Урок Закріплення звукового значення букви «бе». Читання слів. Словниково-логічні вправи. Опрацювання вірша Олени Пчілки «Ну-те, хто з вас там бистріший?»

Про матеріал

Метою уроку ставлю закріпити знання учнів про звукове значення букви «бе»; вправляти у

правильній артикуляції звука [б], удосконалювати навичку свідомого,

правильного та виразного читання, вміння робити звуко-буквений аналіз

слова; розвивати вміння добирати слова, подібні за значенням; розвивати

пам'ять, увагу, логічне мислення, вміння миттєвого розпізнавання слова

як елемента розвитку техніки читання, зв'язне мовлення, фонематичний

слух, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до

природи, вміння спостерігати, бажання допомогти птахам взимку,

інтерес до читання.

Перегляд файлу

Відділ освіти

Добропільської міської ради

Методичний кабінет

 

 

 

Навчання грамоти

 

Закріплення звукового значення букви «бе». Читання слів. Словниково-логічні вправи. Опрацювання вірша Олени Пчілки

«Ну-те, хто з вас там бистріший

 

 

 

                                 Урок підготувала

                                            вчитель початкових класів

                                  Добропільського НВК

                            " Гімназія- ЗОШ І-ІІІст.№1"

                                          Ягаєва Лариса Вікторівна

 

 

м.Добропілля

2015

 

Тема. Закріплення звукового значення букви «бе». Читання слів.

      Словниково логічні вправи. Опрацювання вірша Олени Пчілки

     «Ну-те, хто з вас там бистріший?»

Мета: закріпити знання учнів про звукове значення букви «бе»; вправляти у       

      правильній артикуляції звука [б], удосконалювати навичку свідомого,

      правильного та виразного читання, вміння робити звуко-буквений аналіз

      слова; розвивати вміння добирати слова, подібні за значенням; розвивати   

      пам’ять, увагу, логічне мислення, вміння миттєвого розпізнавання слова                      

      як елемента розвитку техніки читання, зв’язне мовлення, фонематичний

      слух, збагачувати словниковий запас учнів, виховувати любов до

      природи, вміння спостерігати, бажання допомогти птахам взимку,

      інтерес до читання.

Очікувані результати: учні роблять  звуко - буквений аналіз слів, будують їх звукову  

      схему, використовуючи умовні позначення звуків; правильно вимовляють в

      словах звук «б»; відповідають на запитання за змістом прослуханого, розповідають,

      про що мовиться в тексті; читають речення, короткі тексти із вивченими буквами,

      правильно інтонуючи речення;розуміють й виконують завдання, запропоновані

      вчителем індивідуально та в парах; висловлюють своє ставлення до природи.

Тип уроку: комбінований.

Жанр уроку: урок-гра.

Методично-дидактичне забезпечення уроку: сніжинка, складові таблиці,

      піраміди слів, картки зі словами, малюнок зими, звукові пенали, буквар, презентація.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

   Пролунав дзвінок,

   Починається урок.

   Працюватимо старанно,

   Щоб почути у кінці,

   Що у нашім першім класі

   Діти просто молодці!

   Щоб урок пройшов не марно,

   Треба сісти рівно, гарно

   І виконувати те,

   Про що мова зараз йде.

ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

 Діти, сьогодні я йшла до школи, і мені на долоньку упала сніжинка. Я її принесла до нашого класу. Вона хотіла би до вас звернутися.(слайд 1)

-Доброго ранку, любі діти! Я сніжинка. Запрошую вас зі мною навчатись і грати. Для цього ви повинні брати по одній сніжинці, які прилетіли зі мною, і виконувати завдання. А хором промовляти такі слова:

« Сніжинку візьмемо,

Гуртом усе почнемо».

За гарні, чіткі, правильні відповіді я подарую вам маленькі сніжинки.

ІІІ. Актуалізація знань.

1-а сніжинка:

-Зі мною будете грати,

Знання закріпляти.

  • Яку букву вивчали на прошлому уроці?
  • Які звуки вона позначає?
  • Назвіть слова, в яких зустрічаються ці звуки.

2. Читання складової таблиці.

Учні читають диференційовано, самостійно, напівголосно.

Таблиця для розвитку навичок читання №1

 

А

О

І

Е

И

Б

БА

БО

БІ

БЕ

БИ

В

ВА

ВО

ВІ

ВЕ

ВИ

Г

ГА

ГО

ГІ

ГЕ

ГИ

Д

ДА

ДО

ДІ

ДЕ

ДИ

Ж

ЖА

ЖО

ЖІ

ЖЕ

ЖИ

З

ЗА

ЗО

ЗІ

ЗЕ

ЗИ

К

КА

КО

КІ

КЕ

КИ

 

Таблиця для розвитку навичок читання №2

 

А

О

У

І

И

Е

 

СК

СКА

СКО

СКУ

СКІ

СКИ

СКЕ

СК

СЛ

СЛА

СЛО

СЛУ

СЛІ

СЛИ

СЛЕ

СЛ

БР

БРА

БРО

БРУ

БРІ

БРИ

БРЕ

БР

ВП

ВПА

ВПО

ВПУ

ВПІ

ВПИ

ВПЕ

ВП

ВЖ

ВЖА

ВЖО

ВЖУ

ВЖІ

ВЖИ

ВЖЕ

ВЖ

3. Робота в парах. Читання піраміди. ( 1 учень читає, 2 учень слідкує, і навпаки)

б

бо

бук

брат

буква

білити

білизна

бубонить

бандурист

  • Яке слово незрозуміле?
  • Яке слово найдовше?
  • Складіть речення зі словом «брат».
  • Поширте це речення.

(Завдання 1-ої сніжинки виконано, найкращі учні одержують сніжинки.)

2-а сніжинка:

-Дружно, швидко вимовляй,

Чистомовки, скоромовки промовляй!

Вправи у виразному й швидкому промовлянні.

  1. Чистомовка:

Ба:   Ба,ба,ба – на березі цвіте вер… .

Бо:   Бо,бо,бо – Богдан малює не… .

Бі:   Бі, бі, бі – білка грає на тру… .

Бу:   Бу, бу, бу – де ж вона взяла тру… ?

Би:   Би, би, би – у бобра болять зу… .

Бе:   Бе, бе, бе – він побачив те… .

  1. Гра « Комп'ютер» (вивчення скоромовки)

Бавлять ранньої пори

Бобренят старі бобри.

(Завдання 2-ої сніжинки виконано, найкращі учні одержують сніжинки.)

3-тя сніжинка:

-Все вивчене пригадай,

 до слів схему підбирай.

Звуко-буквенні вправи.

  1. Впізнай і прочитай слова з відсутніми літерами.(слайд 2)

Б..КВ..Р

Б..ЛК..

      2.  Викласти звукову модель до другого слова.

      3.  До якого слова підійде ця модель?(слайд 3)

           _О_ _О_

4-а сніжинка:

-Хто ж там, хто вже так стомився

І наліво похилився?

Треба дружно всім нам встати, фізкультпаузу почати!

ІV. Фізкультхвилинка.

«Ми маленькі сніжинки»

Діти уявіть себе сніжинками. Ніжні,тендітні вони летять до землі з хмаринок. Повіяв вітерець,і закружляли сніжинки у танку. Повіяв вітерець сильніше,і сильніше закружляли сніжинки і тихо летять до землі,укриваючи сніговою ковдрою все:дерева,будинки,землю.

(діти вільно рухаються під мультимедійну презентацію)(слайд 4)

(Після виконання фізкультхвилинки всі діти отримують сніжинки.)

V. Повідомлення теми і мети уроку.

VІ. Опрацювання нового матеріалу

  1. Робота за підручником. (Буквар стор. 110-111)

5-а сніжинка:

-Зі мною ви пограйте,

Слова скоріше прочитайте!

 1) Читання слів у стовпчиках.

- Чим відрізняються значення слів у кожному стовпчику? Поясніть.

2) Читання слів у стовпчиках за стрілочками.

(Підготовлені діти пояснюють значення слів: балка, бандура, бандурист)

- Ви мали знайти пояснення значення слів балка, бандура, бандурист. (3 учні)

 1 учень

 Балка – яр із пологими схилами.

 2 учень

 Бандура – український народний багатострунний щипковий музичний інструмент овальної форми.

 3 учень

 Бандурист – музикант, який грає на бандурі, або співак, що акомпанує собі на бандурі.

Діти читають слова, називають спільну частину слів, називають слова, які вже зустрічались на цьому уроці (бандурист, білка, бобер)

(Завдання 5-ої сніжинки виконано, найкращі учні одержують сніжинки.)

3) Хвилинка розвитку мовлення.

- Яка зараз пора року?

 - За якими ознаками ви впізнаєте зиму? (слайд 5)

 - Складіть речення за малюнком.

 Висновок. Важко пташкам взимку. Потрібно разом з батьками зробити годівничку, повісити поблизу будинку чи вікна і підгодовувати пернатих крихтами хліба, зерном, насінням. А синички полюбляють несолоне сало. Птахи віддячать вам за таку турботу своїм веселим співом навесні.

6-а сніжинка:

-Гарно всі читаємо,

Текст новий вивчаємо!

4) Опрацювання вірша Олени Пчілки «Ну-те, хто з вас там бистріший?»

а) Словникова робота.

- Як ви розумієте - купи снігу? (слайд 6)

(На слайді надруковані слова із вірша з незнайомими буквами. Вчитель читає їх, учні читають «луною».)

-Прослухайте вірш і скажіть, про яку пору року йдеться у віршику?

б) Зразкове читання сильними учнями.

- -Про яку пору року йдеться у віршику?

в) Напівголосне читання учнями.

г) Бесіда за прочитаним:

 - Про яку ознаку зими сказано у вірші?

 - Що вирішили зробити зі снігу хлопці?

 - Хто дивувався їх роботою?

 5) Дидактична гра «Визнач послідовність дій».

- Розкажіть, як зліпити снігову бабу?

 6) Мовно-логічні вправи.

 а) - Перестав букви у словах за номерами. Які нові слова утворились?

 Банка – кабан, бук – куб.

 б) - Які нові слова можна утворити з букв слова «барабан»?

 Барабан – баба, …

 в) Робота в парах.

 - Доведіть багатозначність слова «баба». Метод «прес».

Я вважаю …

 Тому що …

 Отже …

 7) Робота над текстом «Снігова баба і зайчик»

а) Словникова робота.

- Прочитайте слова. Чим відрізняється значення цих слів?

 мочити             шипіти                                вели

 промочите       прошипіти                      підвели

 - Де і коли можна промочити ноги?

 - Чим це небезпечно?

 - Як можна вберегтися від цього?

 - Якщо вже промочив ноги, що потрібно зробити, щоб не захворіти?

 б) Читання І абзацу вчителем.

- Яка погода була надворі?

 - Чим вирішили зайнятися діти?

 - З чого почали роботу?

 - З яким зауваженням звернувся до них старий гусак?

 в) Читання ІІ абзацу напівголосно.

- З чого діти зробили сніговій бабі очі, ніс?

 - А що намалювали?

 - Що вдягли на голову?

 - Чим відрізняється картинка від тексту?

 г) Читання ІІІ абзацу «буксиром».

 (Учні починають читати мовчки. Одночасно з ними виразно і голосно цей самий текст читає учень, який добре читає. Його темп має бути дещо швидшим від середнього. Читаючи за учнем, решта дітей має встигати читати мовчки.)

- Що порадив дідусь покласти біля снігової баби?

 - Для чого це потрібно зробити?

 - Чим можна підгодовувати взимку зайчиків?

 - Які б хороші слова ви сказали дідусю? (дякую, …)

8) Творча робота за малюнком у підручнику (стор. 111)

 - Придумайте продовження цієї історії. Розкажіть, що було далі.

(Завдання 6-ої сніжинки виконано, найкращі учні одержують сніжинки.)

VІІ. Підсумок уроку

Урок підходить до кінця, сніжинок вже нема!

З радістю ми грались, щиро, від душі.

- Діти, я пропоную вам на дошці  розмістита ваші сніжинки так, щоб вийшла снігова баба.

Гра «Мікрофон».

- Якими враженнями від уроку ви поділитесь вдома?

 - Яку букву ми повторювали на уроці?

 - Який звук вона позначає?

 - Які оповідання опрацювали на уроці?

- Що для вас було найцікавішим?

 - Давайте подякуємо сніжинці, яка вас грою зацікавила, знань усім додала. Скажемо всі разом: дякуємо тобі!

 

 

 

 Використані джерела:

  1. Захарійчук М.Д., Науменко В.О. Буквар: підручник для 1 класу загальноосвітніх навчальних закладів. – К.: Грамота, 2012. – 176 с.
  2.  Інтерактивніметоди навчання в практиці роботи початкової школи / Упорядн.

Стребна О.В., Соценко А.О. – Х.:Вид. група «Основа», 2007.-176с.

  1.  Інтерактивні технології навчання у початкових класах / Авт. – упор. І.І.Дівакова – Тернопіль: Мандрівець, 2007. – 180 с.

  4.  Цікава дидактика. Українська мова. 1-4 класи / Автор-укладач І.Є.Сєрпухова. – Х.: Веста: Видавництво "Ранок”. – 2005. – 304 с.

  5.  Народ скаже – як зав’яже: Укр. нар. Прислів’я, приказки, загадки, скоромовки. Для серед. шк. віку / Упоряд. Та передм. Н.С.Шумади; Іл. Ю.І.Криги. – К.: Веселка, 1985. – 173 с., іл..

  6.  Словник + довідник. Початкова школа. Українська мова / Уклад. Співак Т.К., Якименко О.О. – Харків: Весна, 2008. – 464 с.

docx
Додано
22 березня 2018
Переглядів
1375
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку