Урок. Збірка « Зів’яле листя».Мотиви туги і страждань. Народнопоетична основа поезій циклу. Особливості поетичного стилю І. Франка.

Про матеріал
Мета даного уроку ознайомити учнів із збіркою І.Франка « Зів’яле листя», розкрити світ почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра; допомогти учням зрозуміти неперевершену красу інтимної лірики І.Франка; розвивати виразне читання, уміння аналізувати поезії; виховувати усвідомлення того, що любов – найвеличніше із людських почуттів, яке необхідно берегти й шанувати.
Перегляд файлу

Тема.  Збірка « Зів’яле листя».Мотиви туги і страждань. Народнопоетична                                     

           основа поезій циклу. Особливості поетичного стилю І. Франка.

           Поетичне новаторство.

Мета: ознайомити учнів із збіркою І.Франка « Зів’яле листя», розкрити світ

          почуттів і пристрастей, створений поетичним словом великого майстра;

          допомогти учням зрозуміти неперевершену красу інтимної лірики

          І.Франка;

          розвивати виразне читання, уміння аналізувати поезії;

          виховувати усвідомлення того, що любов – найвеличніше із людських    

          почуттів, яке необхідно берегти й шанувати.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: портрет  І.Франка, фотоілюстрації, збірка творів, презентації.

Епіграф уроку: « Любов – це кара, це сумна в’язниця,Бог від якої заховав ключі » ( П. Сорока ).

 

                                     Хід уроку

  1. Організаційний момент. за питаннями:
  2. Актуалізація опорних знань.

а). Бесіда за питаннями

- Де і коли народився І.Франко?

( 27 серпня 1856р. с.Нагуєвичі Дрогобицького повіту у родині коваля).

- Де навчався поет після закінчення Дрогобицької гімназії ( 1875)?

( у Львівському університеті).

  • У якому році вийшла у світ перша збірка і яку назву вона назву?

( 1876р. « Балади і расскази»).

  • У якому часописі 10 років працював поет?

( « Кур’єр Львовскі»).

  • Як звали дружину І.Франка ?

( Ольга Хорунжинська).

  • Назвіть відомі вам збірки письменника.

( «З вершин і низин», « Зів’яле листя», « Із днів моєї молодості» .)

б). Розв’язування тестових завдань.

1. Вкажіть роки життя І.Франка:

а). 1845-1900;                   б).1855-1913;

в). 1856-1916;                   г). 1845-1916.

2. Перша збірка І.Франка має назву:

а). « З вершин і низин»;

б). « Мій Ізмарагд»;

в). « Балади і расскази».

3. У якій гімназії навчався І.Франко?

а). Дрогобицькій;

б). Львівській;

в). Стрийській.

4. У якому університеті І.Франко захистив докторську дисертацію:

 

 

а). Віденському;

б). Львівському;

в). Чернівецькому.

5. Чи займався І.Франко перекладацькою роботою?

а). Так;

б). Ні.

3. Оголошення теми, мети і завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів.

4. Сприймання і засвоєння учнями нового матеріалу.

а). Слово вчителя.

    Кохання…Воно існує, мабуть, відтоді, як на землі з’явилась людина. Це той божественний дар, який піднімає людину над усім скороминущим і, власне, є добром, яке ніколи не поминає; це – феномен вічності. Тема кохання – чистого, благородного почуття – вічна тема в літературі. Недарма в народі кажуть: « Світ постав з любові». Глибоко хвилюючі слова про кохання знаходимо у збірці І.Франка « Зів’яле листя» з підзаголовком « лірична драма».

   Збірку поет писав десять років ( 1886-1896). Власне тут ми зустрічаємо « то голосні ридання ридання », « підстрелені пташки», зойки враженого серця і душі.

    Під тягарем життєвих обставин 40-ка річний поет втомився, знесилив-

ся , почувся « зраненим звіром», що утікає в нетрі. Любовна драма над-

ломила його морально, надірвала його душу, переповнила його єство не-

стерпною мукою. Були ще невдачі і в громадській сфері – переслідуван-

ня  І.Франка польською і українською владою, його третє ув’язнення, не-

допущення викладання у Львівському університеті. Особисті і громадсь-

кі мотиви переплелись у душі поета і знайшли поетичне відображення  у

збірці « Зів’яле листя».

    Ще декілька слів хочу сказати про Супруна, молодої людини-самогуб-

ця, щоденник якого став нібито основою для написання збірки.  Щоден-

ник пристрасного закоханого надрукований у вигляді передмови, чому

кажу нібито? Тому що вже у другому виданні збірки ( 1911) сам автор говорить, що поезія його власна, а не того самогубця, і що цей щоденник

взагалі є літературною підробкою. Багато вчених спробували знайти істину. На існування Супруна вказував нарис Уляни Кравченко « Пер-

ший рік практики » з циклу « Спогади вчительки», але, як стверджують

франкознавці, І.Денисюк і В.Корнійчук, насправді у цих спогадах  Уля-

на Кравченко описала стосунки, які у неї були стосунки із Франком, а

якщо бути точнішим, то ті стосунки, які вона би хотіла бачити, а не які були насправді. Звідси вчені стверджують, що Франко є єдиним автором збірки.

     Сама збірка , за словами М.Коцюбинського, наповнена « легкими,

 

 

 

 

ніжними віршами, з такою широкою гамою почуттів і розуміння душі людської , що, читаючи їх, кому оддати перевагу: чи поетові боротьби, чи поетові лірикові, співцеві кохання і настроїв ».

       Важко знайти у світовій літературі більш хвилюючу поетичну розпо-

відь про страждання людської душі, зраненими життєвими незгодами і

нещасливим коханням, як збірка « Зів’яле листя».

      Учень читає поезію « Чого являєшся мені у сні?..»

                   Чого являєшся мені

                    У сні?

                    Чого звертаєш ти до мене

                    Чудові очі ті ясні,

                    Сумні,       

                     Немов криниці дно студене?...

б). Слово вчителя.

      Збірка складається з трьох розділів, образно названих жмутками. Три

 « жмутки» - це три дії, зміст яких життя і нещасливе кохання ліричного героя. Конфлікт дуже напружений : адже тричі йому  « являлася любов»,

тричі « ключі від раю в руці держав » і тричі поет втрачає надію на щастя, прокляв життя і поклав йому край. Нерозділене кохання залишило по собі « невтомну тоску »,засипавши снігом сподівання: « Замерзли в серці мрії молодечі, ілюзії криниця пересохла ».

      Як уже зазначалося, збірка складається з трьох  « жмутків ». У пер-

ших двох – інтимна лірика,що передає глибокі почуття палкого, але не-

щасливого кохання. Лірика третього « жмутка » - найсуб’єктивніша. Провідна тема цих поезій – трагічні переживання поета, зумовлені не-

розділеним коханням.

     У поета було три великих кохання житті: Ольга Рошккевич, Юзефа

Дзвонковська, Целіна Журовська. Автор точно подає образи цих жінок і ті почуття, які він до них відчував.

     Учень:  Тричі мені являлася любов…

     Першою була Ольга Рошкевич…

     Учениці: Одна несміла, як лелія біла

                     з зітхання й мрій уткана, із основ

                     Сріблястих, мов метелик підлетіла.  

                      Купав її в рожевих блисках май.

                      На пурпуровій хмарі вранці сіла

                      І бачила довкола рай і рай.

                      Вона була невинна, як дитина,

                      Пахуча як розквітлий свіжо гай.

Учень. Наша любов тяглась десять літ, батьки зразу були прихильні мені,

             але по моїм арешті заборонили зустрічі…

 

 

 

 

Вчитель. Страждала Ольга, страждав Франко. Але відколи Ольга вийшла

                 заміж офіційно почав шукати собі « утішеніє » з іншими. Чому

                 так сталося? Кожне з них пояснює по-іншому. Вона – що якби

                 Франко хотів справді з нею одружитися, то одружився б всупе-

                  реч усьому. Він – що усвідомлював, яке непросте життя його

                  чекає, а тому не міг приректи кохану на страждання.

             У житті поета з’являються: Уляна Кравченко та Ольга Білинська.

                 але не про них писав…

Учениця. Явилась друга – гордая княгиня,

                 Бліда мов місяць, тиха і сумна,

                 Таємна й недоступна, мов святиня.

Вчитель. Юзефа була дівчиною надзвичайної краси. І.Франко просив                   руки і серця в Юзефи, але вона знала, що хвора на туберкульоз                             відмовилась від щастя, щоб у скорому часі не травмувати коха-

                ного своєю смертю. Померла в 30 років, працювала народною

                вчителькою.

             До образу третьої коханої Франко підбирає зовсім інші слова.

Учениця.     Явилась третя – женщина чи звір?

                     Глядиш на неї і очам приємно,

                     Впивається її красою зір.

                     Ісила розпливається в простір.

Вчитель. Целіна Жуковська була жінкою надзвичайно примхливою і гор дою, вона так і не відповіла на любов поета.

в). Народність збірки.

     Народними піснями стали вірші із збірки « Ой ти, дівчино, з горіха зерня», « Червона калино, чого в лузі гнешся?»

      Групова робота.

Одній групі пропонується прочитати і дати характеристику вірша « Ой ти, дівчино, з горіха зерня », а другій – « Червона калино, чого в лузі гнешся? ».

  У вірші « Ой ти, дівчино з горіха зерня» добре показано переживання ліричного героя через свою нерозділену любов. Кохана вродлива і мила, але неприступна і безжальна. Поет подає контрастними порівняннями, які властиві народній пісні. Народнопоетичними засобами Франко відтворює драматизм палкої любові героя ліричної драми, показує супе-

речливість його почуттів. Для нього мила, яку він втратив, водночас є ра-  дістю і горем. Лишилась тільки невгасима любов, яка ранить його серце.

   Душевна щирість та справжня любов чоловіка проявляється повною мірою у відсутності будь – якого осуду поведінки коханої.

 

 

 

 

  Поезія покладена на музику композитором А.Кос – Анатольським.

   Також хвилюючою є поезія « Червона калино, чого в лузі гнешся? » на-

писана в стилі української народної пісні. Вона написана у формі діалогу між червоною калиною і дубом, характерним для народної пісні. За на –

родними піснями калина – це образ вродливої дівчини, а дуб – молодий

парубок. В поезії дуб виступає як символ сили. Він у своїх звертаннях 

запитує у калини: « Червона калино, чого в лузі гнешся?». А калина з глибоким сумом відповідає, що дуб своїм гіллям закрив їй сонце, підто-

чив сили, тому вона не може рости вгору.

    У вірші своєрідно поєднуються елементи літературного й народного стилю. Часто вживаними запитаннями підсилюється увага до глибоких

Переживань героя, викликається співчуття до важкого внутрішнього ста-

ну людини.

     Ритміка поезії чітко виражена і передає настрій поетичних героїв. За- собами уособлення поет майстерно відобразив у прагненнях калини до

світла і сонця, любові до життя, важкі переживання людини.

     Поезія відзначається глибоким ліризмом і високою музичністю. По –

Кладена на музику Наденком.

г). Робота з підручником ( по групах ).

      Виписати по одній поезії із кожного жмутку і записати на дошці.

      1 жмуток – « Я не надіюся нічого…»;

      2 жмуток – « Чого являєшся мені у сні?»;

      3 жмуток – « Надходить ніч. Боюсь я тої ночі ».

д). Творча робота.

      Намалюйте як ви уявляєте собі кохання І.Франка ( використовуючи   символи).

( Учні малюють на аркуші паперу, використовуючи кольорові олівці. Ко- ли робота виконана, діти пояснюють чому саме так зобразили кохання).

5. Систематизація та узагальнення.

     Бесіда

  • Протягом скількох років І.Франко створював збірку « Зів’яле листя»?

     ( десять років ).

  • Із скількох жмутків складається збірка? ( із трьох ).
  • В якому віці автор написав « Ліричну драму »? ( у 40 віці ).
  • Який головний мотив, що об’єднує всі поезії? ( мотив нещасливого

кохання ). 

  • Які ліричні поезії нагадують українські народні пісні? ( « Червона калино, чого в лузі гнешся?», « Ой ти, дівчино, з горіха зерня »).

6. Підсумок уроку.

    а). Оголошення результатів діяльності учнів.

    б). Заключне слово вчителя.

 

 

 

 

  Збірка « Зів’яле листя » цікава тим, що в ній відображені любовні страждання непересічної, могутньої духом людини. Ліричний герой збір-

ки, можливо, найскладніша постать у всій Франковій поезії. Це жива, ба-

гатюща, гаряча й глибинна натура. Автор малює любов як діяння, як най-

вищий витвір душі. Його любов до жінки – велична, правдива. « Зів’яле

листя» є чудовим зразком естетики інтимних почуттів. Разом з тим вона є і зразком того, як поет, користуючись національною пісенною формою твору, підносить проблеми загальнолюдського значення.

    Тому і сьогодні поезії І.Франка чарують нас, вивищують, роблять чис-

тішими, духовно багатшими.

7. Домашнє завдання.

    а). Вивчити напам’ять поезію « Чого являєшся мені у сні?».

    б). Зробити ідейно – художній аналіз даної поезії.

    в). Підготувати усне висловлювання на тему: « Зів’яле листя в серці і                пам’яті поета».

         

                

doc
Додано
14 квітня 2021
Переглядів
627
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку