В даній розробці міститься опис позакласного уроку-зустрічі з місцевою майстринею, фотоілюстрації та дидактичний матеріал заняття.
Урок-зустріч.
Тема уроку: Краса родом з Петриківки
Мета: Поглибити знання учнів про «петриківський розпис», ознайомити з майстрами цього розпису, з прийомами, які використовуються в ньому;
вчити учнів передавати на малюнку чарівний світ квітів за допомогою основних прийомів «Петриківки»: «зернятко», «гребінець», «горішок», «перехідний мазок»; удосконалювати зорову пам’ять, образне мислення, фантазію; виховувати любов рідного краю, бережливе ставлення до природи, інтерес до професії художника.
Обладнання: виставка робіт учнів з Петриківського розпису; фарби, альбоми, олівці, пензлики; фотоілюстрації майстрів, репродукції робіт народних майстрів, роботи Корсунської О.О, місцевої майстрині, пам`ятки про розпис.
Хід заняття
Учень
Всім у світі до вподоби
Український давній побут
В Україні є село –
Дивним цвітом розцвіло.
Стіни в квітах
Пічка квітне
Де ж цвітіння це привітне?
Знають те старі й малі:
В Петриківці, у селі.
Тут бабусі так малюють,
Що художників дивують
Став відомим на весь світ
Той казковий диво-цвіт!
Учитель: Тож запрошую вас здійснити захоплюючу мандрівку у чарівний світ Петриківки.
Учень: Петриківський розпис-один із видів народного мистецтва. Виник він на лівобережній Україні в с.Петриківка, що на Дніпропетровщині в XVII столітті разом з приходом у Петриківку перших поселенців.Традиція прикрашати оселю декоративними узорами зародилась в Україні задовго до появи християнства. Люди вірили в магічну силу орнаментів, що захищатимуть господарів від злих сил і нещастя. Ось чому петриківським розписом в якості оберега розмальовували зброю та житло запоріжські козаки.
Учень: Мальований розпис Петриківки звертається до нас мовою наших далеких пращурів, які так любили рідну землю, цінували і оберігали красу батьківського краю.
Учень: Барвисті квіти, і дивовижні павичі, і казкові півники, і зозулі, і виноград, і хміль, і звичайна калина – все це оживає у творах найвизначніших майстрів Петриківки
Розповіді учнів про майстрів.
Учень: Найвідомішими майстрами петриківського розпису були Тетяна ПАТА, Надія БІЛОКІНЬ, Параска ПАВЛЕНКО, Ярина ПИЛИПЕНКО. Їхні розписи щирі і безпосередні, відтворюють красу природи рідного краю та розкривають всю глибину народного мислення.
Учень: Надія Аврамівна БІЛОКІНЬ-класик петриківського розпису. До школи вона не ходила, оскільки сім’я була незаможною. Мати ткала килими, Надійка їй допомагала. Надія Аврамівна створювала традиційні для петриківського розпису орнаментні рослинні композиції, використовуючи квіткові мотиви, «цибульки», «кучерявки» . Мальовками, щоб прожити, займалася більшість жінок у Петриківці, проте найбільше цінувалися роботи саме Надії Білокінь та Оришки Пилипенко.
Учень: Федір Панко, Марфа Тимченко, Надія Білокінь, Ангеліна Плюта-митці одного покоління, які зберегли традиції цього дивовижного мистецтва та прославили Україну на весь світ.
Учитель: І тому, щоб ці традиції не зникли, ми запросили до школи народного майстра петриківського розпису Корсунську Ольгу Олександрівну.
Розповідь майстрині про свій творчий шлях. Демонстрація авторських робіт.
Учитель: Основним елементом петриківських орнаментів є квітка — символ пишної природи. Твори народного мистецтва прикрашають мальви, піовонії, айстри, польові квіти, а ще й ті, що вигадали самі мастри. Так на стінах, полотнах, і посуді утворюється свій, особливий світ краси і натхнення.
Учитель: Час від слів перейти до діла.
Ми будемо малювати традиційні елементи петриківського розпису-квіти та метеликів.
Майстриня: Показує прийоми Петриківського розпису
Учитель:
Перш ніж відправитись в мандрівку цю навмисну
Візьміть з собою ось цю памятку корисну
Ви зачаруєтесь красою неповторною,
Художників майстерністю духовною.
Учні знайомляться із змістом памяток:
Памятка для початківців.
Правила та елементи петриківського розпису
Для того, щоб оволодіти технікою «петриківка», потрібно знати кілька основних правил.
Тепер уважно роздивись основні елементи петриківського розпису та виконай розпис квітів та метеликів з допомогою карток послідовності розпису.
Учні виконують розпис, а майстриня допомагає в опануванні прийомів розпису.
Федір Панко «Козак»
Надія Білокінь «Павич»
Картки послідовності розпису квітки
Федір Савович ПАНКО
(1924-2007
Параска Миколаївна ПАВЛЕНКО
(1881-1983)
Ярина Улянівна ПИЛИПЕНКО
(1893-1979)
Тетяна Якимівна ПАТА
(1884-1976)
Надія Аврамівна БІЛОКІНЬ
(1894-1981)
КЛЮ́ПА Явдоха Яківна
(1921-1995)