Тема .Особливості рослинного і тваринного світу Північної Америки
Мета . Ознайомити учнів з особливостями рослинного і тваринного світу Північної Америки; удосконалювати навички роботи учнів із фізичною картою з картами атласу ; навички роботи в парах і групах; стимулювати розвиток творчої уяви; сприяти подальшому розвитку вмінь самостійно робити висновки, спираючись на вивчений матеріал і власний досвід; розвивати пізнавальний інтерес до предмета; формувати ціннісне ставлення до природи , до рослинного і тваринного світу
Тип уроку: урок-подорож
Обладнання: підручники , зошити з друкованою основою, фізична карта світу, атласи, глобус, макет глобуса і літака, квитки, план маршруту, презентація, комп’ютер, маркери, серветки, фішки
Хід уроку
І. Мотиваційний етап
1.Організація класу
Нумо, діти, підведіться!
Всі приємно посміхніться.
Привітайтесь до гостей. Добрий день!
Знову день, почався , діти.
Всі зібрались на урок.
Тож пора нам поспішати –
Кличе в подорож дзвінок.
А урок наш природничий
І цікавий і незвичний,
Вирушаємо у путь –
Нас цікаві справи ждуть.
2. Мотивація навчальної діяльності
На сьогоднішньому уроці ми здійснимо подорож по одному із найвологіших материків планети .
Які ви знаєте материки?
Спробуйте відгадати назву цього материка. ( Прикріплюю набір букв )
Гра «Дешифрувальник»»
ЯПІЯВЯНІЯЯЧНЯА ЯАМЯЕЯЯРЯИЯКАЯ
( Прочитайте назву материка , без букви , яка повторюється)
Північна Америка
Подорожувати з нами буде Глобус-мандрівник.
А яким видом транспорту будем подорожувати? Я пропоную здійснити подорож кораблем . тому що ми вже вивчили океани. Ви зі мною погоджуєтесь?
3. Актуалізація опорних знань.
-Щоб вирушити в подорож нам потрібно зібрати речі, а це будуть ваші знання.
Що вам відомо про цей материк?
– Покажіть на карті , де він знаходиться ?
– В якій півкулі? (Західній)
– Що вам відомо про розмір цього материка? (Посідає четверте місце за площею)
– Якими океанами він омивається материк? (Атлантичним та Тихим)
– На якому материку ми з вами живемо? ( Євразія)
Зверніть увагу на відстань між цими материками. Яким видом транспорту найзручніше вирушити у подорож ( на літаку)
Подорожуючи на літаку до Південної Америки я очікую , що ви будете на уроці
( прикріплюю великі букви УРОК)
У- уважними,
Р – розумними
О – організованими
К – кмітливими
– А чого ви очікуєте від уроку?
Щоб відправитись у подорож ми повинні дізнатися чи дозволяють нам подорожувати погодні умови подорожувати . Тому заслухаємо повідомлення учня-синоптика.
Фенологічні спостереження
Гра «Інтервю про погоду» ( з мікрофоном)
( Один з учнів виконує роль кореспондента, ставить запитання однокласникам. Відповідає той до кого підходить кореспондент)
Запитання :
– Яка зараз пора року?
– Який сьогодні день?
– Яке число і місяць?
-Яка температура повітря?
-Який стан неба?
– Чи є вітер? ( Діти записують погоду в календар спостережень)
-Чи погана це погода для подорожі? А хто любить таку погоду? Чи відповідає погода порі року?
Погодні умови нам сприяюють вирушити нам у подорож. Сідайте зручно і відправляємося у політ.
ІІ .Цілевизначення, планування
Відгадування загадок про тварин, показ картинок цих тварин.
Як ви думаєте, на якому материку живуть ці тварини?
Отже, темою нашого уроку буде: Особливості природи материків. Євразія.
А які завдання нашого уроку? ( Визначають діти )
Щоб подорожувати літаком нам потрібно придбати квитки. На квитках напишіть , що ви очікуєте від сьогоднішньої подорожі.
Подорожувати будемо за маршрутом, який ви бачите на дошці.
ІІІ. Опрацювання навчального матеріалу
1.Робота в парах
Сідаємо в літак і вирушаємо в дорогу. (Макет літака переміщуємо по карті). Перша зупинка «Карта. Глобус»
-Роздивіться зображення Південної Америки на карті в атласі та дайте відповіді на запитання.
1) У яких півкулях землі вона розташована?
2) Яке положення материка щодо екватора?
3) Які океани омивають її береги?
2. Розповідь вчителя і учнів (попередньо учні готують інформацію)
Наш літак приземляється на материк. Давайте подивимось навколо і дізнаємося , які рослини ростуть у Південній Америці. ( рослини тропічних лісів, савани, степів, пустель)
Тваринний світ (рослини тропічних лісів, савани, степів, пустель)
3. Робота з підручником
Продовжуємо подорож. Наступна зупинка « Підручник». Розгорніть підручник на с.87 і прочитайте до с.89.
Вправа «Скринька запитань». Поставте запитання один одному.
4.Фізкультхвилинка
Встаньте, діти, посміхніться,
Рідній землі поклоніться
За вчорашній день щасливий.
Ви до сонця потягніться,
Веретенцем покрутіться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
5. Робота в групах
Наступна зупинка «Презентація». Дістаньте фішку. Якщо у вас колір червоного кольору, то ви в першій групі, а якщо - синього , то в другій. Перегляньте презентацію і розкажіть інформацію яку ви почули по одному реченню по черзі.
6. Робота в зошиті з друкованою основою ( с.20)
Наступна зупинка «Зошит». Виконайте завдання в зошиті на с.20.
7.Гра «Так чи ні». Зупинка «Ігрова»
1.Євразія – найбільший материк у світі. (Так)
2.Її омиває лише Індійський океан. (Ні)
3.Материк Євразія складається з двох частин світу – Європи та Азії. (Так)
4.Щодо екватора весь материк розташований у Південній півкулі. (Ні)
5.На території Азії розташовані найвищі й найбільші гірські системи світу. (Так)
6.У Євразії протікає дуже мало великих річок. (Ні)
7.Тут знаходиться найглибше озеро на Землі – Байкал. (Так)
8.Україна розташована в Азії. (Ні)
8. Зупинка «Цікаво знати»
Кожен учень отримує картку з короткою інформацією про одну з тварин чи рослин Північної Америки , опрацьовує її і розповідає учням.
9. Гра «Фрукти і продукти»
На столі лежать фрукти та овочі. Потрібно відібрати ті які мають походження з Пн.Америки
Хвилинка – цікавинка про рослину чи тварину материка.
ІV. Рефлексивно-оцінювальний етап
Глобусу сподобалось як ви поводились під час подорожі.
Ось і закінчилася наша подорож. Чи сподобалася вона вам? Чи хотіли б здійснити реальну подорож до Північної Америки?
Продовжте речення.
-Я дізнався…
-Повторив…
-Хочу дізнатися більше про…
Домашня робота. С.87-89, переказувати. ІV рівень – підготувати цікаві факти про тварин Північної Америки.
Рефлексія. "Lego - настрій"
- Покажіть з допомогою цеглинок Lego чи задоволені ви своєю роботою на уроці.
Жовтий. Працював/працювала із захопленням.
Зелений. Мені все вдалося.
Я задоволений/задоволена.
Блакитний. Були труднощі, але я все подолав/подолала.
Синій. Мені байдуже.
Червоний. Я роздратований/роздратована.
Прочитайте свої очікування на квитку. Чи здійснилися ваші очікування?
Відгадайте , що у вас зображено на квитку? Я бажаю вам, щоб ви в майбутньому відвідали це місце.
Прочитайте свої очікування на квитку. Чи здійснилися ваші очікування?
Відгадайте , що у вас зображено на квитку? Я бажаю вам, щоб ви в майбутньому відвідали це місце.
Усміхнись усім навколо,
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов’язково День тобі веселим буде.