На основі диференційних методів, розроблено урок для успішного засвоєння складного матеріалу учнями. В ході роботи учні формують навички визначення простих та складних речень, утворення складних речень та схем для них, складання речень за схемами.
УРОК 8
ТЕМА. Складне речення.
МЕТА. Познайомити учнів зі складними реченнями, їх ознаками. Вчити їх розрізняти та будувати з декількох простих. Розвивати писемні та мовленнєві навички. Збагачувати словниковий запас. Активізувати пізнавальну діяльність учнів. Виховувати культуру мовлення, шанобливе ставлення до хліба.
ТИП УРОКУ: комбінований.
ЛЕКСИКА: чорнобривці, складне речення, крає, озимина, жнива.
ПЕРЕБІГ УРОКУ
ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
АКТУАЛІЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ
а) Поширення речень за допомогою однорідних членів речення. (завдання на окремих аркушах)
На клумбі зацвіли чорнобривці, …, …, … .
У лісах, …, … зеленіли трави .
Рясним цвітом вкрилися вишні, …, … .
У шафі лежали книги, …, … .
б) Поширення цих речень, додаючи до однорідних членів залежні слова.
а) Визначення широкої та вузької теми ,головної думки, підбір заголовків.
б) Складання словника до теми «Зимівля пташок».
в) Запис словникових слів – назв птахів. Інструкція: «Користуйся словничком!».
г) Складання розповідних та спонукальних речень за сюжетом малюнка.
д) Постановка питань за змістом малюнків однією командою іншій по колу.
е) Складання і запис речення з однорідними членами, що мають при собі залежні слова. Визначити основу речення
МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Пташки весело дзьобали зерна. Хлопчики раділи.
ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ УРОКУ
ОПРАЦЮВАННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ
а) Аналіз змісту тексту: визначення типу тексту, мети, теми тексту , підбір заголовка.
б) Усне визначення основи в кожному реченні.
в) Знаходження речення з однорідними членами. Встановлення зв’язку слів у реченні.
г) Запис речення з двома граматичними основами, виділення їх.
а) Аналіз речення. Визначення основ.
б) Коментований запис речення.
ЗАКРІПЛЕННЯ ЗНАНЬ, ВИРОБЛЕННЯ УМІНЬ І НАВИЧОК
1.Утворення складних речень з двох простих. За матеріалами вправи 94.
Об’єднання кожної групи речень за допомогою сполучників і, коли, але, бо.
Колективна робота.
а) Усне об’єднання.
б) Коментований запис, пояснення знаків, визначення основ речень..
2.Диференційна робота.
1 гр. самостійне виконання вправи 93.
2 і 3 гр. коментована робота під керівництвом вчителя.
Запис речень, визначення основ, розстановка розділових знаків.
Ластівка день починає, а соловей кінчає.
Орел мухи не ловить, а слон за мишею не ганяється.
Осінь збирає, а весна з’їдає
1 гр. самостійна робота на індивідуальних аркушах: а) розстановка розділових знаків.
Зерно сіється у полі (,)
Кропить дощ його доволі.
Як весняне сонце грає (,)
Із кільця стебло зростає.
Вступить літо у права (,)
Починаються жнива.
Ну, а пекар наш умілий
Хліб пече, як сонце, білий (,)
І хазяйка залюбки
Крає хліб той на скибки.
б) ЕСЕ « Ставлення українців до хліба», « Чому потрібно шанувати хліб?» (за вибором)
2 гр. – Розстав коми в реченнях, користуючись інструкцією:
а) прочитай;
б) підкресли основу;
в) якщо в реченні два, три, … основи, постав між ними кому.
Повсюди ще біліє сніг (,)
І спить озимина (,)
Та вже з гори струмок побіг (,)
До нас прийшла весна!
.
г) ЕСЕ «Чому важливо споживати хліб?»
3гр. коментована робота біля дошки.
Грає сонце промінцями,
Білий сніг стає струмками.
І , співаючи , струмки
Шлях знаходять до ріки.
Річка ширшою стає.
В річці сонце виграє,
Біля сонця риболов
Тягне срібний свій улов.
ПІДСУМОК УРОКУ
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ