Урок 14 11 клас
Тема. Земля і Місяць. Планети земної групи
Мета уроку: узагальнити знання учнів про планету Земля та її супутник Місяць; розглянути основні характеристики планет земної групи, їх дослідження космічними апаратами;
розвивати критичне мислення;
розширювати науковий світогляд учнів.
Обладнання: відео: Меркурій (https://youtu.be/rTKRtaSdWFY);
Меркурій. Дивовижні факти про планету та її характеристики (https://youtu.be/Wcm4e4gK1_w);
Венера (https://youtu.be/IOt5Zj7pJgc);
Планети земної групи (https://youtu.be/CqGf3Gb7QcU) ;
таблиця ,,Сонячна система“
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: подорож до планет земної групи
Хід уроку
Для того, щоб прийти до справжнього знання, треба спочатку відчути сумніви. Арістотель
Рухаючись вперед, наука непристанно перекреслює сама себе.
Віктор Гюго
План вивчення теми (4 год)
1. Історія вивчення, склад і будова Сонячної системи
2. Тема і мета уроку.
3. Завдання: заповнити таблиці упродовж уроку
|
Меркурій |
Венера |
Земля |
Марс |
Діаметр |
|
|
|
|
Маса |
|
|
|
|
Густина |
|
|
|
|
Рельєф |
|
|
|
|
Період обертання навколо осі (зоряна доба) |
|
|
|
|
Період обертання навколо Сонця (зоряний рік) |
|
|
|
|
Нахил орбіти |
|
|
|
|
Кількість супутників |
|
|
|
|
Температура, тиск |
|
|
|
|
Атмосфера |
|
|
|
|
Магнітне поле |
|
|
|
|
4 . Особливості планет земної групи.
Планети земної групи мають високу густину та складаються переважно з силікатів та металізованого заліза (на відміну від газових гігантів та льодовихкарликових планет, об’єктів пояса Койпера та хмари Оорта).
Найбільша планета земної групи — Земля, більше ніж у 14 разів поступається в масі найменшому газовому гіганту — Урану, але при цьому у 400 разів масивніша найбільшого об’єкта поясу Койпера.
Планети земної групи складаються переважно з кисню, кремнію, заліза, магнію, алюмінію та інших важких елементів.
Всі планети земної групи мають наступну будову:
З поміж планет земної групи тільки у Меркурія немає кори, оскільки вона була розбита в результаті метеоритних бомбардувань. Земля відрізняється від інших планет групи наявністю великої кількості гранітів у корі.
Дві планети земної групи (Земля та Марс) мають супутники і жодна зі всіх чотирьох планет групи не має кілець.
5. Земля – наша планета.
6. Місяць – природний супутник Землі.
7. Меркурій – найближча до Сонця планета.
8. Венера – найгарячіша планета Сонячної системи.
9. Марс – червона планета
IV. Закріплення навчального матеріалу.
1. Що спільного у планет земної групи? Чому ця група названа саме так?
2. На яких планетах земної групи відбувається зміна пір року?
3. Чому дорівнює сонячна доба на Меркурії, Венері, Марсі?
V. Рефлексія
Інтерактивна вправа ,,3 – 2 – 1“:
назвати 3 факти, які найбільше зацікавили на уроці;
вказати 2 питання, які б ви хотіли розглянути детальніше;
який 1 важливий висновок ви зробили для себе.
VІ. Домашнє завдання.
§1 (тема 3, с. 43-50); опрацювати запитання після параграфу і дати на них відповідь.
Групі учнів підготуватися до уроку-подорожі до планет-гігантів.