Урок "Значення знань про опорно – рухову систему для збереження здоров `я", Презентація

Про матеріал
Урок формування та вдосконалення умінь та навичок допоможе учням усвідомити раніше засвоєні знання та сформувати нові навички і вміння про будову та основні функції опорно-рухової системи, навчить розпізнавати ушкодження опорно-рухової системи та надавати долікарську допомогу.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Значення знань про опорно – рухову систему для збереження здоров `я

Номер слайду 2

Бігом від інфаркту Амо́сов Мико́ла Миха́йлович - Академік Національної академії наук України, директор Інституту серцево-судинної хірургії 

Номер слайду 3

Номер слайду 4

Народ скаже як зав`яже Було б здоров'я, а все інше ... Вартість здоров'я знає лише той, хто його ... В здоровому тілі — ... Все можна купити, тільки ... Доки здоров'я служить, то людина не ...   Бережи одежу знова, а здоров'я ... Здоровий злидар щасливіший від хворого ...

Номер слайду 5

Значення знань про опорно – рухову систему для збереження здоров `я

Номер слайду 6

«Якщо бажаєш бути сильним – бігай, якщо бажаєш біти красивим – бігай, якщо бажаєш бути розумним – бігай!». «Ніщо так сильно не руйнує людину, як довготривала фізична бездіяльність». «Тіло без руху подібне до стоячої води, яка пліснявіє, починає псуватися і гнити».

Номер слайду 7

“ВІРЮ – НЕ ВІРЮ” 1. В скелеті дитини більше органічних речовин, ніж у дорослого. 2. Французький інженер А.Г. Ейфель за основу проекту будівництва Ейфелевої вежі взяв будову кістки. 3. Шийний відділ хребта має 7 хребців. 4. В товщину кістка росте завдяки окістю. 5. Кістка має багато нервових закінчень. 6. Передпліччя складається із двох кісток. 7. Ребра з хребтом з`єднані суглобом. 8. Кістки беруть участь у кровотворенні. 9. Об`єм суглобової рідини з віком зменшується. Відповіді: «так» - всі

Номер слайду 8

Номер слайду 9

Впізнай мене 1 2 3 4 5 6 7 8

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Робота в групах (робота з підручником). Завдання для 1 групи: с. 160 «Розтяг: симптоми, домедична допомога». Завдання для 2 групи: с. 161 «Вивих: симптоми, домедична допомога». Завдання для 3 групи: с. 161 «Перелом: симптоми, домедична допомога».

Номер слайду 12

Розтяг

Номер слайду 13

Вивих

Номер слайду 14

Перелом

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Вправа «мікрофон»: продовжіть речення Для мене було новим… Мені вдалося… Мене зацікавило… Ця тема викликала такі враження… Були труднощі…

Перегляд файлу

Біологія, 8 клас.

Тема: Значення знань про опорно – рухову систему для збереження здоров `я.

Мета:

- закріпити та усвідомити раніше засвоєний матеріал (знань,умінь, навичок) і формувати нові навички і вміння про будову та основні функції опорно-рухової системи,

- навчитися розпізнавати ушкодженнях опорно-рухової системи та надавати долікарську допомогу при її ушкодженнях,

- з`ясувати умови гармонійного формування та розвитку опорно-рухової системи,

- формувати розуміння зв’язку між руховою активністю і здоров’ям,

- довести необхідність фізичного саморозвитку та роль рухової активності для збереження здоров’я,

- розвивати пізнавальні інтереси, уміння логічно мислити, порівнювати й узагальнювати,

- виховувати прагнення вести здоровий спосіб життя, займатися фізичною культурою та спортом.

 Тип уроку: формування та вдосконалення умінь та навичок.

 Обладнання: таблиці «Скелет людини», «Профілактика порушень постави», м/м, підручник, картки.

 Структура уроку:

І.  Організаційні питання.

ІІ. Актуалізація опорних знань та їх коригування. Повідомлення теми і мети.

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.

ІV. Вступні вправи (поєднання із поглибленням або вивченням нового матеріалу, ознайомлення з алгоритмами виконання певних дій).

V. Тренувальні вправи (використання вивченого в стандартних умовах).

VІ. Творчі вправи (використання вивченого в нестандартних умовах).

VІІ. Підсумки уроку.

VІІІ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

 Державні вимоги щодо рівня загальноосвітньої підготовки учнів з теми :

  Учень/учениця: називає:

- частини опорно-рухової системи;

- відділи скелета;

- види кісток;

- типи з’єднання кісток;

- особливості скелета людини, зумовлені прямоходінням;
- основні групи скелетних м’язів;
 розпізнає (на малюнках, муляжах, власному організмі):
- види кісток, частини скелета, типи з’єднання кісток, групи скелетних м’язів;

 описує:

- будову: відділів скелета, кісток, скелетних м’язів;
 характеризує:
- функції опорно-рухової системи;
- тканини: кісткову, хрящову, посмуговану м’язову;
- ріст та вікові зміни складу кісток;
- процес скорочення м’язів;
- механізми стомлення м’язів;

 пояснює:

- значення фізичних вправ для правильного формування скелету ті м’язів;

  • вплив оточуючого середовища і способу життя на утворення і розвиток скелета;

 застосовує знання для:
- попередження травм і захворювань  опорно-рухової системи;
- надання першої допомоги при ушкодженнях опорно-рухової системи.

ХІД УРОКУ

І. Організаційні питання. Для роботи на уроці клас об’єднується у 3 групи.

ІІ. Актуалізація опорних знань та їх коригування. Повідомлення теми і мети.

Слово вчителя: сьогоднішній урок ми починаємо словами Амо́сова Мико́ли Миха́йловича, Академіка Національної академії наук України, директора Інституту серцево-судинної хірургії : «Бігом від інфаркту». Прокоментуйте вислів (слайд 2). 

  (Аналіз відповідей учнів). Справді, рух – це здоров`я. (слайд 3).

Сподіваюсь кожен сьогодні з уроку  візьме із собою торбинку знань та мішечок міцного здоров`я.

Здоров`я в усіх народів в усі часи було найціннішим скарбом людини.

Вправа «Народ скаже, як зав`яже. Продовжіть приказки. (слайд 4)

Проблемне питання: Що потрібно знати про будову опорно – рухової системи для збереження власного здоров`я.

Тема нашого уроку: Значення знань про опорно – рухову систему для збереження здоров `я. (слайд 5).

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів

 «Якщо бажаєш бути сильним – бігай, якщо бажаєш біти красивим – бігай, якщо бажаєш бути розумним – бігай!». Арістотель додав би до цих слів: «Ніщо так сильно не

руйнує людину, як довготривала фізична бездіяльність».

 Лікар Нестор Максимович ХVІІІ – ХІХ ст. висловив думку проте, що: «Тіло без руху подібне до стоячої води, яка пліснявіє, починає псуватися і гнити». Усім відомо: щоб бути здоровим, потрібно займатися фізичними вправами. 

Як стверджує статистика, стан здоров`я людини на 50 % залежить від способу життя самої людини і лише на 10 % від медицини. Отже, (запропонувати учням самостійно зробити висновки).

«Найкраще лікування хвороб – це їх профілактика» (слайд 6).

ІV. Вступні вправи (поєднання із поглибленням або вивченням нового матеріалу, ознайомлення з алгоритмами виконання певних дій).

  1. Вправа «Вірю - не вірю». (слайд 7).

1. В скелеті дитини більше органічних речовин, ніж у   дорослого.

2. Французький інженер А.Г. Ейфель за основу проекту будівництва Ейфелевої вежі взяв будову кістки.

3. Шийний відділ хребта має 7 хребців. 

4. В товщину кістка росте завдяки окістю.

5. Кістка має багато нервових закінчень.

6. Передпліччя складається із двох кісток. 

7. Ребра з хребтом з`єднані суглобом.

8. Кістки беруть участь у кровотворенні.

9. Об`єм суглобової рідини з віком зменшується.

2. Вправа «Асоціативне коло».   (слайд 8).

 - Назвіть функції опорно – рухової системи.

Питання: Визначте, про яку функцію опорно – рухової системи йдеться:

  • місце прикріплення м`язів,
  • ребра є складовою грудної клітини,
  • м`язи містять глікоген і фосфати,
  • кістковий мозок утворює клітини,
  • м`язи перетворюють хімічну енергію на механічну,
  • струс мозку – небезпечне явище,
  • підтримання тіла у вертикальному положенні,
  • м`язи черевного преса розташовані у трьох напрямках,
  • людина при переохолодженні починає тремтіти.

Питання: Як виконується мовленева функція опорно – рухової системи?

V. Тренувальні вправи (використання вивченого в стандартних умовах).

1. Вправа «Впізнай мене». Назвіть об’єкти на фото. (слайд 9).

VІ. Творчі вправи (використання вивченого в нестандартних умовах).

Теоретична інформація.

Порушення опорно – рухової системи посідають друге місце після серцево – судинних захворювань. Оскільки опорно – рухова система – це основа нашого тіла, то порушення її роботи провокує інші хвороби.

У процесі росту й розвитку відбуваються значні зміни опорно - рухової системи (скелета і м’язів). У дитячому та підлітковому віці ці зміни пов’язані із формуванням вигинів хребта, ростом кісток, окостенінням, зміною пропорцій тіла. Це спостерігали з давніх  давен. А сьогодні ми все частіше  зустрічаємося  з відхиленнями від нормального розвитку  опорно-рухової  системи, з хворобами, про які наші прадіди не знали. Це хвороби цивілізації.

Перед нами постають проблеми – з`ясувати, що це за хвороби, які їх наслідки для організму, як запобігти їх виникненню?

 За причинами виникнення порушень роботи опорно – рухової системи виділяють: (слайд 10)

  1. Робота в групах (робота з підручником Н. Ю. Матяш «Біологія. 8 клас» ).

Завдання для 1 групи: с. 160 «Розтяг: симптоми, домедична допомога». (слайд 12).

Завдання для 2 групи: с. 161 «Вивих: симптоми, домедична допомога». (слайд 13).

Завдання для 3 групи: с.161 «Перелом: симптоми, домедична допомога». (слайд 14).

             

  1. Вправа «Відкритий мікрофон». 
  • Сформулюйте правила профілактики порушень опорно – рухової системи.
  • Сформулюйте правила тренування.
  1. Дайте відповідь:
  • Легендарний тренер з футболу Валерій Лобановський казав: « У 20 років ми перебуваємо в чудовій фізичній формі і можемо показати свої найкращі результати в спорті. У 30 і 40 років ми вже не зможемо досягти таких результатів». Поясніть слова тренера.
  • Чому людина тремтить, коли змерзла?
  • Гомілкова кістка здатна витримати 1,5 т навантаження (легкова машина). Чому вона ламається?
  • З віком переломи кісток зростаються повільніше. Як це пояснити?
  • Чи може ріст людини зменшитись? Чому?
  • Суглобова порожнина герметично ізольована і тиск у ній менший за атмосферний. Яке це має значення?
  • Назвіть ознаки вивиху:  (слайд 15).

А) порушення цілісності кісток.

Б) ушкодження кісткою покривів.

В) зміщення кінців кісток у складі суглобу.

  • Назвіть ознаки закритого перелому:

А) вихід кістки із суглобової западини.

Б) зміщення кінців кісток одна відносно одної.

В) ушкодження кісткою покривів.

VІІ. Підсумки уроку. Вправа «мікрофон»: продовжіть  речення (слайд 16).

  • Для мене було новим…
  • Мені вдалося…
  • Мене зацікавило…
  • Ця тема викликала такі враження…
  • Були труднощі…

 Всім дякую.

VІІІ. Інструктаж щодо виконання домашнього завдання.

Повторити § 30, опрацювати § 33. Скласти один тест на відповідність (приклад додається).

zip
Пов’язані теми
Біологія, Розробки уроків
Додано
26 жовтня 2021
Переглядів
524
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку