Навчання грамоти (читання) 1 клас
Тема: Звук е , позначення його буквою «е». Ребус. Уявлення про антоніми
(без уживання терміна). Опрацювання тексту «Веселі іменини».
Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука е ; розвивати вміння здійснювати звукові
та звуко-буквені зіставлення у словах; вчити розгадувати ребуси, добирати
антоніми до слів; розвивати зв’язне мовлення; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Працюватимем старанно,
Щоб почуть наприкінці,
Що у нашім першім класі,
Діти – просто молодці!
II. Актуалізація опорних знань
Орфоепічна розминка:
А-а-а – абрикосів два,
Е-е-е – яблучко одне,
И-и-и – полунички три,
І-і-і - а малинок дві,
О-о-о – черешень у нас сто,
У-у-у – все зберемо у саду.
III. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу.
Люблять дорослі і діти його,
Дуже смачне і солодке воно.
У вашому роті розтане само,
Лишиться паличка. Це - (ескімо)
Звук «е» може бути у слові і посередині, і у кінці.
(Говорять діти)
Учитель пропонує послухати слова і визначити місце звука е в мовленому слові:
екран, парта, клен, орел, книжка, телефон, океан, електрика, село, сіно, стеля, тепле, метелик.
Тільки дощик прошумів
За лужком, за лісом,
Хтось у небі рушничок
Вишитий повісив.
Хто вгадає з діточок,
Що воно за рушничок? (Веселка)
Усі його люблять, усі його чекають, а хто подивиться – кожен скривиться. (Сонце)
Вдень у небі гуляє, а ввечері на землю сідає. (Сонце)
Фізкультхвилинка.
Показ учителем великої і малої букв Ее. . Аналіз будови, зіставлення за формою.
Звертається увага на відмінність конфігурації великої і малої букв. Визначення місця букви в кишеньковій азбуці.
На що схожа буква Ее?
Вгорі – гачок,
Внизу – гачок.
А поміж ними – язичок.
Фізкультпауза
Оксана – Оксанка
Поліна - ….(Полінка)
Петро - ….(Петрик) тощо
- Як називають людину, у якої день народження? (Іменинник). Тому саме святкування інколи називають іменинами.
А) Читання тексту вчителем.
- Куди прийшли діти? Скільки років імениннику? Як його звати?
Б) Читання тексту окремими учнями вголос.
В) Самостійне напівголосне читання тексту учнями.
- Коли у Лесика були іменини?
- Хто і як привітав Лесика? Хто подарував іменинникові ракету? Що принесла Оленка? Який подарунок приготував Павлик?
- Чим пригощали дітей Лесикові батьки?
Г) - Розгляньте малюнок. Чи впізнали ви іменинника, гостей? Розкажіть, хто де?
IV. Підсумок уроку.
Е