Усна народна творчість. Прославлення героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».

Про матеріал
Тема: Усна народна творчість. Прославлення героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка». Мета: Ознайомити дітей з поняттями «чарівна казка»; виробляти навички свідомого, виразного читання; формувати вміння читати за особами та характеризувати персонажів; вчити працювати в групах та в парах; розвивати усне мовлення; виховувати кращі моральні риси: доброту, людяність, почуття, патріотизм.
Перегляд файлу

 

Тема: Усна народна творчість. Прославлення героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».

Мета: Ознайомити дітей з поняттями «чарівна казка»; виробляти навички свідомого, виразного читання; формувати вміння читати за особами та характеризувати персонажів; вчити працювати в групах та в парах; розвивати усне мовлення; виховувати кращі моральні риси: доброту, людяність, почуття, патріотизм.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Методично – дидактичне забезпечення уроку: підручник Савченко О.Я. Читанка 3 клас, картки з уривками казок, ТЗН, розсипані слова прислів’їв.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                           Хід уроку

І. Організаційна частина.

Емоційний настрій уроку. Формування позитивної мотивації, засвоєння навчального матеріалу.

1. Слово вчителя

У нас сьогодні ніби свято,

Гостей зібралося багато,

А ну ж назад ви подивіться,

І веселенько посміхніться!

Привітайтеся з гостями, діти!

А тепер поверніться, підтягніться,

Одне одному імені теж усміхніться,

На урок старання не забудьте взяти,

Починаємо всі дружно працювати.

2. Передбачування.

Гра «Мікрофон»

  •          Діти, як ви думаєте, яким буде сьогодні урок? (Цікавим, незвичайним, повчальним)
  •          А яким ви будете на уроці? (Активні, розумні, уважні, кмітливі, організовані)
  •          Діти, із перших літер слів, які ви щойно сказали (уважні, розумні, організовані, кмітливі) Складіть слово! УРОК
  •          А вкінці уроку ми дізнаємось чи справдились ваші сподівання про урок, і якими ви були насправді на уроці.

ІІ. Підготовка мовленнєвого апарату.

Здоров’язберігаючі технології

  •          А зараз ми з вами підготуємо наш мовленнєвий апарат до читання.

На екрані з’явилася кульбабка.

  •          Давайте подуємо на неї (набираємо в ротик повітря і … дуємо)

На екрані з’явилося кульбабка з трішки здутим пухом.

  •          Давайте подуємо сильніше!

На екрані з’явилася кульбабка майже без пуху.

  •          Діти, а наступне зображення на екрані вас здивує, я переконана в цьому.
  •          Тільки покажите своє здивування обов’язково очима.

На екрані з’явилися троянди.

  •          А зараз я вас попрошу відчути запах цих троянд.
  •          Як ви це покажите? (через носик втягуємо повітря у легені)
  •          Молодці, гарно підготували свій мовленнєвий апарат.

ІІІ. Вправи на вдосконалення читацьких навичок.

  •          А зараз ми з вами переходимо до вправ на вдосконалення навичок читання.

1. Робота над скоромовкою.

-    Попрацюємо на скоромовкою.

     -   Спочатку прочитаю її швидко Я.

Швидке читання вчителем.

  •          Хто хоче навчитися так швидко промовляти скоромовку? Тож давайте повчимося.
  • Прочитайте повільно.
  • Трішки швидше.
  • Ще швидше.
  • Хто сам бажає швидко прочитати?

Скоромовка

Біля баби баба сіла.

Баба бабі бубоніла.

Бубоніла з півгодини.

Баба бабі про новини.

  •          Молодці, добре справились із цим завданням!

Тепер попрацюємо над чистомовками.

2. Чистомовка

     -    Діти, щоб ротик був слухняним повторюйте за мною!

Галявина чистомовок

1. Ла-ла-ла – в гості казочка прийшла.

2. На-на-на – буде казка чарівна.

3. Ки-ки-ки – слухають їх залюбки.

4. Ок-ок-ок – повний замок казок.

      -    Я вам дякую, ви справились і з цим завданням!

                                  IV. Активізація знань

  •          Діти, ви любите казки? Читаєте, і багато їх знаєте?
  •          Давайте перевіримо. За допомогою логічних вправ. Діти з пошукової групи підготували для вас загадки. А ви маєте відгадати про яку казку йде мова.

На клас виходять троє учнів!

          1. Логічна вправа «Гімнастика для розуму»

1) Сидить півник на печі,

    їсть смачненькі калачі

    Тут лисичка підбігає,

    Мерщій півника хапає.

    Біжить котик рятувати,

    В лисиці півника забрати.

  •          Про яку казку йде мова? «Котик і півник».

 

2) Знайшов півник колосок,

    Змолов борошна мішок.

    Спік негайно у печі

    Пиріжки та калачі.   

    Мишенят не пригощав,

    Бо жоден з них не помагав.  «Колосок», або «Півник і двоє                     

             мишенят».

3) Ну й старий цей був собака!

    Не собака – неборака!

    Чоловік його прогнав –

    І шкуриночки не дав!

    Вовк собаку врятував.

    Знов господар його взяв.

Про яку це мова казку?

Відгадайте всі, будь-ласка!  «Сірко».

 

-  Друга пошукова група підготувала для нас уривки з відомих казок. Давайте їх розгадаємо!

 

На клас виходять троє учнів.

 1й учень (Картка 1)

 Не стало в пана хліба. Як не шкодував, а взяв кусень золота і поніс до бідняка, щоб поміняти на хліб. Бідняк не взяв золота, але відрізав половину хлібини панові, половину залишив собі. З окрайця у бідняка виросла нова хлібина.   «Хліб і золото!»

2й учень (Картка 2)

 Зробила вона собі хатинку в лісі. Кожного дня ходила в ліс за їжею. Сама іде, а діткам накаже замкнути хатинку і нікому дверей не відчиняти.    «Вовк та козенята».

 

3й учень  (Картка 3)

  Коли мати ввійшла до хати, дочки одна за одною почали говорити, як вони скучали за матір’ю…  Вона зняла з ніг матусі взуття й принесла їй води в мисці – помити ноги.  «Сьома дочка».

 

  •          Діти, а які казки ми з вами вивчали у 2 класі? Пригадайте!
  • «Лисиця та їжак»
  • «Рукавичка»
  • «Лисиця та журавель»
  • «Колосок»
  •          Що об’єднує ці казки? Про кого вони? (про тварин)

 

  •          Ми, працювали над скоромовкою, чистомовкою, відгадували загадки, розгадували уривки казок.
  •          Хто автор цих творів? (Народ).  З давніх давен дійшли до нас складені народом казки, пісні, загадки, прислів’я. Вони передавались із вуст в уста, тому їх об’єднують спільною назвою – Усна народна творчість.

Саме так називається наступний розділ, який ми будемо вивчати.

 

   До усної народної творчості належать ще і легенди, міфи, думи, небилиці. З цими жанрами ви познайомитесь у 4 класі.

 

                  Мотивація навчальної діяльності.

                    V. Повідомлення теми і мети уроку. 

 - Тема нашого уроку: прославлення героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».                                                 

Сьогодні ми поринемо у світ чарівних казок.

Запитаєте чому чарівних? Їхні герої мають надзвичайну силу, в цих казках за допомогою чарів відбуваються дивовижні перетворення. Запам’ятайте.

 

 

 

 

  

Особливості чарівних казок:

1. Герої наділені надзвичайною силою.

2. Відбуваються дивовижні перетворення.

     -    Сьогодні на уроці ви навчитеся виразно читати українську народну казку «Кирило Кожум’яка», також навчитись характеризувати персонажів казки, будете продовжувати вчитися працювати в групах і розвивати зв’язне мовлення.

VI. опрацювання казки «Кирило Кожум’яка»

1. Підготовка до сприймання твору.

  •          До нас на урок завітали гості. Словник, Екскурсовод та Літературознавець, вони і допоможуть нам у роботі.

Розповідь про Київ

  •          Події, що зображені в казці, відбуваються в Києві. Це особливе місто. Чому? (Бо Київ – це столиця нашої держави)
  •          А що означає слово «столиця»? (Столиця це головне місто в країні. У столиці знаходиться уряд, живе президент. У столиці вирішують державні питання.)
  •          Можливо Екскурсовод доповнить ваші відповіді.

Екскурсовод. У Києві жили люди працьовиті. Спочатку це був невеличкий укріплений замок. Навкруги Києва був величезний рів. Його викопали для того, щоб перешкодити ворогам проникнути в місто. Захищали місто дружина на чолі з князем.

Запрошення до казки.

За моїм палким хотінням,

За казковим повелінням ,

Всі хто поруч, посміхніться,

Двері в казку, відчиніться.

Казкові ворота відкриваються (на фоні мелодії «В гостях у казці»)

2. Читання казки

(Читають по частинах вчитель та двоє підготовлених учнів а іншу частину читає весь клас - ланцюжком)

  •          Діти, ви уважно слухайте, щоб дати відповідь на таке питання.
  •          Хто головний герой і чому має таке прізвище?

(Кирило Кожум’яка, бо він м’яв кожі. Кожі – це шкіра тварин. Кожі використовували для взуття і одягу.)

  •         Коли відбувалися події описані в казці? (за часів князівства)

3. Словникова робота

  •         Діти, у тексті є слова, які незнайомі вам.
  •         Словник прочитає їх значення.

Князь – вождь племені. В Київській Русі старший із князів називався великим князем, інші – удільники.

Князівна – дочка князя.

Булова – палиця з кулястим потовщенням на кінці.

Пуд  - стара міра маси і ваги, яку застосовували в Росії. Як одиниця маси 1 пуд  = 16 кг.

Горно – відкрита піч, де  плавлять або нагрівають метали.

Леміш – частина плуга, що розрізає землю.

Урочище – у широкому розумінні – певна ділянка території, що відрізняється від навколишньої місцевості.

Старшина – привілейована верхівка влади.

  •         Давайте хором прочитаємо ці слова

 Князь, князівна, булава, пуд, горно, леміш, урочище, старшина.

             (діти читають слова)

 

                  VII.  Фізкультхвилинка

  •         Щось не хочеться сидіти, треба трішки відпочити.

 

               VIII. Продовження роботи над текстом казки.

 

1. Самостійне читання казки дітьми.

 

  •         Читайте уважно, щоб дати відповідь на запитання:

                Чому Кирило Кожум’яка погодився битися зі змієм?

         (бо його вмовили це зробити діти)

          «ну для вас зроблю».

 

  •         Хто переміг у битві?  (Кирило Кожум’яка)
  •         Що йому допомогло здобути перемогу? Який він?

(Мужність, відвага, хоробрість, сила).

 

2. Вибіркове читання.

   1.Знайдіть і зачитайте лист князівни до князя.

   2. Відшукайте уривок в якому сказано як Кирило Кожум’яка   готувався до битви?

   3. Зачитайте опис битви.

   4. Якими словами з тексту можна підписати ілюстрацію.

 

         3. Вправа «З математичним фіялом  я дружу – зразу відповідь 

             Скажу».

 

  •         Скільки було дочок у Київського князя. (1)
  •         Скільки вмів виробляти кожухів Кирило Кожум’яко? (12)
  •         Скільки попросив бочок смоли Кирило?(12)
  •         Скільки попросив возів конопель? (12)
  •         Скільки голубів вигодувала князівна? (1)
  •         Молодці; справились! Значить читали уважно!

 

             4. Характеристика дійових осіб твору.

 

  Робота в групах. (По рядах)

  Перед дітьми – картка з такими словами: хоробрий, підступний, ніжна, мужній, злий, лагідна, розсудливий, сміливий, цар зла, несправедливий, тендітна. Захисник, відважний, лукавий, жорстокий, добра, непереможний, хитрий, мила, порядний, егоїстичний, красива.

  •         З поданих слів відшукайте і підкресліть які підходять вашому персонажу.

   1й ряд Кирило                                           2й ряд Змій

Хоробрий, мужній,                              підступний, злий,

розсудливий, сміливий,                      несправедливий, цар зла,

захисник, відважний,                          лукавий, жорстокий,

непереможний, порядний,                 хитрий, егоїстичний,

 

   3й ряд Кязівна

ніжна, лагідна,

тендітна, добра,

мила, красива.

 

  •         Так кого народ зобразив в образі змія?

(Погану людину. Ворогів країни. Завойовників).

 

  •         А кого народ зобразив в образі Кирила Кожум’яки?

(Порядну людину, Хороброго, мужнього і відважного воїна – захисника своєї країни).

 

  •         Героїв казки ми охарактеризували!
  •         Тепер переходимо до читання казки в особах.

Будемо читати лише уривок!

    (Діалог між князем і старшиною).

 

          5. Читання в особах.

  (Від слів: Князь спершу зрадів, а далі подумав та й засумував:)

  До слів: Битися з тобою, з іродом проклятим!

    Виставити оцінки!

 

        6. Дібрати до поданих слів близькі за значенням (синоніми).

 

Поцупити – вкраде.

Злинув – полетів.

Благайте – просіть, вмовляйте.

 

        8. Робота з прислів’ям.

 

  •         Прочитайте прислів’я у підручнику.

Чия відвага, того й перемога.

 

  •         Як ви його розумієте.

(Кирило Кожум’яка відважний тому й в битві здобув перемогу).

  •         Чи можна сказати, що воно є головною думкою казки?

 

Слово вчителя.

  •            Український народ прославляв мужність, відвагу і героїзм своїх воїнів не лише у казках, а й в прислів’ях.

 

Робота в парах.

  •         Скласти з розсипаних слів прислів’я і пояснити, як ви його розумієте.

 

 

  • Дружба і геройство ведуть до перемоги.
  • Відважний помирає за честь.
  • Зло кінчається прикрістю, а добро – радістю.
  • Сила героя не в м’язах, а в серці.

 

                            Повідомлення Літературознавця.

  • Згідно з літературною версією у «Повісті врем’яних літ» під роком 982 розповідається про похід печенігів на Київську Русь. Військом русичів керував князь Володимир. Справу розв’язав двобій між печенізьким та руським богатирями. Ця подія і лягла в основу сюжету казки про Кирила Кожум’яку. 

 

                                   IX. Домашнє завдання

   1.      червоний Читати казку і скласти план, коротко розповідати

                 про одного з героїв.

   2.        голубий  Читати казку і переказувати.

   3.        жовтий  Читати казку і давати відповіді на питання.

 

                              

                                  Підсумки уроку.

  •          Над якою казкою ми працювали? (чарівною).
  •          Які особливості чарівних казок ви запам’ятали?

1. Герої наділені надзвичайною силою.

2. Відбуваються дивовижні перетворення.

    -   Що допомогло Кирилу Кожум’яці перемогти?

        (Хоробрість, відважність, мужність та сила).

  •    Хто в казці був втіленням зла? (Змій). А добра? (Кирило Кожум’яка).
  •    На кого з героїв ви хотіли б бути схожим?
  •    Кожна казка повчальна? Чому вчить саме ця казка?

Вчить: Добра, бути добрим, допомагати іншим, вміти рятувати, витягувати з біди постраждалих, бути не байдужим до чужої біди.

  •    Чи справдились ваші очікування? Сподівання? Яким був урок?

(Цікавим, незвичайним, повчальним).

 

         Дякую всім за гарну роботу на уроці.

 

 

 

 

 

 

                       

 

 

    Урок

  читання

 

  Вчитель: Побережник Т.П.

 

 

 

 

 

 

 

                 м. Вінниця 

                   13.11.2013

 

docx
Додано
4 березня 2025
Переглядів
138
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку