Урок "Звичайні дроби та дії з ними "

Про матеріал
Відкритий урок з математики. Цей урок дає змогу не тільки повторити основні відомості про звичайні дроби, а ще й цікаво підготувати учнів до контрольної роботи.
Перегляд файлу

ВІДКРИТИЙ УРОК З МАТЕМАТИКИ

5 КЛАС

ТЕМА УРОКУ: ЗВИЧАЙНІ ДРОБИ ТА ДІЇ З НИМИ

МЕТА УРОКУ:

НАВЧАЛЬНА: узагальнити та систематизувати знання учнів із теми «Звичайні дроби та дії з ними».

 РОЗВИВАЮЧА: розвивати вміння узагальнювати інформацію, пам’ять, увагу, логічне мислення, уміння працювати самостійно, колективно

ВИХОВНА: виховувати наполегливість, працьовитість, інтерес до математики.

ОБЛАДНАННЯ: картки із завданнями, підручник.

ТИП УРОКУ: узагальнення знань, умінь і навичок.

ПЛАН УРОКУ:

1.Організаційний момент – 3хв.

2. Повідомлення теми та мети уроку – 4 хв.

3. Актуалізація опорних знань – 7 хв.

4. Відпрацювання вмінь – 25 хв.

5. Підсумки уроку. Рефлексія – 5хв.

6. Домашнє завдання – 1 хв.

ХІД УРОКУ:

1.ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ

Створення сприятливої атмосфери

Добрий день! Сідайте будь-ласка! Усі ми різні і водночас схожі.

Давайте перевіримо це:

1. Хто полюбляє кататися на велосипеді - підніміть праву руку.

2.Хто любить співати - покажіть ліву долоню.

3. Хто добре відпочив на канікулах - плесніть у долоні.

4. А всі у кого є друзі – посміхніться.

Як бачите ми краще пізнали один одного і зараз почнемо працювати.

Роботи в нас дуже багато і тому пропоную:

- не просто слухати, а чути,

-  не просто дивитись, а бачити,

-  не просто відповідати, а міркувати,

-   дружно і плідно працювати.

 Отже сьогодні на уроці ми будемо мислити, творити, думати.

2. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

Девізом нашого уроку є вислів Арістотеля:

                                                           Розум полягає не лише в знаннях,

                                                           але й у вмінні застосовувати ці знання

Ми підійшли до завершення теми «Звичайні дроби та дії з ними», сьогодні ми повторимо вивчений матеріал і почнемо готуватися до контрольної роботи.

 

 

Метод «Рюкзак»

Які знання нам допоможуть добре написати контрольну роботу? Напишіть на аркушах, що потрібно згадати на цьому уроці та помістіть в уявний рюкзак.

3. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ

1. Метод «Кубик Блума»

Дайте відповідь на запитання, яке випаде у Вас на  кубику.

Назви:

1. Які числа називаємо звичайним дробом?

2. Як називається число записане над рискою дробу?

3. Як називається число записане під рискою дробу?

4. Які дроби називають правильними?

5. Які дроби називають неправильними?

Чому:

1. Чому дріб = 1?

2.Чому число, яке Ви приймаєте за 1 потрібно записувати у вигляді неправильного дробу зі знаменником, як в даному дробі?

3. Чому дріб    більший за 1?

4. Чому  дріб менший за 1?

Поясни:

1. Правило додавання звичайних дробів з однаковими  знаменниками.

2. Правило віднімання звичайних дробів з однаковими  знаменниками.

3. Правило додавання  мішаних чисел.

4. Правило віднімання мішаних чисел.

5. Як порівняти два звичайні дроби з однаковими знаменниками.

Запропонуй:

1. Як відняти звичайний дріб від 1.

2. Як відняти звичайний дріб від натурального числа.

3. Як з цілого числа відняти мішане число.

Поділись:

1. Правилом знаходження дробу від числа.

2. Правилом знаходження числа за його дробом.

3. Правилом перетворення мішаного числа в неправильний дріб.

4. Правилом виділення цілої частини з  неправильного дробу.

Придумай:

1.Приклад правильного, неправильного дробу, мішаного числа і т.д.

2. Придумай риму до слова дріб (хліб, відгріб, Гліб, виріб, погріб, діб, спосіб, непотріб…)

3. Зображення дробу у вигляді малюнку.

2. Усна робота

Завдання «Порахуй!»

1. Порахувати кількість правильних дробів із знаменником. Назвати їх

2. Порахувати кількість неправильних дробів із знаменником. Запиши їх.

3. Порахувати кількість дробів що дорівнюють 1. Запиши їх.

4. Порахувати кількість мішаних чисел. Запиши їх.

4. ВІДПРАЦЮВАННЯ ВМІНЬ

1. Завдання «Хто швидше?»

З Кожного ряду учні ланцюжком виконують завдання, виходячи до дошки. Який ряд швидше виконає завдання, той і переміг.

1 ряд

2 ряд

3 ряд

Переведи неправильний дріб в мішане число

Переведи неправильний дріб в мішане число
 

Переведи неправильний дріб в мішане число

Запиши мішане число в вигляді неправильного дробу

 

Запиши мішане число в вигляді неправильного дробу

Запиши мішане число в вигляді неправильного дробу

 

 

 

2. Самостійна робота

Зафарбуйте олівцем комірки таблиці, в яких порівняння дробів виконано неправильно. Випишіть із не зафарбованих комірок букви по порядку.

Складіть слово з цих букв.

 

Ф

С

Е

 

В

П

З

І

Б

О

 

Л

Н

М

Г

Н

И

 

Ж

Є

А

А

У

Ч

 

Ь

И

Н

 

К

 

    Ч

 

   І

 

 

І

 

 

У

 

Д

Запис дробів за допомогою чисельника і знаменника зявився у Стародавній Греції. Проте греки знаменник записували зверху, а чисельник – знизу. Дроби у звичайному для нас вигляді вперше стали записувати індуси близько 1500 років тому, але вони не писали риску дробу між чисельником знаменником. Риска дробу увійшла в обіг лише близько 300 років тому. Першими європейським ученим, який став використовувати і поширювати сучасний запис дробів, був італійський купець і мандрівник Фібоначчі (Леонардо Пізанський).

А чи знаєте  ви, що назву термінів “чисельник” та “знаменник” ввів в користування грецький вчений-математик Максим Плануд. Довгий час дроби вважалися найважчим розділом математики. Німці навіть склали приказку “попасти в дроби”,  що означає опинитися у важкому становищі.

3.  Різнорівнева робота

Розв̕ язати рівняння:

Середній: 

Достатній;

Високий:    

4. Колективне розв̕ язування задач

 

 

 

1.Старенька Сова замислила полетіти до своєї доньки Совочки, яка живе на відстані 4 км ( спочатку перевести в метри).  відстані  вона пролетіла без відпочинку та ще    від всієї відстані, трішки перепочивши . Скільки метрів їй потрібно ще пролетіти? Допоможіть старенькій.

2. Електрик проклав 24 м дроту, що становить від заданого плану. Скільки потрібно електрику прокласти дроту?

3.Пекар-кондитор приготував  860 г крему, крему становить лимонна цедра, крему становить цукор, а решта вершки. Скільки вершків у кремі?

5. ПІДСУМКИ УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

Підведемо підсумки нашої роботи. Як ви гадаєте, 45 хв. вашого життя пройшли з користю? Заповніть стікери та приклейти їх на «горі знань» на тій висоті якої Ви достигли (на вашу думку)

Один з відомих письменників сказав, що людину можна оцінювати дробом, чисельник якого становить те хороше, що вона думає про себе сама, а знаменник - те хороше, що про цю людину думають інші. То ж бажаю вам,щоб дріб у кожного з вас був завжди правильним.

     Молодці! Дякую всім за активну роботу на уроці.

6. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

Підготуватися до к. р, виконати № 1108, 1096

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Кашпур Станіслав
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Лутай Галина Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
docx
Додано
8 вересня 2019
Переглядів
5706
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку