Тема: Запилення
Цілі уроку:
- розширити поняття про квітку, як орган статевого розмноження, сформувати поняття «запилення», ознайомити учнів з основними типами запилення, особливостями пристосування квіток до запилення різними способами, виявити спільні та відмінні ознаки самозапилення, перехресного та штучного запилення й їхнє біологічне значення;
- розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, уміння аналізувати. Творчо мислити, створювати атмосферу співпраці;
- виховувати естетичне сприйняття природи й розуміння необхідності її охороняти та берегти
Тип уроку: засвоєння нових знань
Обладнання: мультимедійна презентація учнів, підручник, малюнки та гербарій, рослини з різними способами запилення, таблиця «Типи суцвіть», пейзажі квітучих рослин різних угруповань
ХІД УРОКУ
І. Організаційний момент
Добрий день! Усі сідайте
Зручнесенько вмостіться,
Один одному посміхніться.
І часу не гаймо, урок розпочинаймо.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
1.1 Фронтальна бесіда
- Що таке суцвіття?
- Які типи суцвіть ви знаєте?
- Назвіть прості суцвіття й покажіть їх на таблиці?
- Охарактеризуйте будову простих суцвіть і наведіть приклади рослин, яким вони притаманні?
- Назвіть складні суцвіття, знайдіть їх на таблиці
- Чим складні суцвіття відрізняються від простих?
- Назвіть приклади рослин із складними суцвіттями
- У чому полягає біологічне значення суцвіть?
1.2 Вправа «Закінчити речення»
1) Типова квітка складається …;
2) Головні частини квітки – це…;
3) Сукупність квіток однієї рослини розміщених у певному порядку одна біля одної …;
4) За характером галуження головної осі й розміщення квіток розрізняють суцвіття … і ….;
5) Зібрані у суцвіття квітки …. це пристосування рослин для поліпшення ….;
6) у суцвітті утворюється більша кількість плодів, ніж у…;
7) Квітки дрібних розмірів здебільшого зібрані в….
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів
Подивіться, які різноманітні форми й будови мають квітки: яскраві пелюстки різного кольору й різної форми, деякі непоказні й зовсім не мають пелюсток, пелюстки сидять у віночку окремо й зростаються тичинки коротенькі й на довгих тичинкових нитках, маточки з довгими й короткими стовпчиками або зовсім без них, з ароматом, який можна вловити здалека і зовсім без нього, деякі поєднують яскравість своїх пелюсток із сильним ароматом. Задля чого усі ці «старання» рослин? Невже тільки для того, щоб покрасуватися перед нами та перед комахами, які весь час кружляють над ними та перед вітром, що колише їх? А причини зовсім інші. Нам треба сьогодні їх визначити й пізнати ще одну таємницю рослин
ІV. Оголошення теми та завдання уроку
Учитель: Сьогодні на уроці ми вивчатимемо тему «Запилення».
Завдання уроку:
1) з’ясувати сутність процесу запилення та визначити типи запилення;
2) ознайомитися з особливостями самозапилення, перехресного та штучного запилення;
3) визначити риси пристосування рослин до різних способів перехресного запилення;
4) учитеся працювати з текстом підручника, малюнками, гербарієм;
5) розвивати логічне мислення;
6) виховувати бережливе ставлення до рослин, повагу до людей. Чиї професії пов’язані з вирощуванням культурних рослин.
V. Вивчення нового матеріалу
Учитель: Ви неодноразово спостерігали, що комахи перелітають з квітки на квітку, повзають по квітці й щось там роблять.
У ХХ столітті європейці завезли в Австралію конюшину. Її висіяли, насіння проросло, рослина розквітла, але плід і насіння не утворилися. Рослини стали плодоносити тільки тоді, коли завезли джмелів.
Озвучте свої думки з приводу цього факту.
Складання опорної схеми «Запилення» за допомогою тексту підручника (§35, с. 131 – 133)
Робота в парах (прийом «Квітка»)
Кожній парі роздані аркуші паперу у формі квітки, на яких написані слова: запилення, самозапилення, перехресне запилення. Вітрозапильні рослини. Комахозапильні рослини. Учні працюють з підручником (с. 131 – 133, §35) та знаходять пояснення термінів, записаних на аркушах
Робота в групах
(звіт учні на основі їхніх презентацій)
Група 1. Пристосування, що мають рослини, які запилюються вітром
Група 2. Пристосування, що мають рослини, які запилюються комахами
Група 3. Пристосування, що мають рослини, які запилюються водою
Група 4. Пристосування, що мають рослини, які запилюються птахами
Група 5. Пристосування, що мають рослини, для яких характерне самозапилення
Група 6. Рослини, які запилюються штучно
Проблемне запитання
- Порівняйте суцвіття берези й каштана. Зробіть висновок про спосіб їх запилення.
На основі порівнянь, заповнити таблицю
Пристосування рослин до запилення
Ознака |
Вітрозапильні |
Комахозапильні |
1. Оцвітина 2. Запах 3. Нектар 4. Пилок
5. Тичинкова нитка |
Невиразна --- --- Сухий, легкий, велика кількість довга |
Яскрава + + Клейкий, великих розмірів
Нормальних розмірів |
20% |
60% |
Повідомлення учнів
1) Особливості штучного запилення
2) Видатні вчені – селекціонери України
VІ. Узагальнення та систематизація знань учнів
1. Біологічні задачі
А) Квітка томата, ще в бутоні, була закрита марлевим мішечком. Бутон розпустився. Потім утворився плід. Яким способом відбулося запліднення?
Б) У теплицю висадили розсаду огірків та помідорів. Через деякий час огірки зацвіли , але плоди не утворилися. Плоди помідорів, натомість, розвивалися добре. Чим це пояснити?
2. Впарва «Вільний мікрофон»
Учні дають відповіді на запитання, котрі розміщені на с. 134 в підручнику
VІІ. Підбиття підсумків уроку
1. Оцінювання діяльність учнів на уроці
2. Рефлексія
VІІІ. Домашнє завдання: прочитати §35, скласти кросворд з перевірочним словом «запилення», * підготувати повідомлення про Сергія Гавриловича Навашина