Українська мова
1 клас
Тема. Закріплення знань про звукове значення букви Бб. Читання слів. Опрацювання тексту
Мета. Закріплювати знання учнів про звукове значення букви Бб; удосконалювати читацькі навички; розвивати мовлення учнів, фонематичний слух; виховувати любов до природи, бережливе ставлення до тваринного світу.
Обладнання. Підручник «Українська мова. Буквар». 1 частина. Мар’яна Захарійчук; картки звукових моделей, слів, зображення лисенят, борсука, білки, глобуса, гребінця.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Створення емоційного зосередження дітей.
В класі усмішка гуляла,
Діток наших звеселяла.
Отже, друже, ти не спи,
Усміхнись й ім’я назви.
ІІ. Мовленнєва розминка.
1. Робота з чистомовкою.
Ба – ба – ба, ба – ба – ба!
Он на березі верба.
Бу – бу – бу, бу – бу – бу!
Доглядаємо вербу.
Бі – бі – бі, бі – бі – бі!
Сидить голуб на вербі.
Би – би – би, би – би – би!
Голуб полетів з верби.
Бу – бу – бу, бу – бу – бу!
Я люблю свою вербу
2. Вивчення скоромовки.
Бабин біб зацвів у дощ,
Буде бабі біб у борщ.
3. Гра «Повторюй і запам’ятовуй».
Читання вірша В.Гринько «Білий бичок»
Білий бичок
Біг бичок білий, біг,
А в бичечка збитий ріг.
- З ким ти буцався бичок?
Хто зламав тобі ріжок?
- З хижим вовком я змагався,
У бою ріжок зламався.
Боронив же я телятко,
Бо телятко ще малятко.
ІІІ. Повторення та закріплення знань.
1. Гра «З’єднай слова зі схемою».
Бант − ⃝ | − ⃝ |– ⃝ –
Буква – ⃝ – –
Бобер – ⃝ – │– ⃝
Барабан – ⃝ │– ⃝ –
Брід – ⃝ –
Бик – = ⃝ –
2. Гра «Шифрувальник».
- Налетів вітер і в словах переплутав всі букви. Розшифруйте, будь ласка, ці слова.
ИНТБ (бинт)
АКЛІБ (білка)
ОАНТБ (батон)
РБЗУ (зубр)
3. Фізкультхвилинка.
4. Робота з Букварем (с.104-105).
1) Гра «Утвори нові слова».
Барвінок – кіно, вікно, вінок.
2) Читання слів у табличці.
3) Читання слів «луною».
– Знайдіть слова, в яких два склади.
– Знайдіть слово з м’яким приголосним.
4) Словникова робота.
- Прочитайте прислів’я, записане на новорічних кульках.
Без труда нема плода.
(Колективне пояснення змісту прислів’я).
5) Гра «У магазині».
- Дітки, ми прийшли з вами в магазин. Нам потрібно купити вироби з хліба, у назвах яких є буква б. Що ми можемо купити?
(Булка, батон, багет бублик).
6) Фізкультпауза.
7) Опрацювання тексту.
а) Виразне читання тексту вчителем.
Бурко — старий борсук, сусід мами Лиски та двох синів - Пухнастика та Шустрика.
Тільки-но мама йшла на полювання, малі бешкетники вже нагорі. Сховаються під кущем і спостерігають
- Пухнастику, глянь, який великий та сердитий жук повзе! — вигукнув Шустрик.
- А як ти знаєш, що він сердитий? — спитав Пухнастик.
- Бо чуєш, як гуде!?
Отак брати просиділи до вечора.
- Шустрику, ходімо додому, мама буде хвилюватися.
Лисенята кинулися до мами. Вони не хотіли, щоб вона хвилювалася.
- Де ж це ви були? Я з ніг збилася, вас шукаючи. Я так хвилювалася!
- Ніколи не виходьте з дому самі, аж доки не підростете! — буркнув дядько Бурко.
- Пробач, матусю, ми більше не будемо! — пообіцяли лисенята.
За М. Князевич
- Чому не можна без дозволу виходити з дому?
- Як ви оцінюєте вчинок лисенят?
- Чи погоджуєтесь ви з думкою старого Бурка?
б) Читання частини тексту учнями.
в) Інтонування речень.
6) Гра «Добери правильну відповідь»:
- звукову модель слова білка;
- знайди предмет, в якому є звук [б′].
ІV. Підсумок уроку.
Вправа «Незавершене речення»
- На уроці я навчилася(навчився)… .
- Найбільше мені запам’яталося … .
- Складним було… .