Тема: Звуки [д], [д']. Буква Дд («де» ). Робота над літературною вимовою слів із дзвінкими приголосними [д] , [д’] у зіставленні з [т], [т’] (1 клас )
Мета: ознайомити учнів з буквами Д, д («де»), їх звуковим значенням, вправляти у правильній артикуляції звуків [д], [д’], удосконалювати навичку свідомого, правильного та виразного читання, вміння робити звуко-буквений аналіз слова; розвивати пам’ять, увагу, логічне мислення, зв’язне мовлення, фонематичний слух, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до природи, вміння спостерігати, інтерес до читання.
Обладнання: комп’ютер, мультимедійна презентація, казковий герой (Дюймовочка), підручник, зошит, смайлики.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Хід уроку
I. Організаційний момент. (Слайд 1)
Вірш для піднесення емоційного настрою на урок.
Дінь-дзелень, дінь-дзелень!
Починаймо новий день.
До сусіда посміхніться,
Сядьте рівно, поверніться.
Спинку гарно порівняйте
І урок розпочинайте.
II. Актуалізація опорних знань та вмінь учнів
1) Зустріч казкового героя. Загадка. (Слайд 2)
- Сьогодні до нас на урок завітав казковий герой. Ви його впізнаєте, якщо загадку відгадаєте:
Посадила мама насінинку
І виростила собі дитинку.
Маленька дівчинка оця
У квіточці жила.
(Дюймовочка.)
__арина __енис
__іана __анило
__іна __митро
- Які ще ви знаєте слова, де зустрічається буква Д?
- Яку букву вставляли?
- Давайте вимовимо звуки, які вона позначає.
- Голосні вони чи приголосні? Доведіть.
Висновок. Буква д («де») може позначати два звуки: твердий [д] і м’який [д’].
2) Розгляд графічного зображення букви. (Слайд 5)
- Роздивіться її уважно. На що вона схожа?
3)Фізкультхвилинка для очей. (Слайд 6)
- Давайте потренуймо оченята, щоб легко нам було читати.
4) Звукове сприйняття букви. Дидактична гра «Впіймай звуки [д], [д’]».
(Слайд 7)
Дощик, дощик, постривай!
Дощик, дощик, зачекай!
Дай дійти додому
Дідусю старому.
5) Вправляння у швидкій вимові слів із новою буквою. Конкурс на кращого скоромовця. (Слайд 8)
- Прочитайте скоромовку у повільному темпі, швидше, ще швидше.
Радо грати дітворі у широкому дворі.
- Які слова з буквою д запам’ятали? Де вона стоїть у слові?
6) Робота в групах
а) Завдання 1. Розчитка
- А тепер об’єднайтесь у групи за кольорами смайликів на вашій парті.
Кожна група хором читає свою розчитку (диференційовано). (Слайди 9-10 )
7) Робота над текстом (Буквар с. 68) (Слайд 11 )
8)Фізкультхвилинка – руханка (Слайд 12)
V Закріплення вивченого матеріалу
1)Звуко – буквений аналіз слів (Слайд 13,14 )
- Зробіть звуко – буквений аналіз слів дід, дим
2) Робота над текстом (Буквар с. 69) (Слайд 15 )
3) Гра «Збери слово» (Слайд 16 )
VI. Підсумок уроку
- З якою буквою ми сьогодні познайомились?
- Які звуки вона позначає?
- До кого ходили на день народження?
- Що побажаємо їй у цей день?
- Що запам’яталось найбільше?
- Чого навчились?
(Слайд 17 )
- Дякую за урок!