Мета. Закріплювати знання учнів про звуки; про те, що слова складаються зі звуків. Формувати поняття про звук як елемент людської мови.
Розвивати увагу та спостережливість, навички звукового аналізу слів.
Виховувати інтерес до навчання; до природи
Українська мова, 2 клас
Урок №1
Тема. Звуки слова. Поняття про звук як елемент «людської мови». Звуковий аналіз слів
Мета. Закріплювати знання учнів про звуки; про те, що слова складаються зі звуків. Формувати поняття про звук як елемент людської мови.
Розвивати увагу та спостережливість, навички звукового аналізу слів.
Виховувати інтерес до навчання; до природи
Обладнання. Ілюстрації із зображенням природи восени; любов та бережне ставлення до рідної землі; предметні малюнки (овочі)
ХІД УРОКУ
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ.
(Перевірка наявності всього необхідного до уроку)
– Доброго дня вам, любі діти.
Я рада бачити вас на уроці української мови. Ану перевіримо, чи все ви приготували до уроку.
Перегляньте, перед вами
Речі в стопочці лежать:
Першим, унизу – щоденник,
Другим – зошит ви поклали,
Зверху – бачимо підручник.
Ще поклали ви на парту:
Ручку, олівець, стирачку і лінійку.
Все наявне?
А з собою захопили ви
Увагу і старанність?
Так, запам’ятайте діти,
Робоче місце ви готуйте
До кожного уроку мови.
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ.
1. Ознайомлення з підручником «Українська мова»
– Візьміть у руки підручник. Розгляньте його. Скажіть, як він називається? Хто його автор?
– Відкрийте. Знайдіть умовні позначення.
(Діти знайомляться з умовними позначеннями).
– Поверніться до форзацю. Прочитайте самостійно напівголосно вірш Григора Барадуліна.
– До кого звертається автор?
– Що він бажає вам?
– А зараз звернемося до першого розділу. Прочитайте назву першого розділу.
– Що ми будемо вивчати в цьому розділі?
– Про що ми в ньому дізнаємося?
III. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ УРОКУ.
– Сьогодні на уроці ми поговоримо, з чого утворилися слова; визначимо, що ж таке звук; пригадаємо як виконувати звуковий аналіз слів.
IV. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ.
1. Вчимося записувати у зошитах дату та «класна робота»
2. Хвилинка каліграфії
ос сі ін нь
осінь
– Повторимо правопис буквосполучень, прописуємо їх та рядок слова осінь.
– Чи любите ви осінь?
– Чим вам подобається ця пора року?
– Розгляньте ілюстрації з природою восени. Складіть речення про красу осені. Запишемо найкраще речення на дошці і у зошитах.
3. Робота за підручником (с. 4-5)
1) Поетична хвилинка
Вправа 1.
Учитель читає вірш Л. Костенко «Красива осінь вишиває клени»
– Якою автор називає осінь?
– Що вона робить?
– Яким кольором вона розмальовує клени?
– Що просило листя в осені?
– Чи може, на вашу думку, осінь виконати це прохання? Чому?
– Назвіть звуки в слові осінь.
2) Робота над загадкою
Вправа 2.
– Прочитайте і відгадайте загадку.
– Які слова вам допомогли відгадати цю загадку?
– Чітко вимовте слово-відгадку. Назвіть усі звуки в цьому слові.
– Складіть звукову модель слова книга.
– Перевірте, чи правильно виконали це завдання. Для цього порівняйте зі схемою у підручнику.
– Що означають у схемі рисочки, кружечки?
– На які дві частини поділене слово?
– Так з чого складаються слова?
Висновок. Звуки ми чуємо і вимовляємо. З них утворюються слова.
3)Вправа 3.
– Уважно прочитайте вірш.
– До чого закликає вас поет?
Аналізуємо та списуємо перший рядок вірша.
Розглядаємо та аналізуємо звукові моделі.
– Знайдіть у першому реченні слова, які відповідають даним у підручнику звуковим моделям. Чітко вимовте кожен звук у цих словах.
4. Словникова робота
Визначимо значення слова звук.
Звук – елемент людської мови, утворений за допомогою органів мовлення.
Фізкультхвилинка
Раз, два – дерева встали
Три, чотири – вийшли звірі
П’ять, шість – пада лист
Сім, вісім – птахи в лісі
Дев’ять, десять – це сунички
Підняли червоні личка.
5. Гра «Шифрувальник»
Вправа 4.
– Складіть слова з поданих звуків.
(школа, урок, учень)
– Назвіть послідовно звуки в словах.
– Запишіть утворені слова самостійно.
6. Робота з прислів’ями
Вправа 5.
– Прочитайте прислів’я та поясніть, як ви розумієте їх зміст.
– Запишіть одне з прислів’їв (на вибір).
V. УЗАГАЛЬНЕННЯ І СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ.
Гра «Хто більше?»
На набірному полотні предметні малюнки із зображенням овочів.
– Розгляньте малюнки із зображенням овочів, пригадайте їх назви.
– Запишіть назви овочів, які починаються зі звука [к].
– Складіть звукову модель одного із записаних слів.
– Складіть з одним зі слів речення.
– Найкраще речення записуємо.
VI. ПІДСУМОК УРОКУ.
– Закінчіть речення:
«Звуки ми»… і «…».
«Із звуків утворюються…»
«Звук – елемент…».
VII. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
Виконати вправу 6 на с. 5.
(Записати три перші речення, скласти звукові моделі виділених слів).