Розробки уроків за темою Внутрішні води України. Протягом вивчення теми учні мають змогу самостійно та з допомогою вчителя ознайомитись із темою Внутрішні води України.
Тема. Поверхневі води.
Загальні гідрографічні особливості території України.
Мета: ознайомити із загальними гідрографічними особливостями та поверхневими водами нашої країни; перевірити знання учнів за темою “Клімат України”, розвивати навики самостійної роботи, роботи з картами атласу, розвивати увагу, пам‘ять, кмітливість; виховувати громадську позицію, патріотизм та формувати екологічну культуру учнів.
Обладнання: фізична карта України, атласи, підручники, додаткова література.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
І. Організаційна хвилина.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Географічний диктант. Взаємоперевірка.12 питань
Підрахуйте результати відповідей і виставте оцінки в щоденники.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Записуємо тему уроку в зошити.
Мотивація пізнавальної та навчальної діяльності учнів.
(Наголошую на корисності знань про поверхневі води).
Протягом уроку ми повинні заповнити таблицю географічних об‘єктів, які будуть зустрічатись при вивченні даної теми.
№ |
Річки |
Озера |
Водосховища |
Болота |
1 |
Дніпро |
Сасик |
Київське |
Полісські |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
ІV. Д/З.
Підготувати виступи про найбільші річки України, вивчити номенклатуру.
Пригадайте, які гідрографічні об‘єкти належать до поверхневих вод ?
Що таке річка?
Що таке озеро?
Як утворюються водосховища?
Вступне слово вчителя.
В Україні налічується близько 4 тисячі річок довжиною понад 10 км. Із них 117 мають довжину понад 100 км.
Завдання за картою. Знайдіть найбільші річки України на фізичній карті.
Знайдіть відповіді на такі питання:
Озера.
Північ України – Шацькі озера (Світязь, Пулемецьке, Луки) – утворились на карстових породах під дією давнього зледеніння.
Багато боліт, в заплавах річок багато озер-стариць.
Південь України – озера Ял пуг, Кагул, Катлапуг, Китай – заплавні озера
Озера-лимани: Алібей, Шагани, Дністровський ...
Визначте, як утворюються лимани?
Вчитель. Вода помічник і ворог.
За картою поверхневих вод визначте, які регіони найбільш забезпечені водними ресурсами?
V. Закріплення. Підсумок уроку.
Кросворд.
1 |
|
|
|
||||||||||||||
|
2 |
|
|
|
|||||||||||||
3 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
|
4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
5 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
6 |
|
|
|
|
|
||||||||||||
7 |
|
|
|
|
|||||||||||||
Мета: ознайомити учнів із особливостями озер України, їх походженням, гідрологічним режимом, розвити знання учнів про поверхневі води нашої країни, навики самостійної роботи із картами та додатковою літературою, виховувати бережливе ставлення до водного середовища.
Обладнання: фізична карта України, атласи України.
Тип уроку: комбінований
І. Організаційний момент.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Географічний диктант. (12 запитань).
1. Найбільшою річкою України є річка....
4. До яких басейнів належать річки України?
Зачитування художніх описів річок України
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Місце в загальній темі, значення вивчення, мотивація навчання.
ІV. Д/з. Прочитати §20.
Опис господарського використання озер.
Вступне слово вчителя.
Кожній із груп дається завдання.
V. Закріплення..
( у формі звіту груп про виконання завдань).
Для перевірки засвоєння застосовую контрольні питання.
VI. Підсумок уроку.
Тематична атестація за темою: ,,Кліматичні умови і ресурси України”,
,,Внутрішні води України”.
Мета: перевірити рівень знань учнів за даною темою; розвивати бажання вчити
географію України, розвивати географічне мислення та грамотність учнів.
Обладнання: фізична карта України, атласи України.
Тип уроку: урок корекції та контролю.
Хід уроку
І. Тематичне оцінювання. Клас поділяю на дві групи:
1 група учні, які виявили бажання оцінювати знання на 10-12 балів
2 група учні, що оцінюють свої знання за 7-9 балів.
1 група одержує 4 варіанти завдань (по 4 питання).
Приклад І варіант.
2 група учнів відповідає 3 блоки завдань: тести, географічний диктант та цифровий диктант (по 6 завдань). Найвищий бал 9 балів (Кожний блок оцінка 3б найвища).
Тести. Приклади:
1. Найповноводнішою річкою України є:
а) Дніпро;
б) Дунай;
в) Десна:
2. Найбільшим озером України є:
а) Світязь;
б) Ялпуг;
в) Сасик:
3. Яке походження має улоговина озера Синевір:
а) вулканічне; б) карове; в) завальне:
4. Найтеплішим районом України є:
а) Закарпаття; б) узбережжя Чорного моря в) Південний берег Криму.
5. Найвищі середні температури липня в Україні:
а) 17-190С; б) 19-230С; в) 25-300С:
6. Найбільше опадів в Україні випадає в:
а) Кримських горах; б) в Українських Карпатах; в) на Буковині.
Географічний диктант:
4. Найбільшим річковим басейном в Україні є басейн р..............
5. Річка Західний Буг належить до басейну стоку........................
6. Величезні затоки-озера півдня України мають назву...............
Цифровий диктант:
1. Середня кількість опадів в Чернівецькій області..........
2. На узбережжя Чорного та Азовського моря надходить.........
3. Найвищі середні температури січня в Україні.........
4. На скільки кілометрів простягається річка Дунай в Україні....
Тема. Річкові системи Дніпра, Сіверського Дінця, Південного Бугу, Дністра.
Донбас, Північно-Кримський.
Мета: ознайомити учнів із особливостями найбільших річкових систем України та найбільшими каналами, розвивати знання учнів про поверхневі води України, навики роботи із дадатковою літературою, картами; розвивати знання про екологічні проблеми пов’язані із поверхневими водами в нашій країні.
Обладнання: фізична карта України, атласи, Хрестоматія із географії України,
Географічна енциклопедія України.
Тип уроку: комбінований урок
І. Організаційний момент.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Тестове оцінювання за темами двох попередніх уроків.
Два учні біля дошки визначають падіння та похил річок Сірет та Черемош.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Річка Дніпро (Характеристика особливостей водного режиму).
Сіверський Дінець (Характеристика особливостей водного режиму).
Південний Буг (Характеристика особливостей водного режиму).
Дністер (Характеристика особливостей водного режиму).
За фізичною картою випишіть найбільші притоки цих річкових систем.
Проблемне питання: Для чого будують канали?
ІV. Закріплення.
V. Д/з.
Прочитати § 18 (ІІ частина) та § 19.
Художні описи річок України.
VI. Підсумок уроку.
Тема. Підземні води. Основні артезіанські басейни України, їхня характеристика. Болота їх типи і поширення. Причини заболочення. Штучні водні об’єкти та їх господарське призначення. Водний баланс і водні ресурси України, шляхи їх раціонального використання і охорони.
Практична робота № 4. Позначення на контурній карті річок, озер, водосховищ, боліт. Аналіз забезпеченості водними ресурсами різних територій України.
Мета: закріпити на практиці знання про внутрішні води України; ознайомити учнів із особливостями залягання підземних вод в Україні,
характеристикою боліт; із загальними особливостями водних ресурсів України; розвивати навики роботи із картами, вміння самостійно робити висновки із отриманих знань, підготувати учнів до здачі тематичної атестації за темою “Поверхневі та підземні води України”.
Обладнання: Атласи України, фізична карта України, контурні карти, олівці.
Тип уроку: урок застосування набутих знань на практиці.
І. Організаційний момент.
ІІ. Повторення вивченого матеріалу.
Франтальне опитування (за матеріалами 4 уроків)
Тести і географічний диктант (7-9 балів).
Здача номенклатури для учнів всього класу.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Умови проведення тематичної атестації (усно (10-12 балів).
Підсумок вчителя.
(шкода господарству від спорудження водосховищ)
Практична робота № 4 Позначення на контурній карті річок, озер, водосховищ, каналів, боліт. Аналіз забезпеченості водними ресурсами території України.
В другій частині Практичної роботи № 4.
Учні відповідають на питання:
ІV Д/з. Підсумок уроку.
Повторити § 18-21. Оформити практичну роботу № 4.
Підготуватись до тематичної атестації.
Тема. Основні річкові басейни та їхня характеристика. Характер водного режиму річок, поняття – падіння, похил, водний режим, живлення, витрати води в річці, річний стік. Робота річок, формування русла, поняття – “базис ерозії” – “твердий стік”.
Мета: поглибити знання учнів про основні річкові басейни, сформувати в учнів поняття водного режиму та його складових, роботи річок тощо; розвивати та поглиблювати навики роботи із географічними картами, самостійної роботи; виховувати бережливе ставлення до водних багатств.
Обладнання: фізична карта України, атласи України.
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Опитування фронтальне: 1) Що таке річка?
2) Найбільші річки України?
3) Розкажіть про елементи річки?
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Значення річок! (Забезпечення водою ГЕС, транспорт, риборозведення).
Падіння річки – Пр = Н1 – Н2, Н1 – абсолютна висота витоку
Похил річки – Прх Н2 – абсолютна висота гирла.
2.3. Практичні розрахунки падіння та похилу річки Прут та Дністер
(робота з картами).
– утворення пляжів,
– тераси,
– річкові відклади, запис цих понять в зошитах
– твердий стік,
(відповідь біля карти).
ІV. Закріплення.
V. Д/З. Підсумок уроку.
Прочитати § 18 (ІІ частина), § 19