Тема: Зимові пригоди.
Мета: познайомити дітей із зимовими календарно-обрядовими піснями, розкрити поняття «колядка»;
розвивати в учнів уміння сприймати музику та визначати засоби її виразності;
розвивати вокально-хорові навички, чуття ритму, музичну пам’ять та слух, творчі здібності учнів;
виховувати музичну культуру та моральні якості молодших школярів, любов до рідного краю та народних традицій.
Музичний матеріал: А. Вівальді «Зима» (з циклу «Пори року»), І. Шевчук «Миколай, Миколай, ти до нас завітай!», колядки.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: ноутбук, проєктор, мультимедійна презентація, аудіо матеріал, ілюстрації до музичних творів, портрет композитора.
Хід уроку
І. Організаційна частина.
1.Вхід до класу під звучання пісні
https://www.youtube.com/watch?v=YVsRVDj1Tdc
2. Музичне вітання (відео)
https://www.youtube.com/watch?v=ZfjKbpAioiw
2. Повідомлення теми та завдань уроку.
Сьогоднішній урок музичного мистецтва проведу у вас я, звати мене Юлія Володимирівна. Тема нашого уроку: Зимові пригоди.
Ви послухаєте твір А.Вівальді «Зима» з циклу концертів «Пори року», та розучимо пісню І. Шевчука «Миколай, Миколай, ти до нас завітай!».
ІІ. Актуалізація опорних знань
Яка пора року надворі?
Я теж дуже люблю зимові свята, вони найчарівніші. Під час зимових свят відбувається багато цікавого та чарівного.
ІІІ.Мотивація навчальної діяльності
Давайте трішки пограємо.
Коли на екрані з'являються новорічні кулі - треба плескати в долоні. Якщо куля менша звук повинен бути коротким, якщо більша - довгим.
https://www.youtube.com/watch?v=u2Q_FGqEb6M
IV. Основна частина
1. Сприймання музики. А.Вівальді «Зима» («Пори року»)
Антоніо Лучо Вівальді – італійський композитор, скрипаль, педагог, диригент, католицький священик. Одним з найвідоміших творів композитора є цикл із чотирьох концертів «Пори року» написаний понад 300 років тому. Кожен концерт присвячений одній із пір року і складається із трьох частин.
- Пропоную вам прослухати фрагмент твору «Зима» з циклу концертів «Пори року» та подумати:
- Які інструменти використав композитор для створення цього твору?
-Якою змальовує зиму в концерті Вівальді?
-Який настрій твору?
(Слухання музики: https://www.youtube.com/watch?v=3tj_1i2Wk4I )
Отже, діти, чи сподобався вам концерт?
- Які інструменти використав композитор для створення цього твору? (Вівальді використав струнні інструменти).
-Які струнно-смичкові інструменти ви знаєте? (скрипка, віолончель, альт, контрабас)
-Якою змальовує зиму в концерті Вівальді? (Суворою, морозною, з віхолою)
-Який настрій твору?(Піднесений, бадьорий)
2. Вивчення музичної грамоти. Поняття «Колядка»
Надворі зима. Наближається багато свят: різдвяні, новорічні і, звичайно, - свято Миколая, на яке чекають усі діти.
Про яке свято наступна загадка?
На столі багато страв,
Закінчили безліч справ,
Бо в кутку стоїть дідух,
Відчуваєм свята дух.
Гостей зустрічаємо,
Колядками вітаємо. (Різдво)
Наші пращури – сміливі, працьовиті люди, але явища природи були для них незрозумілими, таємничими. Тому, хвилюючись за врожай і власну долю, наші пращури намагалися задобрити сили природи за допомогою різноманітних обрядів із піснями, танцями та дійствами. Хату прикрашав святковий сніп – дідух (СЛАЙД) – символ добробуту родини. Вулицями ходили гурти дітей, парубків, дівчат і колядували. Біля кожної хати вони виконували вітальні пісні – колядки, у яких величали господарів, бажали доброго врожаю, за що отримували винагороду. Коли колядники входили до хати, вони вітали господарів зі святом:
Добрий вечір, господарю, у вашій оселі!
Приміть наші побажання на свята веселі!
На столі у господарів була святкова вечеря, у якій нараховувалося дванадцять пісних страв, як подяка на щедрий врожай.
На Різдво, на Рік Новий, на веселі святки,
Скарб несемо золотий – давнії – … (колядки)
Колядка – величальна українська зимова обрядова пісня
Обряд колядування досить давній. В цей день першим до оселі господаря має заходити лише хлопець, який згідно із звичаєм, несе в домівку мир та спокій. В колядках прославляють народження Христа, бажають добробуту родині.
Перегляньте відео фрагмент з к/ф «Ніч напередодні» та скажіть чи в наш час обряд колядування відбувається так само,чи ,можливо,є відмінності?
( https://www.youtube.com/watch?v=zCdnb0JF1wY )
3.Фізкультхвилинка
https://www.youtube.com/watch?v=mRrfHjc9suc
4. Вокально-хорова робота. Розучування розспівки «Киця зажурилася».
Щоби правильно співати,
Треба сісти або стати.
Спинки рівні, як тростинка,
руки вниз чи на колінка.
- Зараз ми вивчимо нову розспівку, яка називається «Киця зажурилася».
Послухайте її, будь ласка.
https://www.youtube.com/watch?v=wY-mPaTEHa4&t=92s
Слова розспівки такі: «Киця зажурилася, звечора не вмилася, ой-ой-ой.»
Прослухайте першу фразу, я вам її заспіваю. Слова її такі: «киця зажурилася»
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз першу фразу, проплескайте ритм першої фрази
розспівки. Не голосно.
- Давайте тепер разом її проспіваємо. Дивіться на екран.
Настройка. Спів.
- Прослухайте другу фразу. Слова її такі: «звечора не вмилася ой , ой , ой»
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз другу фразу, рух мелодії покажіть руками.
- Давайте тепер разом її проспіваємо. Дивіться на екран.
Настройка. Спів.
- Тепер заспіваємо всю розспівку, з’єднаємо першу і другу фразу.
Молодці!
5. Вокально-хорова робота. Розучування пісні І. Шевчука «Миколай, Миколай, ти до нас завітай!».
-Діти, ви знаєте хто такий Святий Миколай?
За легендою, цей чоловік й справді існував. Жив у заможній і набожній родині, виховувався християнином. У ранньому віці втратив батьків, тож завжди добре ставився до сиріт, а особливо тих, кому пощастило менше. Адже батьки Миколая залишили йому великий спадок, тоді як інші сироти зазвичай жили дуже бідно. Так і вирішив Миколай допомагати сиротам та ділитись із ними всім, що має. Чоловік все життя провів – допомагаючи іншим, у наслідок чого став не просто святим, а справжньою легендою.
-А чи знаєте коли відзначається свято Миколая?
День святого Миколая відзначається 19 грудня. Цей день є чарівним часом дарувати подарунки і загадувати бажання. В цей день не тільки діти можуть знаходити подарунки під подушкою, але і дорослі можуть загадувати бажання.
- Прослухаємо пісню І. Шевчука «Миколай, Миколай, ти до нас завітай!».
(Слухання https://www.youtube.com/watch?v=YVsRVDj1Tdc )
- Сьогодні на уроці ми розучимо перший куплет.
Прослухайте першу фразу першого куплету, я вам її заспіваю.
- Слова її такі: Вже надходить ніч чарівна,
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз.
- Давайте тепер разом проспіваємо.
Спів.
- Прослухайте другу фразу. Слова її такі: Спить увесь рідненький край.
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз.
- Давайте тепер разом проспіваємо.
Спів.
- Тепер з’єднаємо першу і другу фразу :
Вже надходить ніч чарівна,
Спить увесь рідненький край.
Прослухайте третю фразу. Слова її такі: Ось, ось в наші всі оселі
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз третю фразу.
- Давайте тепер разом її проспіваємо.
Спів.
Прослухайте четверту фразу. Слова її такі: Завітає Миколай.
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз четверту фразу.
- Давайте тепер разом її проспіваємо.
Спів.
- Тепер з’єднаємо третю і четверту фрази:
Ось, ось в наші всі оселі
Завітає Миколай.
Спів.
- Тепер давайте проспіваємо увесь куплет :
Вже надходить ніч чарівна,
Спить увесь рідненький край.
Ось, ось в наші всі оселі
Завітає Миколай.
Прослухайте першу фразу приспіву
- Слова його такі: Миколай, Миколай,
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз.
- Давайте тепер разом проспіваємо.
Спів.
Прослухайте другу фразу приспіву
- Слова її такі: Ти до нас завітай.
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз.
- Давайте тепер разом проспіваємо.
Спів.
- Тепер з’єднаємо першу і другу фразу :
Миколай, Миколай,
Ти до нас завітай.
Прослухайте третю фразу приспіву
- Слова такі: Всім малятам усміхнись.
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз.
- Давайте тепер разом проспіваємо.
Спів.
Прослухайте четверту фразу приспіву
- Слова такі: Щирим серцем пригорнись.
- Слідкуйте за рухом мелодії.
- Послухайте ще раз.
- Давайте тепер разом проспіваємо.
Спів.
- Тепер з’єднаємо третю і четверту фрази:
Всім малятам усміхнись
Щирим серцем пригорнись.
Заспіваємо приспів повністю:
Миколай, Миколай,
Ти до нас завітай.
Всім малятам усміхнись
Щирим серцем пригорнись.
Заспіваємо перший куплет та приспів разом.
Вже надходить ніч чарівна,
Спить увесь рідненький край.
Ось, ось в наші всі оселі
Завітає Миколай.
Приспів:
Миколай, Миколай,
Ти до нас завітай.
Всім малятам усміхнись
Щирим серцем пригорнись.
V. Узагальнення знань
VI. Підсумок уроку
- Наш урок підходить до кінця.
https://www.youtube.com/watch?v=pnSVmK7RWg8