Урок української мови в 3 класі
Тема: «Змінювання іменників за числами. Спостереження за іменниками, які вживаються тільки в однині або у множині.»
Мета: ознайомити учнів з новими поняттями «число іменників», «однина», «множина»;навчати практично утворювати форми однини, множини в українській мові, визначати число іменників; розвивати образне мислення, креативне мовлення, пам’ять, пізнавальну активність, уміння робити висновки, порівнювати, самостійно працювати з підручником;
виховувати любов до рідної мови, увагу до слова, вміння слухати товариша.
Хід уроку:
І. Організація класу.
Раді ми гостей вітати
І урок наш розпочати.
Будемо навчатись гарно,
Швидко, весело і вправно,
Міркуємо - швидко,
Відповідаємо - правильно,
Пишемо - каліграфічно.
Тож починаємо урок,
За парти кличе нас дзвінок
Будем дружно працювати,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім третім класі
Діти - просто молодці!
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Каліграфічна хвилинка.
Розпочнемо нашу роботу каліграфічною хвилинкою. Розгорніть зошити, запишіть дату
Прочитайте буквосполучення.
Запишіть каліграфічно сполучення букв.
до ро га во сло сті лець
- Складіть слова з цими буквосполученнями. (дорога, слово, стілець ).
- Що ви можете сказати про ці слова? (Це іменники)
2. Гра «злови м’ячика» (вчитель кидає м’яч учням по черзі кожному і ставить запитання):
Розпочнемо наш урок з опитування. Уважно слухайте запитання, давайте повні відповіді .
- Що таке іменник?
- На яке питання відповідають іменники назви істот?
- На питання що? відповідають...
- Власні іменники пишуть ...
- Який рід мають іменники
3. Гра « Оживи іменник» ланцюжком.
Що? |
Хто? |
сніг |
|
трактор |
|
суд |
|
кухня |
|
футбол |
|
школа |
|
космос |
|
будівля |
|
4. Гра «високо – низько» (вчитель говорить приклади власних і загальних іменників а учні коли чують загальний іменник – присідають, а власний - встають):
Будинок, дівчинка, Київ, слива, Марія, дядько, машина, Сергій Іванович, дерево, пиріг, Мурка, озеро, Карпати, Тарас Шевченко, слон, хліб.
5.Малюнковий розподільчий диктант.
- А зараз ми проведемо малюнковий розподільчий диктант. Я буду показувати малюнки, а ви запишете назви побачених предметів в одну
з трьох колонок, розподіливши іменники за родами.
(Відро, м*яч, сонце, парта, ліжко, парасолька, торт, чайник, ковбаса.)
Ч.р. Ж.р. С.р.
ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку
- Прочитайте вірш. Знайдіть помилки.
Два веселі їжак накололи на голки
Всі листок і сказали:
- Ми кущ, золоті у нас плащ.
- Як треба змінити слова? Виправте помилки.
- Назвіть слова, які змінювали.
- Щоб у вас не траплялося подібних помилок у мовленні, вивчимо тему «Змінювання іменників за числами»
— Сьогодні ви дізнаєтеся про те, що іменники можуть змінюватися за числами. Будемо вчитися визначати число іменників
ІV. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу
1. Підготовча вправа (275, с. 114)
— Прочитайте текст, уставляючи пропущені букви.
— Що сталося з дівчинкою?
— Що принесла мама з магазину?
— Чому саме таку картину купила мама?
— Як би ви продовжили цю розповідь?
— Випишіть у два стовпчики іменники, які означають один предмет , та іменники, які означають багато предметів.
2. Ознайомлення з теоретичним матеріалом (с. 115) самостійно
— За якими числами змінюються іменники?
— Наведіть власні приклади.
3. Первинне закріплення завдання в групах
— Назвіть іменники, вжиті у множині.
— Спишіть текст, поставте ці іменники в однині.
На дерева, на будинки,
На майдани, на садки,
Білі міста, білі сквери
І трамваї, і таксі,
Білі міліціонери
Білі діти – білі всі.
Фізкультхвилинка
VІ. Первинне закріплення знань учнів
Спостереження за іменниками, що вживають тільки в однині або тільки у множині.
– Визначте число іменників: молоко, чуйність, скло, сметана, молодь, Дніпро ( Однина)
– Змініть іменники так, щоб вони стояли у множині. ( Не можна )
– Який висновок можете зробити? ( В українській мові є такі іменники, що вживаються тільки в однині).
– Визначте число іменників: Ножиці, канікули, іменини, ворота, гроші, штани, макарони . ( Множина)
– Змініть іменники так, щоб вони стояли у однині. ( Не можна )
– Який висновок можете зробити? ( В українській мові є такі іменники, що вживаються тільки в множині).
3. Самостійна робота.
- Виписати 5 іменників, які вживаються лише в однині і 5 іменників, які вживаються лише в множині з дошки.
ножиці, гроші, граблі, макарони, харчі, двері, сани, щипці, копалини, дріжджі, терези, вершки, Карпати, канікули, штани, Суми, парфуми, витрати, дрова, ковзани, достатки, ліки, носилки, іменини, кайдани, гольфи, джинси, хрестини, заручини.
|
молоко, сметана, золото, піхота, дітвора, доброта, чорнило, м,ясо, любов, борошно, листя, цукор, людство, клей, вугілля, ходьба, лічба, радість, сміливість, хоробрість, скло, чуйність, молодь, інтелігенція, Тернопіль, Волинь, Прип’ять, Крим, Еверест, Дніпро.
|
VІ. Підсумок уроку
1Що ж ми знаємо про іменник? Складання асоціативного куща.
змінюється за числами змінюється за родами називає предмет
власні іменники ІМЕННИК загальні іменники
відповідає на питання Хто? Що? Назви істот і неістот
2. Гра «Я вам бажаю…»
У кожній українській родині існує традиція говорити хороші слова своїм гостям. Давайте і ми подаруємо любим гостям іменники – побажання,які вживаються в однині
(Щастя, здоров*я, терпіння, наснаги,довголіття, добробуту, затишку, радості, миру, злагоди).
3. Домашнє завдання
Вдома ви виконаєте вправу 293. Ви повинні провідміняти подані іменники в однині і множині.
VIII. Підведення підсумків
Гра « Оплески» Приготуйте долоні. Плесніть у долоні, якщо ви згодні зі мною.
Що, на вашу думку, було найцікавішим?
Дуже ви були старанні
Отже, всі ви учні гарні.
І за працю на уроці
Вам подякувати хочу.