Тема. Загадки. Виникнення та тематика загадок.
Мета:
Навчальна: збагатити знання учня про малі жанри усної народної творчості, вчити виділяти їх характерні особливості, навчити складати загадки за опорними словами та малюнками;
розвиваюча: розвивати образність і творчість мовлення, уяву і образне мислення, допитливість і інтерес до усної народної творчості;
корекційна: збагачувати словниковий запас учня, допомагати відчути багатство мови, виховувати шанобливе ставлення до усної народної творчості.
Хід уроку
1.1 Нервово -психологічна підготовка
Пальчикові вправи «Бджола»
Виставлений середній палець притиснутий до долоні між зігнутими безіменним та вказівним пальцями. Крутити ним у різні боки.
Не мотор, а гуде, Все літаю у поле до гаю,
Не пілот, а летить, Збираю медок із різних квіток
Не гадюка, а жалить. Кого не зловлю
Того жалом колю.
«Дерево»
Обидві руки до ліктя та долоні притиснуті зовнішнім боком одна до одної. Пальці розведені й підняті догори. Ворушити ними.
Хто на зиму роздягається, Навесні веселить,
А на літо вдягається? Улітку холодить,
Восени годує,
А взимку гріє.
1.2. Організація уроку
Слухання музики, яка налаштовує на сприймання нового матеріалу.
Схилилась голівка до праці мерщій
Ти всі перешкоди здолати зумій!
Працюй наполегливо, швидко, старанно
Щоб жодна хвилина не втратилась марно.
2.1. Актуалізація опорних знань. Пропедевтична підготовка до подачі нових знань. Розгадування кросворда:
1. з а є ц ь
2. г а р б у з
3.с н і г у р
4. с и н ч к а
5.д я т е л
6. ц у к е р к и
Загадка- це стислий умовний опис когось, чогось, за яким треба відгадувати, хто це, чи що це. Виникли загадки ще у сиву давнину. Вони передавали життєвий досвід старшого покоління молодшому, допомагали розвивати кмітливість, фантазії співбесідника. Тепер загадують загадки під час навчання, відпочинку. Їх створює народ, письменники. Сьогодні і ми спробували свої сили у відгадуванні та складанні загадок.
Він жовтенький, дуже кислий,
Пити чай з ним корисно (лимон)
Інколи перші букви кожного рядка загадки –вірша, прочитанні зверху і вниз, і є відгадкою. Такий вірш називають акровіршем.
Читання акровіршів записаних на дошці і знаходження відгадок по перших літерах кожного рядка.
Ми пішли до гаю вдвох,
Я й сестра Маринка,
А в гаю тім тьох та тьох,
Та іще так дзвінко…
Що за співанки? Чиї?
То співають…(солов’ї)
Читання загадок –добавлянок із додаткової літератури
2.4. Закріплення.
Мовно –логічні вправи:
Виє, дерево ламає.
А як букву К додати
Буде в полі виростати (буря –буряк).
Після дощику в ліску
А як букву Г відняти
Будемо плавати в ставку (гриби –риби)
З Ш –люди одягають
З П –зошити сховають
З Т –на ноги взувають (лапки, шапки, папки, тапки).
Фізхвилинка
Виконання фізичних вправ під музичний супровід.
2.5. Самостійна робота
Відгадування загадок записаних на карточках з допомогою малюнків і опорних слів.
3. Заключна частина
3.1. Завдання додому.
- Навчитись гарно читати загадки в підручнику.
- Скласти одну –дві загадки. I група – 4 загадки.
3.2 Оцінювання
3.3 Підсумок уроку
Пригадати вивчені види загадок.
3.4 Нервово - психічне розвантаження