ВПУ |
ВПІ |
ВПИ |
ВПЕ |
ВШ |
ВША |
ВШО |
ВШУ |
ВШІ |
ВШИ |
ВШЕ |
3. Робота в парах(1 учень читає, 2 учень слідкує і навпаки). Читання піраміди.
ш
шу
шум
шпак
шторм
школа
шапка
шоколад
шипшина
шкатулка
- Яке слово незрозуміле?
- Яке слово найдовше?
- Складіть речення зі словом «шторм».
- Поширте це речення.
(Завдання першої пелюстки виконано, учні, які працювали найкраще, одержують маленькі червоні квіточки).
2 пелюстка(жовта). (4 слайд)
Дружно, швидко вимовляй,
Чистомовки, скоромовки промовляй!
(Вправи у виразному й швидкому промовлянні).
1. Чистомовка.
Са-са-са – летить оса.
Шу-шу-шу – яблука сушу.
Ша-ша-ша – пригоріла каша.
Се-се-се – Маша скрипку несе.
Ас-ас-ас – ми пили квас.
Аш-аш-аш – ось наш шалаш.
Ошка-ошка – у Соні гармошка.
Фізкультхвилинка (5 слайд)
2. Конкурс кращого скоромовця. (6 слайд)
Шило шубку Шурі шило,
Шовком, шерстю шви обшило.
Вийшла шубка прехороша
Нашій Шурі на порошу.
(Завдання другої пелюстки виконано, нагородження кращих учнів маленькими квіточками).
3 пелюстка(рожева).(7 слайд)
Все вивчене пригадай,
До слів знов схему підбирай.
(Звуко - буквені вправи).
1. Впізнай і прочитай слова з відсутніми літерами.
Ш…ОЛ… (школа)
МА…И…А (машина, малина)
КІШК… (кішка).
2. Викласти звукову модель до 3 – го слова.
= · – |
– · |
3. До якого слова підійде ця модель?
– · |
– · |
– · |
(Завдання третьої пелюстки виконано, вручення учням рожевих квіточок).
4 – а пелюстка(синя)
Хто ж там, хто вже так стомився
І наліво похилився?
Діти, треба дружно всім нам встати, фізкульт – паузу почати!
ІV. Фізкультхвилинка (8 слайд)
(Після виконання фізкультхвилинки всі отримують сині квіточки).
5 – а пелюстка(зелена)
Зі мною ви пограйте,
Слова знаходьте, складайте і читайте.
Вправи з читання. Виконання логічних завдань.
1. Ридають літери у кожному рядочку:
Від слів лишаються лише шматочки!
Початок треба відшукати,
Щоб всі слова ті врятувати.
2. Гра «Добери слово». (9 слайд)
Ш |
|
М |
||
Ш |
|
Л |
Ь |
|
Ш |
|
Р |
Ф |
|
Ш |
|
С |
Т |
Ь |
3. Гра «Без зупинок» (читання хором, наввипередки). (10 слайд)
Школа → шторм
↓
Мишка → шишка
↓
Кішка → кришка
↓
Чашка → шашка
(Вручення кращим учням зелених квіточок)
6 – а пелюстка(блакитна)
Гарно всі читаємо,
Текст новий вивчаємо!
V. Опрацювання нового тексту(«Буквар» с. 108, «Поспішай, синичко!»).
(11 слайд)
1. Хвилинка фантазії.
- Прочитайте заголовок. Як ви вважаєте, про що буде розповідатись у тексті?
2. Читання тексту вчителем.
- Що в цьому тексті справжнє, а що казкове?
3. Словникова робота(спочатку читає вчитель). (12 слайд)
зустрілися годівничок
знайду шматочки
швидко шипшини
шість горобини
4. Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
5. Читання ланцюжком.
6. Робота над змістом.
- Де зустрілися синички?
- Що порадила перша синичка другій?
- Хто приготував годівнички птахам?
7. Гра «Збери прислів’я». (13 слайд)
Там, де, комашок, багато, пташок, нема.
(Де багато пташок, там нема комашок).
- А чому так?
(Одна синичка за добу з’їдає утричі більше комах, ніж важить сама).
8. Гра «Плутанина» (вчитель змінює одне слово в реченні, діти знаходять помилку).
(Нагородження блакитними пелюстками).
- Так куди полетіла синичка?(До школи).
- А чи подобається вам у школі?
7 – а пелюстка – фіолетова (14 слайд)
Я іду до школи вранці.
Ой як радісно мені!
За плечима в мене в ранці
Книжки й зошити нові. (О.Швець).
Побудова асоціативного куща
і т.д.
(Нагородження учнів фіолетовими квіточками).
VI. Підсумок уроку (15 слайд)
Урок підходить до кінця, пелюсток вже нема!
Квітка – семицвітна, прощавай, лети,
З радістю ми грались, щиро від душі.
Пелюстки чарівні ти подарувала,
Грою зацікавила, знань усім додала.
Скажемо всі разом: дякуємо тобі!
А вона нам?
(Зачитати на серцевині квітки: 1- Б, ви – просто молодці!).
- Якими враженнями від уроку ви поділитесь вдома?
- Що для вас було найцікавішим?
- Покажіть квіточки, які ви одержали?
- А як ви думаєте, де будуть зберігатися ваші квіточки.