Урок "Жіночі образи у романі Стендаля "Червоне і чорне"

Про матеріал
матеріал розкриває жіночі образи , їх роль у творі та у зображенні внутрішнього світу Жульєна Сореля, допомагає учням зрозуміти силу почуттів героїнь роману
Перегляд файлу

План уроку

 

Тема. Обличчя кохання (Своєрідність теми кохання та її втілення в жіночих образах роману «Червоне і чорне» Стендаля)

Мета: дослідити своєрідність розкриття теми кохання у творі, допомогти учням з’ясувати роль  жіночих образів у розкритті внутрішнього світу Жульєна Сореля;

 вдосконалювати в учнів навички роботи з текстом, вміння характеризувати героїв твору, виявляти авторську думку, розвивати уміння зіставляти явища літератури і життя;

 спонукати учнів до глибокого осмислення проблем життя, виховувати відповідальність за створення сім’ї, за свої почуття.

Тип уроку: урок практичного використання знань та вмінь.

Вид уроку: урок-дискусія.

Обладнання : комп'ютер, проектор, екран (для презентації).

Наочне та дидактичне забезпечення: портрет Ф. Стендаля, виставка його творів, мультимедійна презентація.

Методи і прийоми: слово вчителя, дослідження, робота в малих групах, елементи диспуту, прийом «дерево передбачень», інтерактивна вправа «впізнай героя».

Міжпредметні зв’язки: історія, українська література, художня культура.

Очікувані результати: учні вміють працювати з текстом роману, висловлювати власні думки, складати порівняльну характеристику образів, працювати в малих групах, дискутувати та аргументувати свої судження.

                                                                    У жінки – все серце , навіть голова

                                                                                                            Ж. Поль

                                                                    Любов- це кара , це сумна в’язниця, Бог від                                                                                якої заховав  ключі 

                                                                               П. Сорока

Хід уроку

І. Організація навчальної діяльності:

- перевірка присутності учнів;

- перевірка готовності до уроку;

- повідомлення теми і мети уроку.

Слово вчителя.

Сьогодні ми з вами продовжимо знайомство з романом Ф. Стендаля «Червоне і чорне», зокрема з жіночими образами, то ж запишіть тему уроку у зошити.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Образ жінки, коханої – один із вічних у світовій літературі. Важко назвати письменника, який би обминув увагою цей образ. Давайте пригадаємо ті жіночі образи, які справили на вас незабутні враження під час вивчення творів української та зарубіжної літератур (використовується прийом «впізнай героя» за портретними характеристиками).

ІІІ. Мотивація пізнавальної діяльності.

1.Емоційно-психологічна хвилинка (« Тема кохання в скульптурі»- відеоматеріали).

2.Звернення до епіграфів, їх аргументація.

3.Слово вчителя

Жінка і кохання – нерозривні поняття: заради жінки здійснюються подвиги і злочини, розкриваються найкращі й найогидніші чоловічі якості. Є й «альфонси», які використовують жінок для досягнення своєї мети, здійснення кар’єри. В образі Жульєна Сореля автор теж показав чоловіка, життя якого складалося через стосунки з жінками, вони були «зброєю» героя у вирі життя. Але чи завжди ці стосунки були прекрасними? Чи одне лише кохання допомагало героєві? Чи може бути два кохання в житті людини?

 

На ці та інші питання ми й спробуємо дати відповідь, а ще розкрити своє розуміння кохання, порівняти його з розумінням автора та героїв роману.

IV. Вивчення нового матеріалу.

Пошуково-дослідницька робота в малих групах: учні складають  характеристики пані де Реналь та Матильди де Ла-Моль за схемою:

вік,

деталі зовнішності,

сімейний стан,

читацькі інтереси,

ставлення до релігії,

ставлення до оточуючих,

проблема фінансів,

мрії,

характер почуттів,

вплив на Жульєна.

Представники від кожної групи зачитують анкети героїв.

Дискусія над питаннями:

Що ж це за почуття-кохання? Як ви його розумієте?

Чи мала пані де Реналь право на стосунки з Жульєном, адже вона- заміжня жінка?

Чим вам симпатична чи несимпатична ця героїня?

Чи можна Луїзу назвати зразковою матір’ю? легковажною жінкою?

Як вона сприймає хворобу сина?

Чи відбувається в душі пані де Реналь якась боротьба?

Що ми знаємо про заміжжя цієї жінки?

Як склалися її стосунки з чоловіком?

Ким пані де Реналь почувається, закохавшись у Жульєна?

Схарактеризуйте почуття Жульєна до Луїзи.

Лист Луїзи до маркіза де Ла-Моля- це зрада чи прояв чесноти?

Чи знаходить вона душевну рівновагу в своїх почуттях?

Висновок.

Жульєн Сорель прагнув самоствердження. Кохання найшанованішої пані Вер’єра піднімає наївного й водночас цинічного юнака вище самого мера, та саме в цьому коханні розкриваються найкращі якості душі героя, здатність на щирі та сильні почуття. Пані де Реналь бореться зі своїми почуттями, намагається їх стримати, навіть вважає себе злочинницею, яка порушує загальноприйняті норми моралі, та , як і Жульєн, знаходить душевну рівновагу лише тоді, коли починає жити відповідно до своїх почуттів і прагнення щастя. Відвідуючи Жульєна у в’язниці, вона вже не боїться чоловіка і морального осуду, а цілковито віддається своїм почуттям. Така щира поведінка героїні, «природне життя» є і для самого Стендаля ідеалом.

Продовження дискусії.

Що являє собою Матильда де Ла-Моль?

Що спільного у Матильди з Жульєном?

Про що мріє Матильда?

Які наміри у її батька?

Що її приваблювало в Жульєні?

Чому Матильда першою зізнається у коханні?

Який характер носять почуття  Матильди?

Як поводиться Матильда, коли дізнається про вчинок Жульєна?

Чи прощає вона коханому зраду?

Чи справжніми були почуття Жульєна до Матильди?

Чи усвідомив він свої помилки?

Як ви ставитесь до думки, що людина може кохати тільки раз?

Фінал роману- це поразка чи перемога кохання?

Висновок.

Незважаючи на духовну близькість Матильди і Жульєна, жіночим ідеалом для Стендаля є все-  таки не Матильда, а пані де Реналь. Матильда завжди залишатиметься дочкою маркіза за звичками нещирості та гри, вона не завжди здатна поступитися власною гордістю.

Пані де Реналь не така вишукана, розумна, дотепна, як суперниця, але має перевагу над нею - уміє самовіддано кохати, і саме це цінував Стендаль. Кохаючи, його героїні зовсім по-різному виявляють свої почуття через власні вчинки:. вагаючись і страждаючи, жертвуючи і палаючи пристрастю .За допомогою внутрішніх монологів ми змогли виявити своєрідність характерів героїнь і таким чином побачили два різних «обличчя кохання» в романі.

V. Закріплення набутих знань, умінь і навичок. Інтерактивна вправа «дерево передбачень»

Якби Жульєн Сорель залишився жити…

VІ. Оцінювання знань.

VІІ. Домашнє завдання. Вивчити за підручником: Наливайко. Зарубіжна література 10 клас, стор. 39-41; підготуватися до усного аналізу епізоду роману, який найбільше вразив.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

docx
Додано
19 грудня 2025
Переглядів
266
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку