Урок читання з теми "Звуки [т], [т′], позначення їх буквої «те». Читання слів, словосполучень і речень. Звуковий аналіз слів".
Мета:ознайомити дітей з новою буквою Т,т, її звуковим значенням;удосконалювати навички звукового аналізу слів, збагачувати словник учнів, світогляд, пам'ять, зв'язне мовлення;читати слова, склади, речення з новою буквою; проводити спостереження над багатозначними словами;виховувати у дітей любов до тварин.
Українська мова (читання) 1 – Е клас
02.12.2021 р.
Тема: Звуки [т], [т′], позначення їх буквої «те». Читання слів, словосполучень і речень. Звуковий аналіз слів.
вивченими літерами
Мета:ознайомити дітей з новою буквою Т,т, її звуковим значенням;удосконалювати навички звукового аналізу слів, збагачувати словник учнів, світогляд, пам'ять, зв’язне мовлення;читати слова, склади, речення з новою буквою; проводити спостереження над багатозначними словами;виховувати у дітей любов до тварин.
Обладнання: підручник,ілюстративний та роздатковий матеріал, відеоматеріали, кольорові олівці.
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
Мотивації навчальної діяльності
1. Привітання
Пролунав дзвінок -
Починаємо урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти - просто молодці.
2.Метод «Настрій тигра» (Сл.2)
Уявіть себе тигром. Намалюйте свій настрій на обличчі тигра.
II. Актуалізація опорних знань (Сл.3)
— Діти, сьогодні Тигр нам написав листа, але лист потрапив під дощ і речення в ньому незакінчені. Послухайте початок, та продовжте речення, що стерлося.
• Звуки бувають голосні і... (приголосні).
• Голосні звуки в схемі позначаються... ( .)
• Приголосні поділяються на... (тверді і м’які).
• Тверді позначаються... (–)
• А м’які... (=)
— Ще у конверті є перлинки. Але в словах зникли всі голосні. Здогадайтесь, що за слова написані на перлинках.
(Малина, віник (вінок), коза, слива (слово), сонце, поле, вітер)
— Молодці, тигр вдячний вам за допомогу.
Щоб отримати перлинки тигру довелося подорожувати потягом пасажирами якого були букви, які ми вже з вами вивчили.
— Повторимо їх. (Повторення вивчених букв). Рушаймо далі.
Щоб гарно навчитися читати нам потрібно виконувати багато вправ для розвитку нашого мовленнєвого апарату. І першу вправу ми виконаємо з нашим другом Щебетунчиком.
2. Артикуляційні вправи( Сл.4)
Надуваємо повітряну кульку.
Подув сильний вітер.
Задуємо свічку.
Здуємо легеньку пір’їнку.
3. Чистомовка з Щебетунчиком. (Сл.5)
Ра-ра-ра – весела пора.
Рі-рі-рі – кролик у норі.
Ар – ар – ар – укусив комар
Ір – ір – ір – купили папір.
4. Розчитування складів Вправа «Блискавка» ( читання з карток)
( Ну, ка, ма, ум, ли, ко, ма…)
5. Вправа на розширення кута зору «Зелена точка» (Сл.6)
(рак, Рома, рука, ріка. Рима)
Читай швидко (Сл.7)
(рак, рис, сир, рама, Рома, рима, рука).
ІІІ.Повідомлення теми і мети уроку.
Підготовка до вивчення нового матеріалу.
Попрацюємо з Букварем.
Завдання 1. Робота з Букварем, с. 86. (Сл.8)
-Що роблять букви на малюнку?
-Яке свято може в них бути?
-Ми потрапили на іменини до букви Т.
І троянда, і тюльпан, і струнка тополя,
Телефон і торт, труба і травичка в полі –
Всі вітають букву Т теплими словами:
- Люба Т нехай тобі добре буде з нами.
-Який звук найчастіше зустрічався у привітанні?
Сьогодні тема нашого уроку: Звуки [т], [т′], позначення їх буквої «те». Читання слів, словосполучень і речень. Звуковий аналіз слів.
- Вимовте звуки [ т ] , [ т’]. Чи зустрічаються перешкоди під час вимови?
-Чи вільно виходить повітря?
-До яких звуків, голосних чи приголосних, ми віднесемо цей звук?
-Як ми у схемі позначимо звук [ т ], а [ т’ ]?
ІV. Сприймання й засвоєння нового матеріалу
Перегляд відеомультфільму «Тітонька сова» (Сл.9)
Наша помічниця тітонька Сова підготувала для нас цікаве відео про літеру Те. Будьте уважні та запам’ятайте, які слова зі звуком [ т ], або [т’] прозвучать у відео.
Які слова прозвучали зі звуком [ т ], або [т’]?
Куди ж зникає тінь? ( Коли немає освітлення і тіні немає. Зразок ігри з проектором).
-На письмі звук [ т ] позначають буквою «те».
Демонструю букву «те»
-На що схожа літера? (Сл.10)
-Із скількох елементів вона складається? (Сл.11)
-Надрукуйте в зошиті букву «те». (Сл.12)
Друкування прямих і обернених складів з літерою «те».
Завдання 2. С.86 (Сл.13)
-Що робить буква на малюнку.
-Визначте місце букви «те» у словах тарілка, молоток, міст.
Завдання Читалочки. (Сл.14)
-Прочитайте склади, а потім слова у колонках.
-Який склад спільний для слів 1 стовпчика? 2-го, 3-го і т. д.
Тигрик спостерігав за нами і вже трішки втомився, тому він запрошує нас до запального танцю.
Фізкультхвилинка. (Сл.15)
Завдання 3. (Сл 16)
Щебетунчик запропонував прочитати чистомовку.
Та-та-та – ми помітили кота.
То-то-то – проминуло тепле літо.
Тук-тук-тук – пролунав у лісі стук.
Так-так-так – пролетів літак.
а) читання самостійно;
б) читання парами;
в) читання хором.
Гра «Так чи ні» (Сл.17)
-Прочитайте сполучення слів.
-Якщо ви виконували таку дію, то плесніть у долоні.
Плавати у ставку вставати рано
Поливати квіти мити тарілки
Стукати у вікно витирати стіл
Зарядка для очей. (Сл.18)
Завдання 4.
Продовження роботи на с.87. (Сл.19)
-Спускаємось з гірки, читаючи речення.
Читаємо «ланцюжком».
Робота за змістом прочитаного.
-Скільки речень у тексті?
-Що робив Степан?
-Які руки у Степана?
-Що означає вислів «умілі руки»?
-Що вони вміють робити?
-Чому слово Степан записано з великої букви?
Завдання для роздумів. (Сл.20)
-Визначте, яку букву куди поставити?
-Чим ми будемо вітати іменинницю? (Листівкою)
- А хто така ластівка?
IV. Підсумок уроку.
Тигр вам дуже дякує і хоче зробити підсумок уроку.
-Яку букву вивчали на уроці?
-Які звуки вона позначає?
- Це звуки: голосні чи приголосні?
-На що схожа буква «те»?
-Яке завдання було найцікавішим?
-Позначте свій настрій на обличчі смайлика.
-Дякую вам за гарну роботу на уроці.
1