Урок з української мови "Слова, що звучать однаково, але мають різні значення".

Про матеріал

Дану роботу можна використати на уроках української мови у 3 класі для ознайомлення учнів зі словами, які звучать і пишуться однаково; вчити виявляти у тексті такі слова; розвивати усне й писемне мовлення

Перегляд файлу

Тема: Слова, що звучать однаково, але мають різні значення

Мета: ознайомити учнів зі словами, які звучать і пишуться однаково; вчити виявляти у тексті такі слова; розвивати усне й писемне мовлення; збагачувати словниковий запас школярів; виховувати уважність, спостережливість.

Хід уроку

  1. Організаційний момент.

а)  - Продзвенів і стих дзвінок.

     - Починається урок.

     - Всі за парти сідаєм.

     - Працювати починаєм

 

б) - Добрий ранок, діти! Сьогодні до нас прийшли гості, привітайте їх гостинною усмішкою. Вони хочуть побачити чого ви вже навчилися, досягли. 
Щоб чогось досягти в житті, потрібно докласти багато зусиль. Подивіться на дошку, подумайте, які риси характеру у цьому допомагають? Знайдіть зайві: 

бажання байдужість 
уважність наполегливість 
терпіння працьовитість лінь 
(Зайві риси характеру лінь і байдужість) 
- Всі ці зусилля: бажання, уважність, наполегливість, терпіння , працьовитість нам знадобляться сьогодні на уроці.

в) Очікування від уроку. Інтерактивна вправа «Кошик очікувань»:

- Діти, що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?

Версії дітей:

  • Я очікую чогось навчитись.
  • Я очікую дізнатись щось нове.
  • Я очікую дізнатись щось цікаве.
  • Я очікую активної роботи.
  1. Актуалізація опорних знань
  1. - Чи виникли труднощі при виконанні домашнього завдання? (Сигнальна лінійка).
  2. Перевірка д/з. Прочитати речення з вправи 84.
  3. Повторення правил. Гра «Лінгвістичний баскетбол».
  4.  Гра «Пряме — переносне»

— Прочитайте. Назвіть словосполучення, у яких слова вжиті в переносному значенні.

1) Гарячий чай налили у склянки. 2) Гаряча зустріч відбулась у випускників школи. 3) Гарячі оплески глядачів ще довго лунали у залі. 4) Гаряче сонячне проміння зігрівало землю.

3. Каліграфічна хвилинка

У У Уу уу ууу ус ум уз шу ук уг

Україна урок

У стоніжок по сто ніжок.

— Які слова звучать однаково?А що вони означають?

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні на уроці ви дізнаєтеся про слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різні значення.

IV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

1. Робота в групах (с. 43, впр. 86)

— Прочитайте вірш.

— Про що в ньому йдеться?

— Спишіть виділене речення. Підкресліть головні та другорядні члени.

Назвіть однорідні присудки.

— Визначте, які слова у вірші звучать і пишуться однаково. Запишіть їх значення. Поставте наголос у цих словах.

Бурі - навальний вітер з дощем, грозою, а взимку зі снігом.

Бурі – у значенні кольору.

Запам’ятайте! Слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне значення, є однозвучними словами. Наприклад: коса — заплетене волосся, коса — інструмент для косіння трави, коса — морська чи річкова мілина.

Значення однозвучних слів можна визначити тільки в сполученні з іншими словами.

2. Словникова робота

— Відгадайте загадку.

Криниця — колодязь.

Криниця:

1) викопана й захищена від обвалів яма для добування води.

2) переносне джерело, скарбниця чогось: криниця життєвої мудрості.

3. Фізкультхвилинка

V. Узагальнення й систематизація отриманих знань

1. Робота над текстом (с. 43, впр. 87)

— Прочитайте текст.

— Про що ви дізналися з цього тексту?

— Спишіть. Підкресліть однозвучні слова. Поставте в них наголоси.

— Запишіть значення однозвучних слів за зразком. (Літа — іменник, літа — дієслово)

— Зробіть звукову схему виділеного слова подругою.

2. Робота за вправою 88 (с. 44)

— Прочитайте текст. Перекажіть.

— Спишіть текст. Знайдіть і підкресліть однозвучні слова. Поставте

в них наголоси. Поясніть їх значення. (Горобині̀ — іменник, горобѝні — прикметник)

— Зробіть звукову схему підкреслених слів.

3. Робота в групах

— Прочитайте вірш. Чи є в цьому вірші слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне лексичне значення?

Був холодний місяць лютий.

Лис ходив голодний, лютий.

Всюди ліз, куди й не слід,

Замітав хвостищем слід,

До курей поліз у хижу.

Пес піймав звірину хижу,

Він до лиса мав відразу,

То й загриз його відразу.

Т. Чорнобицька

4. Самостійна робота

— Спишіть. Підкресліть слова, які звучать і пишуться однаково, але мають різне лексичне значення.

Велике кругле світило викотило на небо. Мільйони років воно світило й дарувало і нині дарує людям тепло.

VІ. Підсумок уроку

— Що вивчали на уроці?

— Що для вас було новим?

— Наведіть приклади слів, що звучать і пишуться однаково.

— Якою косою трави не накосиш?

— Який тур не цікавить зоологів?

— З якої байки плаття не пошиєш?

— Як можна визначити значення однозвучних слів?

VІІ. Домашнє завдання

С. 44, впр. 89.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2. Словникова робота

Гра «Що заховалося?»

1) Стрімкий, залізний, точний... (годинник).

2) Домашня, написана на конверті, надрукована... (адреса).

3) Працьовитий, рідний, старенький... (дідусь).

4) Одногорбий, великий, витривалий... (верблюд).

5) Новий, цікавий, словниковий... (диктант).

— Які слова за значенням вивчили ви на попередніх уроках?

— Наведіть приклади словосполучень, в яких слова вживаються в переносному значенні.

— Які ви знаєте слова, що мають декілька значень? Доведіть, що вони багатозначні.

 

doc
Додано
21 жовтня 2018
Переглядів
8984
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку