Тема: Закріплення таблиці множення числа 2. Обчислення значень виразів на дві дії. Розв’язування задач.
Мета: актуалізувати знання учнів про множення як суму однакових доданків; удосконалювати обчислювальні навички; формувати вміння множити число 2; розв’язувати складені задачі, що містять обчислення добутку чисел; розвивати логічне мислення; поповнювати словниковий запас учнів; стимулювати інтерес до вивчення математики.
Очікувані результати:
- застосовує в обчисленнях знання таблиці множення на 2;
- застосовує правило виконання дій у виразах з дужками і без дужок;
- розв’язує прості задачі;
- планує розв’язання сюжетної задачі.
Обладнання: мультимедійна презентація, мікрофон.
Тип уроку: урок закріплення знань, вмінь та навичок учнів.
Освітні галузі: математична.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Пролунав уже дзвінок,
Починати час урок.
Будемо ми працювати всі,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім другім класі
Діти – просто молодці!
Вправа «Очікування»
- Що ви очікуєте від уроку?
— Від уроку я очікую…
— Наш урок буде…
— На уроці ми будемо…
Девіз уроку:
Міркуємо - швидко!
Відповідаємо - правильно!
Лічимо - точно!
Пишемо - гарно!
II. Контроль, корекція та закріплення знань учнів.
Вправа «Мозковий штурм»
— Що називається множенням?
— Як називаються числа при множенні?
— Що показує перший множник?
— Що показує другий множник?
Усний рахунок.
а) До зайчати на обід
Завітав дружок-сусід.
На пеньок зайчата сіли
І по 2 морквинки з’їли.
Хто нам скаже одним словом,
Скільки з’їдено морквинок?(2*2=4)
б) Йшли 4 їжаки
І несли по 2 грибки.
А ви їм допоможіть –
ті грибочки полічіть.(2*4=8)
в) –В кожну миску 2 котлети
Клала лиска Віолетта,
Мисочок у лиски 6
А котлет? Хто відповість?(2*6=12)
г) Двоє вулицею йдуть,
По 5 саджанців несуть.
Скільки ямок треба,діти,
Щоб ті саджанці садити?(2*5=10)
Каліграфічна хвилинка
— Сьогодні ми повторимо написання цифри 7. Із скількох елементів вона
складається?
Зошит свій я відкриваю
І під нахилом кладу.
Ручку правильно тримаю,
Сяду рівно, не зігнусь,
За роботу я берусь.
- Напишіть рядочок цифри 7. ( Письмо цифри за зразком вчителя)
Математичний диктант (Учні записують тільки відповіді)
Скільки очей у 9 котів? (2*9=18)
Скільки вух у 5 зайців? (2*5=10)
Скільки крил у 7 горобців? (2*7=14)
Скільки вух у 6 мавп? (2*6=12)
Скільки ніг у 3 страусів?(2*3=6)
Скільки очей у 8 мишок?(2*8=16)
В 1 пакеті 2 кг печива. Скільки кг печива в 6 пакетах?(2*6=12)
III. Розвиток математичних знань
1. Удосконалення вмінь замінювати додавання множенням (с.92, №544)
- Учні одного першого класу хочуть піти до зоопарку, але не можуть зрозуміти, скільки коштує квиток. Допоможіть дітям! Запишіть у вигляді суми доданків та множення.
2. Виконання завдання № 546 (с. 92).
Міркую так: по два круга у шести овалах
2·6=12;
по 2 круга у двох рядах чотирикутника
2·2=4;
всього маємо 12+4=16
3. Засвоєння таблиці множення числа 2. (с. 92, № 543)
— Складіть за схемою приклади та розв’яжіть їх (усно).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
4. Удосконалення вмінь розв’язувати прості задачі на множення (с. 92, № 545)
- Що позначає число 2? (Скільки метрів тканини витратили на одну сукню.)
- Що запитується в задачі? (Скільки потрібно тканини для п’яти суконь?)
- Нумо представимо задачу у вигляді схеми. Її можна розв’язати додаванням, але ми знаємо, що суму однакових доданків можна замінити множенням. –
- Розв’яжімо цю задачу за допомогою дії множення (2 · 5 = 10).
5. Формування вмінь розв’язувати складені задачі, що містять обчислення добутка чисел (с. 92, № 547)
- Скільки підвіконь у класі? (4.)
- Що нам відомо про три підвіконня? (На них стоїть по 2 вазони.)
- Що позначає число 3? (Кількість вазонів на четвертому підвіконні.)
- Що запитується в задачі?
- Щоб відповісти на запитання задачі, необхідно знати кількість вазонів на трьох підвіконнях.
- Якою дією це дізнаємося? (Множенням — 2 · 3.)
- Чи можемо ми зараз відповісти на головне запитання задачі?
6.Удосконалення обчислювальних навичок. Самостійна робота (с. 92, № 548)
- Чи були у завданні вирази, між якими можна поставити знак «дорівнює»? Яке у них спільне значення?
- Порівняйте третій та четвертий приклади. Що цікавого помітили? Чим вони схожі? Чим різняться?
7. Гра «Пазли — множення». Робота в парах
— Складіть пазли.
ІІІ. Підсумок уроку. Рефлексія.
1. Вправа «Мікрофон»
- Дітки, на початку уроку ми з вами поставили собі мету, чи досягли ми її?
- А що нам допомогло впоратися зі складнощами?
- Які моменти уроку вам запам’ятались найбільше?
- А хто може сказати, що він став знати таблицю множення на 2 ще краще?
2. Пояснення домашнього завдання (с. 92, № 549, 550)