Тема Звук [м], позначення його буквою «м» (ем). Виділення звука [м] в словах. Читання прямих і обернених складів із вивченими літерами.
Мета: ознайомити учнів зі звуком [м], його артикуляцією, буквами «М», «м»(ем), що його позначають, формувати учнів уміння читати прямі склади з буквою «М», «м»(ем) та вивченими голосними, удосконалювати навички звукового аналізу слів, вправляти у визначенні місця звука в слові, розвивати наочно-образне мислення, довільну увагу, вербальну пам'ять, виховувати зацікавленість, організованість, коригувати вимову поставлених звуків в словах.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Форма проведення: урок – гра.
Обладнання: проектор, мультимедійна дошка, ноутбук, презентація, цеглинки «LEGO», відео фізхвилинки, лялька, м’яч, сигнальні картки, фішки для звукового аналізу слів, розрізні картинки, фарбована манка, картки для гри «Знайди пару» і «Знайди букву».
Хід уроку
І. Організація класу
- Добрий день!
- Добрий день!
- Діти, станьте в коло. Зараз будемо передавати один одному м’ячик. Передаючи його, вам потрібно подарувати посмішку тому, кому ви передаєте м’яч.
(Діти передаючи м’яч дарують посмішку один одному)
-Діти, який у вас настрій? (Діти серед запропонованих смайликів вибирають той, який відповідає настрою дитини)
- У мене … настрій.
- Пропоную з таким настроєм провести цей день.
- Молодці! А зараз сядьте рівно і слухайте мене уважно!
- Зараз урок української мови.
- Який зараз урок?
- Урок української мови.
- На уроці працювати будемо за планом:
План
ІІ. Фонетична зарядка
(Робота над звуком [т] в оберненій позиції)
ІІІ. Актуалізація опорних знань
(Діти повторюють)
(На пелюстках квітки написані букви а, о, у, е, и, і. )
ІV. Повідомлення теми і мети уроку
- Діти, Марійка на урок принесла не тільки гарну квіточку, але і новий звук і букву, яка позначає цей звук. І вона хоче вас з ними познайомити.
V. Вивчення нового матеріалу.
- Зараз будемо робити звуковий аналіз слова.
- Що будемо робити?
- Робити звуковий аналіз слова.
(Діти виконують звуковий аналіз слова мак)
- Марійка знову хоче з вами пограти. Гра називається «До якого слова схема». Робота з цеглинками «LEGO». (Учням потрібно серед двох слів вибрати те, якому відповідає схема і підняти відповідну цеглинку.)
- Що робили?
- Робили звуковий аналіз слів.
- Зараз будемо робити зарядку.
- Що будемо робити?
- Робити зарядку.
VІ. Фізхвилинка
- Що робили?
- Робили зарядку.
- Зараз будемо вчити нову букву.
- Що будемо робити?
- Вчити нову букву.
VІІ. Ознайомлення з буквами «М», «м»(ем).
1. Позначення звука буквою.
- Звук [м] ми почули і вимовили, а тепер настав час побачити букву, яка позначає цей звук на письмі. Її нам також принесла Марійка. Звук [м] позначається на письмі буквою «М», «м» (ем). Повторіть назву букви. Буква «м»(ем) є велика і мала.
- Чим схожі літери? (Мають однакову форму.)
- Чим відрізняються? (Розміром.)
2. Робота з конструктором LEGO
Робота в парах.
- Діти, за допомогою цеглинок викладіть букву «ем».
3. Написання друкованих великої та малої букв пальцем на манці.
– А зараз, діти, давайте напишемо друковані велику і маленьку букву «м» (ем) на манці.
(Діти пишуть букви на манці)
4. Підготовка до читання.
VІІІ. Закріплення матеріалу уроку
(На листках надруковані різні букви. Учні шукають вивчену букву «М»(ем) і обводять олівцем.)
ІХ. Підсумок уроку