Якимів Галина Василівна
учитель історії та правознавства
Яремчанської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2
Івано-Франківської області,
спеціаліст вищої категорії, «учитель-методист»
Всесвітня історія, 10 клас
ТЕМА. Військові кампанії 1917 – 1918 рр.
Мета: освітня: пояснити, як вплинули на хід війни вступ у неї США і Лютнева революція в Росії; охарактеризувати розгортання воєнних дій у 1917-1918 рр.;
розвивальна: розвивати вміння пояснювати історичні факти на основі знань, одержаних із різних джерел; вміти виділяти особливості перебігу історичних подій, простежувати причинно-наслідкові зв’язки, робити висновки;
виховна: сприяти усвідомленню неприпустимості війни як засобу вирішення міждержавних суперечок.
Обладнання.
Мапа «Перша світова війна»
Атлас з всесвітньої історії для 10 класу.
Відеоматеріал «Лютнева революція 1917р.: Крах Великої Російської імперії»
Література.
Основні поняття: Лютнева революція, сепаратний мир.
Основні дати:
23 лютого 1917р. – початок революції в Росії
Січень 1918р. – «14 пунктів» В. Вільсона
Липень 1918р. – «друга битва на Марні»
11 листопада 1918р. – Комп’єнське перемир’я
Хід уроку
І. Актуалізація.
Розв’язування проблемної задачі
Д. Ллойд Джордж у своїх мемуарах писав: «Історія пред’явить рахунок військовому командуванню Великої Британії і Франції, яке у своїй егоїстичній наполегливості прирекло російських товаришів на загибель, тоді як Велика Британія і Франція могли легко врятувати росіян…»
– Які підстави були у політика для подібного твердження?
– Про які події він писав?
«Таблиця «Товстих» і «тонких» запитань»
«Товсті» |
«Тонкі» |
Дайте три пояснення, чому розпочалася Перша світова війна? У чому відмінність Троїстого Союзу і Антанти? Які наслідки битви на Марні? У чому причина вступу у війну Італії на боці Антанти? Чим були викликані невдачі військ Антанти у боях за Дарданелли? |
Яка подія стала приводом до початку Першої світової війни? Як називався генеральний план ведення війни Німеччиною? Хто був його автором? Чи згодні Ви з тим, що на початковому періоді війни основний тягар боротьби несла Росія? Коли відбулася Верденська битва? |
ІІ. Усвідомлення.
1.Вплив Лютневої революції в Росії на хід війни.
Перегляд і обговорення відеоматеріалу «Лютнева революція 1917р.: Крах Великої Російської імперії»
– Які верстви населення Російської імперії виступили проти царя Миколи ІІ?
– Яка партія стала ядром протистояння між царською владою і народом?
– Яка подія стала приводом до Лютневої революції ?
– Що називаємо двовладдям?
– Наслідки революції.
2.Вступ у війну США
А. «Бортовий журнал»
Прочитати текст підручника (с.32). Свої міркування з приводу прочитаного занотувати у свій «бортовий журнал».
Що мені відомо з цієї теми? |
Що нового я дізнався з тексту? |
|
|
Учитель
Останній рік війни розпочався важливою подією – у січні 1918р. В.Вільсон оприлюднив у конгресі США свої знамениті «14 пунктів».
Б. Робота з історичним джерелом «14 пунктів» В.Вільсона
(Полянський Б. В. Всесвітня історія: підручн. для 10-го кл. загальноосвітніх. навч. закл. – К.: «Грамота», 2018. – . с. 46)
Завдання
– Хто автор документу?
– Яка його основна мета ?
– Які кроки були зроблені німецьким командуванням після оприлюднення даного документу?
3. Воєнні дії у 1917-1918 рр.
«Ажурна пилка»
Використовуючи матеріал підручника (с.34-36) і мапи атласу, скласти перебіг подій на певному фронті в певний рік.
Перша група – Східний фронт, 1917-1918 рр.
Друга група – Західний фронт, 1917-1918 рр.
4. Завершення війни. Комп’єнське перемир’я
Перегляд і обговорення відеоматеріалу «Комп’єнське перемир’я»
Робота з візуальними джерелами (фотоматеріалами)
Охарактеризуйте реакцію населення на Комп’єнське перемир’я
ІІІ. Рефлексія.
Прийом «Розпізнавання інформації»
Завдання учням:
Поставте позначки «ф» (факт) чи «п» (погляд) напроти даних речень:
– Війни ніколи не приносять щастя людям – «п»
– Війна розпочалася з австро-сербського конфлікту – «ф»
– Таких масових жертв можна було уникнути – «п»
– У перекладі з французької «Антанта» означає «сердечна угода» – «ф»
– У цій війні вперше масово застосовували танки англійці– «ф»
– Американці збагатилися завдяки війні – «п».
ІV. Домашнє завдання.