Урок "Звук [й]. Мала буква й. Читання слів, речень і тексту з вивченими літерами. Уявлення про слова, протилежні за значенням

Про матеріал
Урок розроблений для вчителів, які працюють за програмою О. Я. Савченко та букварем К. Пономарьової .Мета: ознайомити учнів з друкованою малою буквою й; навчити друкувати її; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; формувати навичку читання, уявлення про слова, протилежні за значенням, уміння добирати заголовок до тексту; розвивати вміння складати речення й розповіді за малюнками; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну та здоров’язбережувальну компетентності; виховувати спостережливість, увагу до значення слів.
Перегляд файлу

УРОК 98                                                                                          

Звук [й]. Мала буква й. Читання слів, речень і тексту з вивченими літерами. Уявлення про слова, протилежні за значенням

Мета: ознайомити учнів з друкованою малою буквою й; навчити друкувати її; удосконалювати вміння робити звуковий аналіз слів; формувати навичку читання, уявлення про слова, протилежні за значенням, уміння добирати заголовок до тексту; розвивати вміння складати речення й розповіді за малюнками; формувати компетентність спілкування рідною мовою, соціальну та здоров’язбережувальну компетентності; виховувати спостережливість, увагу до значення слів.

Обладнання:  ноутбук,  фішки звуків, картки для гри («Знайди предмети», );  магнітні букви, картки для рефлексії.

Тип уроку: комбінований урок.

Освітні галузі: мовно-літературна, соціальна та здоров’язбережувальна

                                         Хід уроку

І. ВСТУПНА ЧАСТИНА

 

  1. Організація класу
  2. Актуалізація опорних знань.

Гра «Знайди предмети, у назвах яких є звук [з]

 

 

Картинки телевизоры (35 фото)ᐉ Фігурні ковзани TECNOPRO Susanne Felt Junior 253342 р. 28 • Краща ціна в  Києві, Україні • Купити в ЕпіцентріМороз воевода. Картинка- загадка. Найди всех сказочных персонажей. |  Postcard art, Art, PaintingКартинки пшеницы (30 фото) • Прикольные картинки и позитивпочаткові класи: Загадка про козуТрамвай детский рисунок (30 фото) » Рисунки для срисовки и не только

 

 

   

 

  1. Цілевизначення

Без пригод не буває. Ось і вранці мене розбудив  такий жалібний звук. Виявляється один із звуків на нас ображається , навіть ,мало не до сліз. Чому про мене забули? Коли з дітьми познайомите ?

-Який предмет зайвий? ( трамвай)

- Який звук чуєте в кінці слова ?

 

Робота над чистомовкою

Ай-ай-ай — ми побачили трамвай.

Ій-ій-ій — залетів у вулик рій.

— Який звук зустрічається найчастіше?

— Яка ж тема сьогоднішнього уроку? Яку ціль  уроку?

  Дійсно, сьогодні ми подружимося із маленькою буквою «ій», навчимося її друкувати та читати склади і слова із нею.

 

ІІ. Основна частина

1.Відкриття нових знань

  • Гра «Спільний звук»

— Знайдіть спільний звук у словах зайчик,  сойка, гай, змій, майка.

  • Артикуляція звука [й]

Під час вимовляння звука [й] видихуване повітря натрапляє на перешкоди, отже, цей звук приголосний. Завжди м’який звук, не має парноо твердого звука.

  • Колективне складання звукових схем слів-відгадок (фішками)

 

Щоб жили всі дружно в мирі:

Скло, пластмаса, гума, шкіра, —

Всіх здружу я, крім людей.

Здогадались, хто я?.. (Клей).  ( - - о =)

 

В небі високо між хмар
На мотузці він літав.
За мотузку потягну
Та на землю поверну.  (Змій)   (- = о =)

 

  • Ознайомлення з буквою й

Аналіз графічної будови. Порівняння з іншими літерами

Буква «ій» - така ж, як «И»,

Наче рідні дві сестри.

Лиш зійшов над нею місяць,                                                  

Став ріжками до гори.

Звуки, букви, слова | Тест з української мови – «На Урок»

Письмо друкованої букви й, складів, слів із нею

.  

  • Утворення та читання складів та слів

 

https://www.youtube.com/watch?v=JOsrJgMp3Fc

 

 

Фізкультхвилинка https://www.youtube.com/watch?v=T7ofWPCl8-E

 

Закріплення нових знань

 Робота за Букварем ( с.100- 101)

Читання з Читалочкою.

  • Читання слів учнями самостійно.
  • - Чи розумієте ви  значення усіх слів?

 Рій — нова сім'я, яка відділилася від основної бджолиної сім'ї природним шляхом, роїння.

Роїння (медоносні бджоли) — Вікіпедія

  • Вибіркове читання слів ( прочитати слова з буквою «ій» на початку,  в кінці слів  та  в середині.)
  • Складання речення зі словом на вибір.

 

Читання речень (с. 101)

  • Читання «ланцюжком»
  • Вибіркове читання.

— Прочитайте речення з питальною інтонацією.

 — Прочитайте речення з окличною інтонацією.

— Від яких слів утворилось кожне друге слово в перших трьох рядках (липовий утворилося від слова «липа», сосновий — від «сосна», кленовий — від «клен».)

 — Чому листок не сосновий? Поясніть.

 — Чому мед не кленовий, а липовий? Поясніть.

 

Фізкультхвилинкадля очей.

https://www.youtube.com/watch?v=8G87kg9s1HM

 

Уявлення про слова, протилежні за значенням

Читання  пари слів ( робота у парах)

солоний- кислий                            веселий- сумний    

зимовий –літній                              теплий-…. (холодний)

 

ІІІ. ЗАКЛЮЧНА ЧАСТИНА

  1. Бесіда

— Яку букву вивчали на уроці?

  1. Гра «Буква заблукала» (робота в парах)

 

Марі…ка,  змі…    ма…стер     красиви…

— Прочитайте слова, у яких буква «ій» стоїть у кінці слова

 

Рефлексія. Звуки, букви, слова | Тест з української мови – «На Урок»

На урок до нас завітала сумна буква? Чи змінився настрій у неї?

Покажіть, який   настрій має буква , домалюйте їй ротик.

C:\Users\pasen\Documents\17 рефлексія.jpg

docx
Додано
10 січня 2022
Переглядів
3679
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку