Тема: Усне додавання чисел із переходом через розряд виду 7+15. Розв’язування складених задач двома способами.
Мета: ознайомити учнів з усним прийомом обчислення виду 7 + 15; формувати вміння застосовувати вивчені прийоми усного додавання двоцифрових чисел у процесі розв’язування прикладів і задач; розвивати увагу, логічне мислення; виховувати інтерес до вивчення математики.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Контроль, корекція і закріплення знань учнів.
1. Перевірка домашнього завдання (с. 55, завдання 307; 308)
Завдання 307
— Прочитайте вирази у порядку зростання відповідей.
Завдання 308
— Прочитайте складений вираз і його обчислення.
2. Складання і розв’язування задач
— Перевірте розв’язання, склавши обернену задачу.
— З кожної суми складіть дві різниці.
10 + 9 |
3 + 8 |
7 + 9 |
— Запишіть числа в порядку зростання.
III. Повідомлення теми і мети уроку
— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з додаванням виду 7 + 15.
IV. Розвиток математичних вмінь.
1. Робота за підручником (с. 56 – 57)
Завдання 310. Колективне опрацювання матеріалу
— Розгляньте, як виконали додавання.
7 + 15 = 7 + 3 + 12 = (7 + 3) + 12 = 10 + 12 = 22
Запам’ятай!
1) Двоцифрове число розкладіть на зручні доданки.
2) До одноцифрового числа додайте перший зі зручних доданків. Отримаєте кругле число 10.
3) До отриманого результату додайте другий зі зручних доданків.
Завдання 311
Учні пояснюють, як закінчити обчислення, працюючи у зошитах.
Завдання 312. Самостійна робота
Під час перевірки учні читають приклади і пояснюють спосіб обчислення.
Завдання 313
Під час відтворення змісту учні на дошці записують умову задачі. Розв’язують задачу двома способами.
1 спосіб
1) 13 + 11 = 24 (к.) — відкрили;
2) 24 + 8 = 32 (к.)
2 спосіб
1) 13 + 8 = 21 (к.) — стало вранці;
2) 21 + 11 = 32 (к.)
Відповідь: 32 каси працювало у другій половині дня.
Завдання 314. Робота в парах
Учні називають усі фігури на кожному малюнку. Виписують назви всіх трикутників. Знаходять і порівнюють периметри блакитних фігур.
Завдання 315
Учні коментують, як виконали завдання.
— Які два числа додали, якщо сума більша від одного з них на 26 і більша від другого на 9?
— Знайдіть цю суму. (Одне число — 26, друге — 9; 26 + 9 = 35.)
Раз! Два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири — нахилились
Із струмочка дружно вмились.
П’ять, шість — всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім — в потяг сіли,
Дев’ять, десять — відпочили
Й за навчання дружно сіли.
V. Узагальнення й систематизація знань
1. Самостійна робота
3. Розв’язування логічних задач
Скільки двоцифрових чисел, що закінчуються цифрою 5, можна записати за допомогою цифр 5; 6; 7; 8? (55; 65; 75; 85)
Накресліть відрізки МА = 6 см і КО = 4 см так, щоб їхньою спільною частиною був відрізок АВ. Розгляньте різні випадки.
VІ. Підбиття підсумків. Рефлексія
— Чого навчалися на уроці?
— З яким прийомом обчислення ознайомилися?
VII. Домашнє завдання
С. 57, завдання 316; 317.